pranje tonova

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Korisnikov avatar
rale023
48 basova
48 basova
Postovi: 48
Pridružio se: 04 Apr 2014, 02:57
Lokacija: Zrenjanin
Kontakt:

Re: pranje tonova

Post od rale023 »

Evo nekih mojih saznanja u vezi čišćenja tonova:

Slažem se da se korozija i skrama sa pera mora ukloniti mehanički, tj. finim šmirglama ili oštrim nožićem, dok bi pranje tonova trebalo vršiti specijalnim sredstvima za čišćenje plemenitih metala (npr.sredstva za čišćenje zlata Hagerty Gold Clean, Emag, itd.). Naime, bitno je da sredstva nisu, po svojoj prirodi, oksidantna i ne ugrožavaju strukturu čelika pera, pa možemo slobodno koristiti i jeftinije alternative, kao što je npr. sredstvo za ručno pranje posuđa Sudomil.

Treba napraviti bogatu penu, i četkom sa gustom dlakom(npr.četka od konjske dlake), u mlakoj vodi dobro iščetkati, zatim dobro isprati tonove u čistoj vodi, pa ih zatim obrisati nekom finom krpom koja ne ostavlja dlačice, pritom treba "otpucavati" tonove, ili okidati perca.

Tonove bi trebalo osušiti na blagom suncu, a ako nema takvih uslova, onda fenom sa blago toplim vazduhom, jer ako se tonovi pregreju, čelik može da izgubi svoj kal, a samim tim i perce gubi svoju karakteristiku.

U novije vreme, pojedini majstori vrše čišćenje tonova u ultrazvučnim kadicama. Sada je cena takvih kadica, dosta pristupačna za svačiji džep, pa i to može biti jedna od alternativa.
Akkordeon Service
Nema harmoniku
Postovi: 14
Pridružio se: 01 Feb 2014, 09:02

Re: pranje tonova

Post od Akkordeon Service »

Postovanje kolege

Ja perem recimo tonove vec duze vrijeme u jednoj otopini soka narancine kore.Nije glupiranje,otopina je fantasticna,rdju moram rijetko kad strugati jedino u ekstremnim slucajevima.Ali ako je ekstreman slucaj onda se vise ni ne isplati bilo sta raditi na tim glasovima jer je rdja vec toliko duboko da je ni smirglanjem nemozes odstraniti.
Skinem tonove i ostavim 2-3 dana u otopini,potom isperem lagano sa vodom i ispusem sa kompresorom.
Ja sam odusevljen preparatom,a do tada sam probao sve i svasta na starim tonovima naravno.Niti jedan nije davao ovakve rezultate,ali mu je paprena i cijena(30€ litra.)

Pozdrav
Akkordeon Service
Nema harmoniku
Postovi: 14
Pridružio se: 01 Feb 2014, 09:02

Re: pranje tonova

Post od Akkordeon Service »

Ultrazvucna kadica Rale da,ali ne ova sa cijenom za nas djep-Probao sam i to.Ako,onda mora biti uredjaj koji radi sa vecim frekvencijama,a taj nije bas ni jeftin.K tome ti treba opet njihov specijalan preparat( jer sama voda ne cini nista kod prljavih glasova) koji isto nije bas jeftin.Ostatak posla je isti kao sa ostalim preparatima.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: pranje tonova

Post od petar3petar »

Pozdrav svima.
Mislim da ste napravili nauku iz ničega.
Po meni je bitno da je ton čist a da li ste ga prali u benzinu, alkoholu ... ili ste čistli na suho tako je svejedno.
Nepolarna otapala poput benzina koja dobro otapaju masnoče uglavnom su lako hlapljive tekućine te brzo "osuše" tako da ovo sa sušenjem ne stoji.

Čistiti čelik sa sretstvima za čišćenje plemenitih metala poput srebra, zlata... pa i bakra ne preporučam nikome.
Npr. bakar možete čuvati u klorovodičnoj kiselini koliko god hočete i ostati će sačuvan ko novi. Srebro i zlato također, no željezne predmete nikako jer će ih bilo koja kiselina nagristi.
Sredstva za čišćenje plemenitih metala mogla bi sadržiti i neku kiselinu ili neku oksidativnu tvar koja može naškoditi i čeličnom jezičku i aluminijskoj pločici.
Korisnikov avatar
rale023
48 basova
48 basova
Postovi: 48
Pridružio se: 04 Apr 2014, 02:57
Lokacija: Zrenjanin
Kontakt:

Re: pranje tonova

Post od rale023 »

@Akkordeon Service
Hvala u vezi korisnih informacija za UZ kadicu. :cool:

@petar3petar
Nisam jos naišao na sredstvo za čišćenje plemenitih metala a da je oksidantno, čak mi je jedan zlatar ovde kod mene, isto to potvrdio. Naravno da je bitno, kao što sam naveo, da sredstvo za čišćenje nije oksidantno. ;)
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: pranje tonova

Post od petar3petar »

Zlatar i kemija su dva različita pojma.
To srdstvo ne mora biti oksidativno ali može biti kiselo i eto ti problema.
Najveći problem je kod pranja skinuti stari vosak a on u stvari ćini najmanji problem ako se dobro ne skine.
Nečistoće na jezičku i na Al-pločici se lako skinu s organskim otapalom.
Idu dolje samo tako. Ne moraš ton niti kvasiti več natopljenom krpicom prođeš 2-3 puta.
amircic
16 basova
16 basova
Postovi: 20
Pridružio se: 07 Nov 2013, 11:34

Re: pranje tonova

Post od amircic »

Bez uvrede i hvala svima koji hoće da pomognu ali Dugmetarac mi nekako najviše ulijeva povjerenja i zato ću njega poslušati jer koji god sam njegov post vidio i komentar bio je na mjestu.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: pranje tonova

Post od dugmetarac78 »

Hvala prijatelju, šta da kažem, lepo je čuti tako nešto da se ne lažemo. Trudim se, i trudiću se i dalje koliko god mogu da pomognem svakome kome to nešto znači, pa makar da je to i samo neki savet. :pozdrav:
waxi
16 basova
16 basova
Postovi: 31
Pridružio se: 29 Jul 2012, 18:11

Re: pranje tonova

Post od waxi »

Poštovani kolegi,

Evo, moral sem da isprobam ove i još neke opcije pranja tonova (na alu i cink/bakar pločici). :zbunjen:

Benzin za čišćenje je uklonil masnoćo ali jer je sam po sebi mastan sam morao ton oprati čak i sa alkolohom. Alu ton je postao malo čišći ali mesing je ostao taman, mat. Probal sam sa sokom od limune... isti rezultat. Što me je iznenadilo je pasta za zube. Obični Vademecum u gelu radi čuda. Mesing se sija ko svjetlo. Hrđe nije bilo puno, ali se je isto tako očistila.

Kombinacija benzin-kalodont-alkohol i četkica za zube = :cool:
Bokic
96 basova
96 basova
Postovi: 108
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: pranje tonova

Post od Bokic »

Probaj sa medicinskim benzinom, ne ostavlja nikakve tragove, a efikasno cisti.
Odgovori