Saveti za čuvanje harmonike

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
nixssss
16 basova
16 basova
Postovi: 16
Pridružio se: 11 Apr 2011, 21:28

Re: Saveti za čuvanje harmonike

Post od nixssss »

jos jedan dobar savjet je da se prije svirke iz harmonike ispuse vazduh koji je stajao u njoj a upuse novi drzanjem dugmeta sa lijeve strane harmonike a da se pitom ne svira.to je narocito pozeljno uraditi pri unosenju instrumenta iz hladnije sredine u topliju i obrnuto ili kad se instrument upotrebljava posle dugog stajanja u koferu.
Korisnikov avatar
milanm
Nema harmoniku
Postovi: 15
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Saveti za čuvanje harmonike

Post od milanm »

Imam harmoniku HOHNER FAVORIT IVP (slika levo). Za moje potrebe i znaje je dovoljna i uglavnom sam zadovoljan, mada bih naravno više voleo šumadijski zvuk koji daju Dalapa ili Gverini.
Kućište (korpus) ove Honerice je od metala i možda je to uzrok problema koje imam u ovim toplim danima. Naime, kako se sada nose majce i košulje sa kratkim rukavima, deo leve ruke koji leži na korpusu basa se dosta znoji, što uopšte nije prijatno. S druge strane, čini mi se da znoj pomalo nagriza boju kojom je korpus obojen. Ja sam se pomogao time što sam od platna sašio rukav dužine 20-tak santimetara, koji navučem na deo ruke koji leži na korpusu harmonike.
Interesuje me da li se sličan problem javlja i kod "normalnih" harmonika sa drvenim korpusom presvučenim celuloidom. Da li i vi imate problem sa znojenjem ruke i kako ga rešavate?

Pozdrav
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Saveti za čuvanje harmonike

Post od Webmaestro »

Moja harmonika je sa drvenim korpusom presvucen celuloidom, i naravno da sam svirao sa njom u svakakvim uslovima pa i na vrucinama od preko 30 stepeni kad sav budem mokar kao i harmonika, i boja je tu jos uvek kao nova. Medjutim, gornji deo iznad klavijature, tu gde pojedine harmonike imaju bradni registar, boja je izgubila sjaj, verovatno od kondenzacije koja se stvara od disanja kad sviras i gledas u klavijaturu :oops: i samo poliranje moze da vrati sjaj boji u tom delu. :cry:
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Saveti za čuvanje harmonike

Post od Dallape 1960 »

To se moze lepo da ispolira..a i nije preskupo..meni je majstor Gadzihanac uradio vrhunski..
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Saveti za čuvanje harmonike

Post od Bata Kanda 73 »

Dallape 1960 rece da ces da postavis sliku tvoje (sada i servisirane) lepotice ;) Pa ajd da je vidimo. :D
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Saveti za čuvanje harmonike

Post od Dallape 1960 »

E hocu Bato, nego se ubih od posla ovih dana, evo vec sam otplatio servisiranje.. :jdishddf: pa ne stizem, a i komp mi bio pokvaren, a ja sam ti za to tutu-mrak..zato me i nije bilo ovih dana..
Odgovori