Kako napraviti harmoniku

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od zzivic »

Ovo bi bilo u sklopu. Ceo mehanizam oko 300 grama sa elektronikom....

Napravicu ovih dana jedan probni uzorak da osetim pod rukom kako radi pa cu i to objaviti.... :zbunjen:

Slika
TriZoNe
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 30 Dec 2014, 21:49

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od TriZoNe »

Sanjar si ti izgleda! Prava steta sto ne napravis sistem oko sebekoji jede posao...
Ovako ti radis radis, mi gledamo a pravi problemi tek predstoje!
Ne zelim da pojednostavljam stvari ali te dve kutije treba ispuniti sa delovima koji su mnogo manji od korpisa i
svega do sada prikazanog...
Retko svracam ovde i lepo mi je videti da se posao pomera!?
Ali se isto tako upitam: zna li ovaj covek koliki je posao pred njim i da odustajanje znaci i nase razocaranje
Mislim na nas dembelane koji sedimo i u foteljama i pomalo navijamo

Hajde u maju da slusamo harmoniku a ne da je gledamo!!!!!
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od zzivic »

Upravo zavrsen dizajn elektronike leve ruke.

Ipak sam morao vratit sve na 140 bas iz razloga sto mi je korpus inicijalno pravljen sa tom dimenzijom. Ako stavim 120 basova... pojave se preveliki razmaci izmedju basova i registara ili ovamo prema kaisu. :zbunjen:

Sto bi rekli ... Od viska glava ne boli. Kome ne treba taj sedmi red odnosno prvi do registara .... ne mora ga koristiti. :cool:

Slika
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od zzivic »

TriZoNe napisao:Sanjar si ti izgleda! Prava steta sto ne napravis sistem oko sebekoji jede posao...
Ovako ti radis radis, mi gledamo a pravi problemi tek predstoje!
Ne zelim da pojednostavljam stvari ali te dve kutije treba ispuniti sa delovima koji su mnogo manji od korpisa i
svega do sada prikazanog...
Retko svracam ovde i lepo mi je videti da se posao pomera!?
Ali se isto tako upitam: zna li ovaj covek koliki je posao pred njim i da odustajanje znaci i nase razocaranje
Mislim na nas dembelane koji sedimo i u foteljama i pomalo navijamo

Hajde u maju da slusamo harmoniku a ne da je gledamo!!!!!

Sta reci na ovo...... Sanjar svakako jesam. Ko ne sanja i ne postavi sebi velike ciljeve.... tesko da ce i male ostvariti :cool:

Ovo sa harmonikom mi je samo hobi. Svakako veliki zalogaj ali lagano se primicem kraju. Svaki detalja sagledavam sa svih strana i radim po nekiliko varijanti da bi dobio rezultat kakav zelim. Iz tog razloga sve to sporo ide.

Za one nestrpljive .... Prvi ton leve ruke ocekujem za desetak dana. Odnosno .... cela leva ruke bi trebalo da prosvira veoma brzo. :svirac: :svirac: :svirac:
Do tada ... objavicu jos malo detalja.
ssokac
48 basova
48 basova
Postovi: 91
Pridružio se: 22 Avg 2013, 22:40

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od ssokac »

G zzivic,vec sve znate kao i da velika vecina to sto radite cjeni ali stvarno nikad kraja vec tim skicama,proracunima..
Ja bi ju vec sastavio da se konacno vidi i proba sta i kako radi pa na iducoj otklanjao greske ili uvodio neka bolja resenja.
Pomalo su vec kako vidim svi umorni od tog cekanja,neki su mi rekli da to vise i ne prate jer "ko ce bog tog docekat da to prosvira.."
Te kompjuterske slikice iako su nuzne za dobru odluku malo kog zanimaju,ocekuje se da ona bude konacno gotova i zasvira a sve je uzasno usporeno i to nikako da se privede kraju.
Ne shvatite ovo zlonamjerno,pokusajte to kompletirati.
Korisnikov avatar
magicyzy
48 basova
48 basova
Postovi: 61
Pridružio se: 30 Apr 2013, 23:30
Lokacija: Duisburg, Deutschland

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od magicyzy »

ssokac napisao:G zzivic,vec sve znate kao i da velika vecina to sto radite cjeni ali stvarno nikad kraja vec tim skicama,proracunima..
Ja bi ju vec sastavio da se konacno vidi i proba sta i kako radi pa na iducoj otklanjao greske ili uvodio neka bolja resenja.
Pomalo su vec kako vidim svi umorni od tog cekanja,neki su mi rekli da to vise i ne prate jer "ko ce bog tog docekat da to prosvira.."
Te kompjuterske slikice iako su nuzne za dobru odluku malo kog zanimaju,ocekuje se da ona bude konacno gotova i zasvira a sve je uzasno usporeno i to nikako da se privede kraju.
Ne shvatite ovo zlonamjerno,pokusajte to kompletirati.
Ovo je moj prvi post na ovu temu i nakon sto sam vidio sto je ssokac napisao, nisam se mogao suzdrzati da ne komentiram...
Mislim da gospodine ssokac nemate prije svega pravo ovako nesto napisati, jer niste Vi taj koji ovu harmoniku stvara i razbija glavu sta i kako napraviti, nego gospodin "zzivic" (neznam pravo ime).
Onaj tko je umoran od cekanja da harmonika bude gotova, odnosno od gledanja slika koje daju jedan sasvim drugi pogled na mogucnosti razvoja harmonike i jedinstvenih rjesenja jednog covjeka koji je odlucio to sve podijeliti s nama, po mom osobnom misljenju, ili je ljubomoran ili je jednostavno nesposoban da shvati znacaj ovog projekta.
To sto je gospodin zzivic perfekcionista (po mom osobnom misljenju) i ne zuri da sklepa harmoniku samo da bi se mogao pohvaliti na forumu, treba pohvaliti i podrzati, a ne kuditi i davati "neodmjerene" komentare.

gosp. zzivic, ja Vam se divim i neopisivo cijenim ovo sto radite!

lijep pozdrav
ssokac
48 basova
48 basova
Postovi: 91
Pridružio se: 22 Avg 2013, 22:40

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od ssokac »

G magicyzy,nisam uopce ljubomoran i cijenim itekako takav pokusaj iako ste Vi moj komentar sasvim drugacije shvatili.
Jednostavno sam ja napisao ono o cemu mnogi koji prate ovu temu misle.
Kakogod bilo,niti sam lose mislio niti se zelim objasnjavati jer je ovo kvalitetan forum gdje se ljudi pomazu i razumiju i ni u kom slucaju mije mjesto za preucavanja.
Mnogi bi ju voljeli vidjeti i cuti jer ako se ne varam od ljeta se vec pravi..
Posao je zahtjevan ali kome je mozda cak i bitnije kako se dade sto izvesti ima to prezentirano i na drugim mjestima raznih proizvodjaca,dakako ne kao samogradnju i sa nekim segmentima koje ce ova imati.
Toliko od mene,ocito je pametnije biti samo u svojstvu posmatraca iako naravno da stoji da bi se htjelo vidjeti nju uskoro zavrsenu i to nije sasvim sigurno samo moje usamljeno misljenje.
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od accordionist »

Potpuno podrzavam gospodina Zivica koji pravi ovu harmoniku
jer i ja sam takav kada nesto radim gledam da to bude odradjeno bez gresaka.
I ne mislim da se ovo mnogo oduzilo jer harmonika je pocela da se radi krajem jula,
i s obizrom da sve radi samo jedan covek to i ne moze da bude gotovo za manje od godinu dana
Jer ipak setite se da u fabrikama citavi timovi rade harmonike.
Moja podrska za ovaj projekat
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od alibaba40 »

Gospodine Zivicu samo vi nastavite kako i jeste do sada , mene osobno interesuje cijela procedura jer treba imati da se ovako izrazim dobra JAJA da se pokusa a kamoli uradi. :cool:
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od zzivic »

Sta reci ...... :zbunjen:

Nisam se nadao da cu sa ovim projektom iritirati kolege i drugare sa foruma. Evo, koliko god mogu da pojasnim ceo projekat. :zbunjen:

U celu ovu igru sam usao iz radoznalosti. Da li sam kroz svoj zivotni vek skupio iskustva iz raznoraznih oblasti kao sto su, mehanika, elektronika, muzika, storaski radovi .... itd da bih mogao sam sebi napraviti harmoniku kakvu zelim. Povod mi svakako nije bila zarada, a jos manje da naljutim nekoga ko bi pratio to sto radim.

Prihvatam da se oteglo..... A kad malo bolje razmislim.... i nije. :cool: Cak sta vise, ko pazljivo prati projekat, od pocetka do sada cela stvar je pretrpela puno izmena. Zbog raznih stvari su se neki detalji morali menjati a to se jedino moze videti ako sve sto radim objavljujem. Zasto sam nekoliko puta menjao neke stvari. mRecino Cas 120 cas 140 basova.... Naravno da imam opravdanih razloga i za jedno i za drugo. 120 basova je sasvim dovoljno vecini ali eto opet problema. Ne planirajuci bas svaki detalj pre pocetka radova.... (mogao bi to pripisati malo i zurbi) sam korpus sam napravio tih i tih dimenzija. E sad... kad je dosla bas daska na red da se sklopi, pojavio se preveliki prazan prostor izmedju 6 redi dugmica i bas registara. Vrlo ruzno. I.... kako tto sad resiti..... :zbunjen: Naravno, ja resio tako sto sam ponovo vratio 7 red. I sad se ceo prostor popunio lepo. Harmonika ce imati 140 basova bez obzira da li se to nekom svidja ili ne. Bar ova koju trenutno radim. Ako budem radio nekom kasnijom prolikom jos koju ... onda cu unapred znati da predvidim bas tacno mesto koliko treba za to.

Licno moje misljenje je da se ovakav projekat ne moze zavrsiti bez najmanje godinu dana. I jos uzmite u obzir da ja ovo radim ih hobije. Ne radim na ovome svaki dan. Trudim se da radim sto vise ali ... desava se da po dve nedelje jednostavno ne stignem nista da uradim na tome.
Odgovori