Kako napraviti harmoniku

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od zzivic »

Jos uvek sam opterecen drugim poslovima pa ne stizem da radim dalje na projektu.

Prve probe su dale odlicne rezultate. Nastavak na projektu tek za desetak dana. :zbunjen: :zbunjen: :zbunjen:
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od zzivic »

Ugrabio sam malo vremena da testiram plocu sa induktivnim tasterima. Sve radi ali i dalje nisam zadovoljan. Brzina odziva odlicna, dinamika savrsena, izrada nije komplikovana, odrzavanja prakticno i nema ali se pojavila i jedna ozbiljna mana. Ceo sistem nije imun na spoljne elektricne smetnje sto je veoma ozbiljan problem. :zbunjen:

Zbog osnovnog principa induktivnosti, radi se o merenju naponski veoma malih signala i promena na njima. Iz tog razloga veoma lako ulete smetnje od neispravnih neonskih cevi, raznih uredjaja koji varnice itd....

Sve to mozda i nece biti prisutno na svirci ali ne mogu da dozvolim da u bilo kom slucaju instrumenat pocne da divlja. :affraid: :affraid: :affraid:

Znaci..... Promasaj. A obzirom da sam duboko usao u projekat odustajanja naravno nema. Mogu jedino da odustanu oni koji prate razvoj svega ovoga. :zbunjen:

Danas krecem sa crtanjem nove ploce. Opet beskontaktna ali ovog puta sigurniji i provereniji nacin. Optika. potpuno imuna na spoljne smetnje, veoma pouzdana i trajna u radu i takodje nema nikakvo dodatno odrzavanje, stelovanje i slicno. Obzirom da ovde nema nikakvih ali... ako ... i slicno proradice prakticno cim stignu diode i ploca. :cool: :cool:

Dinamiku takodje zadrzavam.

Svi oni koji prate ovaj projekat mogu uzivo da osete kako izgleda razvoj neceg kompleksnog kao ovaj projekat. Cim se zavrsi ovo sa mehanikom i osnovnom elektronikom, tek onda nastaje pipirevka oko semplova i fine elektronike. I tu se ocekuje malo lutanja ali mislim da ce se taj deo uraditi brze nego ovo do sada.

:pozdrav: :pozdrav: :pozdrav:
Sasa1969
Nema harmoniku
Postovi: 12
Pridružio se: 07 Maj 2015, 12:10

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od Sasa1969 »

gledao sa snimke sta joj fali bas je lepo samo da je upicanis bice ekstra ja sam haronikas ali kada mi neko otvori neko harmoniku bledo cu da gledam ne znam ni gde je sta nista kao u vasionu samo znam da sviram pozz
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od zzivic »

Sasa1969 napisao:gledao sa snimke sta joj fali bas je lepo samo da je upicanis bice ekstra ja sam haronikas ali kada mi neko otvori neko harmoniku bledo cu da gledam ne znam ni gde je sta nista kao u vasionu samo znam da sviram pozz

Na oko mozda nista ne fali ali bi bilo jako nezgodno da pocnes svirku a neki ton zalepi il ne odsvira.... To ne smem rizikovati. Upravo zato i radim po treci put elektroniku tastera. Mora biti perfektno u svim uslovima. Tek tada smatram zavrsenim ovaj deo posla.

A tako ce i biti. Samo da stignu delovi za optiku pa krece montaza iznova.

U svakom slucaju hvala na podrsci.... :svirac: :svirac: :svirac:
Sasa1969
Nema harmoniku
Postovi: 12
Pridružio se: 07 Maj 2015, 12:10

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od Sasa1969 »

zasto ne pravis akusticnu ipak akustika je akustika mislim i manje posla bi imao ja mnislim a dobio bi super stvar sim bude zavrsena moras postaviti snimak da je cujemo uzgred ja sam nov i nisam bas u toku sa temama ali ovo mi zapalo u oko pozzz :svirac:
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od zzivic »

Sasa1969 napisao:zasto ne pravis akusticnu ipak akustika je akustika mislim i manje posla bi imao ja mnislim a dobio bi super stvar sim bude zavrsena moras postaviti snimak da je cujemo uzgred ja sam nov i nisam bas u toku sa temama ali ovo mi zapalo u oko pozzz :svirac:

Ova bi trebalo da ima mnogo lepsi zvuk i mnogo vece mogucnosti. A i bice DOMACA ..... Sto bi rekli Svetski a nashe :) :ijuju: :svirac:
Sasa1969
Nema harmoniku
Postovi: 12
Pridružio se: 07 Maj 2015, 12:10

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od Sasa1969 »

akusticna nece moci nikad da crkne niti da ne mozes da je sviras ako struje nema pozz
Korisnikov avatar
Administrator
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 142
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od Administrator »

@Sasa1969, nema potrebe da se diskutuje o tome da li je bolje da se pravi akusticna ili elektronska harmonika, jer o tome je vec bilo reci i takva diskusija sada nicemu ne bi vodila.
Sasa1969
Nema harmoniku
Postovi: 12
Pridružio se: 07 Maj 2015, 12:10

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od Sasa1969 »

ne bi ali i ielektricna je dobra ja nista ne kazem samo ja imam i roland fr 7 ali mrka kapa ali ako ti je to zelja imas snage volje vremena samo napred druze ja sam napravio jednu harmoniku a to je dallape supermaxima sa mojim imenom tonovi u basu guerini a u klaviatrui 3+2 napravio sam je ali stoji moram da uradim jko s nekoliko sitnih detalja i tako stoji punih 2 godine zbog izrade nove dekle i namestanje dirki ali odvesacu je kod daragija da je isproba mislim da ce moci da bude neznam da li moze administrator da mi kaze kako da postavim slike pozz
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od zzivic »

Ugrabio sam malo vremena pa krenuo sa izradom opticke varijante. Nacrtao sam sve sto se tice mehanike a za nekoliko dana zavrsicu i elektricnu plocicu i to bi bilo to sto se tice leve ruke. Ostaje samo sklapanje i doterivanje softwera.... Nadam se da ce ovaj put iz prve da proradi.

U ovoj varijanti svaki taster je dobio po dve Infra-crvene diode i mali opticki lavirint ... :cool: U levoj ruci za sada nisam predvideo dinamiku samim tasterima nego samo mehom. Ako se kasnije pojavi potreba za dinamikom i na taster nivou relativno ce biti lako dograditi.

Slika
Odgovori