Kako napraviti harmoniku

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od zzivic »

Mislim da su probni komadi sasvim uspeli tako da moze da krene cela kolicina. Unutar registra je RGB dioda za razne naznake. Promena registra, promena parametara i slicno ....

Slika

Slika
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od zzivic »

Ovo ce lepo izgledati. Obradio sam delimicno pristor za bradne registre cisto da vidim kako to stoji. Celuloid se osusio i spreman je za dalji rad. Moram smirglati jos malo taj prostor, izraditi sve registre i postaviti ih pre nego stavim okvire oko njih. Laganica ... jedno po jedno...

:svirac:

Slika

Slika

Slika
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od alibaba40 »

Ma ni Japanci ti nisu ravni,svaka cast Majstore :pozdrav:
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od alibaba40 »

Samo da te upozorim jos prije u postovima sa rekao da sam ja prvi kupac a sad ti kako hoces,ne budes je htio prodati eto mene ja je ukradoh :lol: :harmonikas:
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od zzivic »

alibaba40 napisao:Samo da te upozorim jos prije u postovima sa rekao da sam ja prvi kupac a sad ti kako hoces,ne budes je htio prodati eto mene ja je ukradoh :lol: :harmonikas:

Samo da se projekat dovede do kraja. Lako cemo za prodaju alibaba40 :cool:

Mala pauza zbog godisnjeg prosla i sad krecemo dalje. Dosta duboko se odmaklo u desnoj ruci. Trazim resenje da bude sve ukupno jako plitka zbog uklapanja u druge neke projekte. Za sada sam dobio priblizno 15mm ukupnu visinu desne ruke i izuzetno lep osecaj pod rukom. Varijanta sa HALL cipovima. Izuzetno precizni i prakticno veciti sto se tice potencijalnih kvarova. Za sada ne mogu jos objaviti slike posto cu za ovaj deo podneti patentnu prijavu. Takodje cu i levu ruku prepraviti na isti nacin. Mislim da ce vrlo brzo biti slicica sklopljene varijante.

:harmonikas: :harmonikas: :harmonikas:
kompozitor
96 basova
96 basova
Postovi: 101
Pridružio se: 11 Jun 2016, 18:58

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od kompozitor »

Ako nije problem, da Vas pitam. Zasto pravite instrument od lipe? :zbunjen: Od lipe se prave kosnice i kineske gitare. To nije materijal za instrument.
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od zzivic »

kompozitor napisao:Ako nije problem, da Vas pitam. Zasto pravite instrument od lipe? :zbunjen: Od lipe se prave kosnice i kineske gitare. To nije materijal za instrument.
Ovaj projekat je probni u mnogo cemu. Obzirom da je harmonika trebala da bude dosta laksa od standardnih izbor je pao na lipu. Ima dovoljnu jacinu, lepo se obradjuje i laka je kao materijal. Dodatnu cvrstinu joj daje celuloid.

Sto se tice rezonancije nije neki problem obzirom da ova harmonika ima zvucnike kao izvor tona. U levoj ruci je radjena neka vrsta bass reflex kutije a slicno ce biti uradjeno i na desnoj.

Ako sve to uspe kao projekat, i pokaze se pod rukom kao dobar instrumenat (bar se nadam tome) tek tad ide fino prilagodjavanje nekoj mini proizvodnji. Mislim da ce drvo kompletno biti izbaceno zbog raznoraznih stvari sto cu objasniti u kasnijoj fazi.

Bez obzira sto ponekad, duze vreme ne objavljujem nista... stalno se vrse neke probe. Ponavljam nekoliko puta vec levu ruku iako je verzija sa oprugama odlicn... Jos uvek trazim jos bolje resenje. Takodje isto je i sa desnom rukom. Vec nekoliko verzija se rade ali necu da objavim dok ne budem u potpunosti zadovoljan.

Znaci... za sve trazim najbolja resenja. Kako na osecaj pod rukom tako i na pouzdanost u radu, dugovecnost same konstrukcije i slicno .....

Nadam se da sam bar malo pojasnio. :pozdrav:
kompozitor
96 basova
96 basova
Postovi: 101
Pridružio se: 11 Jun 2016, 18:58

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od kompozitor »

Lipa je los akusticni materijjal, ako trazite najbolja resenja, a ako izbacite drvo, to svirati ne moze, bar ne moze dobro.

Jedino ako hocete da napravite sintisajzer, onda ima smisla.
kompozitor
96 basova
96 basova
Postovi: 101
Pridružio se: 11 Jun 2016, 18:58

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od kompozitor »

zzivic napisao:
kompozitor napisao:U levoj ruci je radjena neka vrsta bass reflex kutije a slicno ce biti uradjeno i na desnoj.
Bas koji se dobije na taj nacin nije kvalitetan, preko razglasa ce gusiti druge instrumente, a ako ga odsecete se eq, nista nece ostati. Daje lazan osecaj da "ima dosta basa", ali je taj bas produkcijski neupotrebljiv, osim za solo sviranje. Cim bude u orkestru od par instrumenta bice problema, da se ne cuje jasno, da "mumla", ili gusi ostatak benda, i sl.

Obicno audiofili kazu da iz male kutije izlazi mali zvuk. Ako hocete velik zvuk iz malog rezonatora, velik i jasan bas iz manjeg instrumenta sam cuo kod vrlo starih gitara (materijal je bio javor/smreka). A bile se neobicno lagane, valjda sto se drvo presusilo. Ako to iskustvo moze sta pomoci.
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od zzivic »

kompozitor napisao:
zzivic napisao:
kompozitor napisao:U levoj ruci je radjena neka vrsta bass reflex kutije a slicno ce biti uradjeno i na desnoj.
Bas koji se dobije na taj nacin nije kvalitetan, preko razglasa ce gusiti druge instrumente, a ako ga odsecete se eq, nista nece ostati. Daje lazan osecaj da "ima dosta basa", ali je taj bas produkcijski neupotrebljiv, osim za solo sviranje. Cim bude u orkestru od par instrumenta bice problema, da se ne cuje jasno, da "mumla", ili gusi ostatak benda, i sl.

Pretpostavljam da nisi procitao dobar deo ranijih postova. Sam pocetak projekta je bio mesavina, klasicnih tonova i elektronike. Kasnije se lagano preslo na cistu elektroniku odnosno MIDI instrumenat sa svim svojim pogodnostima i manama. Sam zvuk iznutra je namenjen za internu upotrebu, za vezbanje i manje prostorije.... Wireless MIDI salje do nekog externog modula a tamo boje ..... koje vec imas.

Naravno da ovo ima mana ali svakako da ima i dobrih strana. Izmedju ostalog harmonika nece imati 12 13 kila nego 4-5 sto je za celu noc svirke veoma vazna stvar itd .......
Odgovori