Kako napraviti harmoniku

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
kompozitor
96 basova
96 basova
Postovi: 101
Pridružio se: 11 Jun 2016, 18:58

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od kompozitor »

Kad nesto pravite, mozda i drugu stranu treba uzeti u obzir? Jer, ako svirate, to treba neko i da slusa. Ja bi ne bih bio odusevljen, kao slusalac, da cujem neki midi, ili sint. Tesko da bi dao kao baksis.

Pa sam mislio, ako vec radite i ulazete vreme u nesto, mozda ne bi bilo gubljenje vremena napraviti i nesto sto moze da svira akusticno?

Ja bih isao na varijantu da harmonika ima jedan ili dva dobra akusticna fasena, a u basu samo jedan. Morala bi biti lagana, a i svirala bi. Uz semplove bi mogla biti zanimljiva kao proizvod.
blueblues
16 basova
16 basova
Postovi: 34
Pridružio se: 24 Nov 2015, 02:23

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od blueblues »

Da li ce biti nastavka ove teme?
guerini
120 basova
120 basova
Postovi: 276
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od guerini »

Ti @kompozitor ne pametuj mnogo nego pusti coveka da radi harmoniku onako kako je zamislio. Od tahvih kao ti koji samo filozofiraju nemamo vajde. I mene iteresuje nastavak izgradnje harmonike. Pitanje za gospodina Zivic da li i dalje radi na instrumentu i dokle je izgradnja stigla? Nadam se da ce harmonika biti dovrsena onako kako je zamisljena.
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od zzivic »

blueblues napisao:Da li ce biti nastavka ove teme?
Svakako Guerrini. Projekat nije stao ali je dosta usporen. Na zalost moram da radim dosta sporednih poslova i nekih drugih projekata od kojih zivim pa je posao sa harmonikom usporen ali svakako da nije prekinut.

Dobar deo desne ruke je zavrsen a u pripremi je i patentna prijava za nekoliko segmenata oko desne i par oko leve ruke. Tako da dok to ne udje u proceduru necu objavljivati previse detalja.
Za desnu ruku su u toku izrada alata za neke silikonske vodjice. Pri kraju je i 3d printer pa cu jedan deo elemenata oko registara raditi i na njemu.

Drago mi je da poneko obidje ovu stranicu i prati temu. Ne smetaju mi nikakvi komentari a predlozi su uvek dobrodosli.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od dugmetarac78 »

Drago mi je da ste se javili gosp. Živić, i da je projekat u toku. :pozdrav:
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od zzivic »

Konacno opet malo vremena da nastavimo tamo gde se stalo ......

Ovih dana se radi probna verezija desne ruke i ponovna varijanta leve. Sada su obe ruke usaglasene i radjene istom tehnikom.

Slika

Slika

Ukupna debljina oko 18mm. Trenutno testovi bez dinamike ali u finalnoj verziji svakako ide i dinamika.

Za par dana ide snimak probe.
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od zzivic »

Slika

Slika
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od zzivic »

Uradjena osnova za isprobavanje leve i desne ruke. Odziv, osecaj na ruku itd ....

Sutra se rade nosaci dugmica i sami dugmici da se ovo moze kompletirati.... Nadam se da ce ovi testovi dobro proci.

Slika
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od zzivic »

Uradjeni nosaci prim dugmica. Dosta lepo leze. Sutra cu napraviti opruge da probam osecaj na ruku.


Slika

Slika
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od zzivic »

U procesu koji predstoji oko izrade korpusa za 3-4 vrste koje nameravam raditi treba mi i masina za termoforming.
Ovaj deo je glava sa grejacima a ostatak radim sledece nedelje.

U toku je izrada alata za prim tastere i njihova kucista. A cim se to zavrsi idu i alati za levu ruku, dugmici i njihova kucista. To cu objaviti kako sta bude gotovo.

Slika

Slika
Odgovori