Kako napraviti harmoniku

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od zzivic »

Uhhhhhh Ovo smirglanje bash dosadno .... :zbunjen:

Slika

Za levu stranu ce ici ovako. Dinamika se cita direktno preko meha i preko klapne bas tonova. Znaci dinamike (jacine) ce biti samo ako je stisnut neki ton i to tacno toliko koliko je protok vazduha kroz zvucni kanal.
Na bas strani ce biti jedna mala klapna i bilo koja tipka je otvara. Generanlo otvor ce biti regulisan malim tockicem gore blizu tockica za bas kais. Znaci i sam meh ce raditi proporcionalno pritiskanju na tastere.

To isto cu primeniti i na desnu stranu.

U prvoj verziji verovatno necu ugraditi aranzer nego samo tonove i eventualno logiku za sviranje terci desne ruke.... Programiranje ce biti zanimljiviji deo posla, mada je meni i ovaj sadasnji deo jako zanimljiv. Resavam puno toga u letu, ali se puno konsultujem sa muzicarima, profesorima muzike i strucnim ljudima iz raznih obrlasti. Volim da kad nesto uradim to bude lepo i prakticno.

Bas dasku sa dugmicima sam vec skoro zavrshio. Ali je necu postavljati dok ne uradim celuloid. A to ce biti verovatno u toku sledecih desetak dana.

Danas sam radio ovo na slici. Mesto za Zvucnike, duplu bas reflex kutiju, otvore za klapnu i onaj otvor za vracanje meha .... Sutra ceo dan ide smirglanje, smirglanje, smirglanje ....... :zbunjen: :D
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od accordionist »

IZUZETAN poduhvat. Radis ono o cemu sam ja odavno mastao ali bezuspesno, i zato tebi zelim da uspes i istrajes u ovome do kraja jer ovo izgleda krajnje PROFESIONALNO :svirac:
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od zzivic »

Slika

Slika

Priprema za ugradnju basreflex kutije.... Proba zvucnika samo dimenziono. Izbor samih zvucnika ide kasnije. Na redu je pravljenje alata za poklopac zvucne kutije. Vrlo mali radijus pa je malo problematicno .... :zbunjen:
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od alibaba40 »

E hvalim te Boze da neko sa nasih prostora napravi Harmoniku! Svaka cast gosp. Zivicu ja je vec vidim kako bi izgledala samo ne znam kako ce zvucati vidjet cemo ali jos jednom svaka cast spretne ruke.... :cool: :cool: :cool: :cool: :cool: :cool: :cool:
Korisnikov avatar
dane servis
48 basova
48 basova
Postovi: 63
Pridružio se: 09 Avg 2013, 12:03
Lokacija: Loznica
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od dane servis »

Zoki,gde si predvideo visokotonce,oni bi morali biti sa spoljne strane slobodni.Ja mislim da bi bajbolje bilo da stavis na bas resetku iznad i ispod dugmadi,tu mislim da piezo zavrsava sve.
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od zzivic »

dane servis napisao:Zoki,gde si predvideo visokotonce,oni bi morali biti sa spoljne strane slobodni.Ja mislim da bi bajbolje bilo da stavis na bas resetku iznad i ispod dugmadi,tu mislim da piezo zavrsava sve.
Prva varijanta je da visokotonci dodju na desnoj ruci, pod deklom. Danas sam radio na zavrsetku bas reflex kutije i nesto nisam zadovoljan. Neki savitljivi sper koji sam nabavio nije bash toliko savitljiv tako da .... mozda uradim redizajn te unutrasnje kutije. Malo me muci i to sto u meh prostoru imam bas reflex kutiju ciji zvuk ponovo izlazi u kutiju bas mehanizma..... Verovatno cu dobiti zvuk kao KABINSKI .... Do dushe, za bas stranu... mozda je tako i bolje. Kad prvi put pustim da svira .... tek onda cu znati da li to valja...

Evo malo i unapred :cool:


Slika

Slika
Korisnikov avatar
dane servis
48 basova
48 basova
Postovi: 63
Pridružio se: 09 Avg 2013, 12:03
Lokacija: Loznica
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od dane servis »

Moraces imati nesmetan polaz zvuka inace ce ti biti sve priguseno.Opet ima jedna bolja varijanta,da pored bas zvucnika savis sirokopojasni zvucnik ako mozes da nadjes od staog televizora,dok sam drzao tonski studio,mi smo ga zvali ,,idiot"iz razloga sto je najlosiji,a pima veliki opseg,taman za opseg harmonike i pevanja.Ukoliko ti bude strcala neka frekvencija,to se dotera linearnom skretnicom.Znaci opcija da ti se cuju visoki od basa na prednjoj strani a bas na levoj strani nije dobra opcija jer pogotovu razvlacenjem meha menjas amplitudu kompletne slike.Jos jedna sugestija,moras imati otvoe na bas dasci,i iznad i ispod bas resetke kako bi bio verniji zvuk.Moa biti skoz linearan,jer kada se prikljuci na mixer,moa da da pribliznu sliku kao na zvucnicima harmonike.
Korisnikov avatar
dane servis
48 basova
48 basova
Postovi: 63
Pridružio se: 09 Avg 2013, 12:03
Lokacija: Loznica
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od dane servis »

Ja se izvinjavam zbog gresaka u tekstu,tj.porgutanih slova,deca su mi prosula sok na tastaturu pa mi neka slova ostanu neotkucana.Hvala na razumevanju svim forumasima.
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od zzivic »

Dane

rasklopi tastaturu, pa je operi tusem u kadi, osushi fenom i radice odlicno. Kod ovih novijih je gornji deo sa tasterima plastika sve tako da slobodno potopi i dobro operi.

Nije mi uspelo savijanje spera na mali precnik za basreflex kutiju pa sam prepravio projekat. Radicu tehnikom kao i sam levi korpus. Na cnc. Danas sam sve ulepio pa cu sutra uvece uraditi obe i bice odlichan. Izbacio sam srednjetonac odatle. Ostavio sam samo bas u kutiji a srednje i visoke cu kasnije lako resiti. Moram odmah postaviti i konektore za prolazne kablove kroz meh do desne strane.....
Sve ide malo sporije nego sam planirao al ..... vazno mi je jedino da sve sto je uradjeno, uradjeno kvalitetno i stabilno....

Sutra pocinjem i sa pojacalom, generatorom semplova, i svom elektronikom sa leve strane. Imam sve delove tako da ce to ici dosta brzo... Nekoliko dana...
Korisnikov avatar
dane servis
48 basova
48 basova
Postovi: 63
Pridružio se: 09 Avg 2013, 12:03
Lokacija: Loznica
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od dane servis »

Hvala na savetu nekeko mi je tastatua marginalizovana u odnosu na poslove,ali cu ipak resiti.Cucemo se kad jos nesto uradis.
Odgovori