tremolo Stimmung

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Korisnikov avatar
magicyzy
48 basova
48 basova
Postovi: 61
Pridružio se: 30 Apr 2013, 23:30
Lokacija: Duisburg, Deutschland

tremolo Stimmung

Post od magicyzy »

Pozdrav svima.
Imam jedan mali problemcic sa tremolo Stimmung-om :zbunjen:

Ukratko: dao sam majstoru moju bugari harmoniku da je prestima kako bih dobio tremolo kod "violin" registra, koji mi treba u svirci s orkestrom.
Nakon prvog stimanja, harmonika je imala premalo tremola te je uopce nisam mogao cuti kada bih svirao zajedno s drugima na probi. Zbog toga sam je dao na dodatno stimanje kako bi dobio jaci i glasniji tremolo (slicniji Hohner Morino). Majstor je to po mom skromnom misljenju dosta dobro odradio (kada je tremolo u pitanju), ali sada pri sviranju to "titranje" zvuka jednostavno negativno utjece na moje raspolozenje (bez zaje...) :shock: nekako me unervozi... kao da me umjesto u dusu zvuk pogadja u zivac :)

pokusavao sam dobiveni zvuk kod bugari vise puta usporediti s hohner atlantic IV de luxe i kako god okrenem, atlantic ima puno ugodniji blag ali prodoran "tremolo" (atlantic nisam nikada davao na stimanje)
moje pitanje: da li je potrebno nakon prestimavanja tonova da prodje neko vrijeme kako bi zvuk postao "uhu uhodniji" ili se ovdje radi o losem stimanju, odnosno, ljudi sta da radim??? (ovdje ne mislim da trebam ici posjetiti nekog "doktora za glavu" :D )

unaprijed se zahvaljujem na pomoci
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: tremolo Stimmung

Post od Koca »

:D E dobar si.
Mislim da je tremolo siri pojam i da si trebao majstoru unapred reci da hoces da bude kao Honer, pa bi on izmerio razliku izmedju soprana i klarineta na nekoliko mesta i recimo utvrdio prosek ili tacnu razliku ako je sve pod konac, pa bi isto toliko i kod Bugari podigao sopran. Ne znam tacno sta tebi ide na zivce pa mozda je previse podigao sopran ili premalo. Znaci odneses obe harmonike i na par dirki izmeris klarinet i sopran i videces gde je vise a gde manje tremola. Nebi bilo lose da prvo malo prosviras sopran da vidis kako zvuci sam za sebe jer je njega dirao pa mozda nije zazore lepo nastelovao posle stimanja ili slicno. :svirac:
Korisnikov avatar
magicyzy
48 basova
48 basova
Postovi: 61
Pridružio se: 30 Apr 2013, 23:30
Lokacija: Duisburg, Deutschland

Re: tremolo Stimmung

Post od magicyzy »

hehehe. Ma rekao sam ja njemu da zelim tremolo kao kod Hohner Morino i to vise puta...
poslusati cu tvoj savjet sa mjerenjem, a i budem malo i druge pitao u cemu je kvaka s tim tremolom. Izgleda da to i nije tako banalna stvar kako sam ja to sebi zamislio :-)
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: tremolo Stimmung

Post od dugmetarac78 »

Prijatelju, znaš kako se kaže: Za prosutim mlekom nevredi plakati. Sećaš se kad smo diskutovali o tome, i kad sam ti rekao da najbolje to neradiš, da ne skrnaviš takvu harmoniku, al opet poštujem svačije odluke, ti si tako hteo. sad ima tu i stvar navike, tj. da se privikne uho, al ako to tebi ne leži i ako nije po tebi to-to. Iskreno mislim da ćeš teško privići, da se ne lažemo. Teoretski je to mnogo lakše odraditi nego prakično. Hoću raći za tremolo štimung treba imat uho i osećaj da se odradi kvalitetno, nije dovoljna samo "štimalica i turpija" :pozdrav:
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: tremolo Stimmung

Post od dugmetarac78 »

Zaboravih da dodam, ako ti nije mrsko, mogao bi da malo prosviraš na violin registru, musettte i sl, pa da postaviš snimak, tako će nam svima biti jasnije gde "škripi" i šta ti iritira uho.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: tremolo Stimmung

Post od petar3petar »

magicyzy napisao:Ma rekao sam ja njemu da zelim tremolo kao kod Hohner Morino i to vise puta...
Poštovanje!
Budućida postoi i Morino IV i Morino V, zanima me koji tremolo ti je ostao u uhu?
Morino V je 5.glasna harmonika i ima dupli tremolo, dvije 8" van kabine, dok Morino IV ima samo jednu 8" van kabine ona je 4. glasna harmonika.
5. glasne harmonike imaju bogatiji tremolo jer im jedano pero od tri identična u nizu(govorim za jedan ton, npr C2 a vrijedi za svaki postojeći) titra ispod osnoven frekvencije (kod Hohnera je to 440 Hz) dok od dva preostala, jedno titra na višoj a drugo na nižoj frekvenciji od osnovnog tona.
Na taj se način dobija "bogatiji" ton u tremolu što balkanskoj muzici baš ne pristaje.
Morino IV nema taj slučaj. On ima samo jedan ton koji daje tremolo koji se kod te harmonike štima iznad osnovnog tona. Mi te tonove najčešće nazivamo klarinet(osnovni ton) i sopran(tremolo).
Tvoja harmonika je 4. glasna, kabinska sa tkz. picoolo sistemom i nema dvostruki tremolo, več normalan poput Morina IV. Ta harmonika ne može imati tremlo kao Morino V.
Ne može imati niti tremolo poput Atlantika 4 de lux.
Razlog je u tome što Atlantic 4 nije kabinska harmonika pa su oba tona vani. Osnovni ton nije mutan.
Drugi razlog je i u tvrdoči čelika i aluminija od kojih su hohnerovi tonovi izrađeni.
dugmetarac78 napisao:Sećaš se kad smo diskutovali o tome, i kad sam ti rekao da najbolje to neradiš, da ne skrnaviš takvu harmoniku,
Mislim da harmonika nije oskrnavljena te da se taj tremolo i dalje može regulirati po volji, u granicama mogučnosti instrumenta.
dugmetarac78 napisao:Hoću raći za tremolo štimung treba imat uho i osećaj da se odradi kvalitetno, nije dovoljna samo "štimalica i turpija"
S ovim se potpuno slažem.
Tremolo se može štimati po instumentu i po odrđenoj šabloni tako da se tonovima u sopranu(tremolu), od dubljih prema višima, dodaje sve manja
frekvencija ali uvjek viša od osnovne, od one na kojoj vibrira klarinet.
Ja npr. tremolo najhčešće štimam na uho po svom nahođenju ovisno kako se stranka izjasni.
Nedavno sam na Guerrini Presidentu dizao tremolo budući da stranka osim balkanske svira i svjetsku muziku kojoj vrlo često treba malo tremola.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: tremolo Stimmung

Post od petar3petar »

petar3petar napisao:5. glasne harmonike imaju bogatiji tremolo jer im jedano pero od tri identična u nizu(govorim za jedan ton, npr C2 a vrijedi za svaki postojeći) titra ispod osnoven frekvencije (kod Hohnera je to 440 Hz) dok od dva preostala, jedno titra na višoj a drugo na nižoj frekvenciji od osnovnog tona.
Ovdje mi se potkrala pogreška!
Umjesto: "titra ispod osnovne frekvencije" treba stajati: "titra na osnovnoj frekvenciji(kod Hohnera je to 440 Hz)"
Korisnikov avatar
magicyzy
48 basova
48 basova
Postovi: 61
Pridružio se: 30 Apr 2013, 23:30
Lokacija: Duisburg, Deutschland

Re: tremolo Stimmung

Post od magicyzy »

Prije svega hvala gospodinu Petrovicu i Dugmetarcu na opsirnom odgovoru i detaljnom objasnjenju vezano za moje pitanje i oprostite mi sto do sada nisam stigao nista dalje napisati vezano za ovu temu.
Dugmetarac: sjecam se da smo vec diskutirali vezano za tremolo i da bi to moglo biti "lose" za moju harmoniku, ali kod sviranja u orkestru bez tremola kao da me i nema, odnosno moja harmonika se uopce ne moze cuti, ma sto je najgore, ja je sam ne cujem dok sviram :-)
Dakle, bilo je nuzno prestimati hamoniku kako bi odgovarala i zahtjevima okrestra/zapadnjacke vrste muzike a i da bi dosla do izrazaja u orkestru.
Sta je majstor napravio: harmonika je tvornicki nastimana na 442Hz (2 vise nego kod Hohnera).
Clarinet registar je ostao ne promjenjen, dok je stimanje vrsio na kod mane Fluette registru (sopran vjerojatno kod drugih harmonika?). Stimanje je vrsio samo sa uhom, turpijicom i nesto kao igla.
Moja je velika sreca sto je taj covjek vrhunski majstor/profesor/glazbenik i ima zaista super sluh. Ono sto je on pokusao dobiti stimanjem moga tremola jeste da zvuci sto slicnije Hohner Morino V s Gola Stimmplatten. Iako su to potpuno dva tehnicki razlicita instrumenta (kako je gosp. Petrovic gore vec objasnio) uspio je zaista dobiti tremolo slican morino s naglaskom na DOSTA SLICAN.
Problem koji se nakon toga javio jeste da je se harmonika malo rastimala, sto je on objasnio na nacin da se to moze dogoditi jer se radi o zahvatu na percima (nadam se da sam se dobro izrazio) koji sada titraju drugacije nego prije i potrebno je malo vremena da se to sve ustabili (jednostavno prevedena majsorova teza o titraju materijala, atomskoj strukturi, kvaliteti materijala...).Ti rastimani tonovi su me jaaako iritirali i nervirali (tocno se moglo cuti da titraju sporije od ostalih - nekad nevalja imati dobar sluh -hehehe)
Da bi se taj problem rjesio, bio sam prije 7 dana ponovno kod majstora i sjedio s njim preko 2 sata dok je on ponovno nastimao tih par tonova.

Da vise ne duljim, trenutno zvuk tremola iz moje harmonike mi je jako dobar. Ono sto mi preostaje jeste da se jos malo naviknem na njega, jer sam dosta dugo svirao na Atlantic IV de Luxe, ali me vise ne nervira :-)
Kada nadjem malo vremena budem snimio zvuk harmonike pa ga zakacim ovdje da cujete.

hvala vam jos jednom na velikoj pomoci i "pisemo" se uskoro opet
Dimitrije Ivkovic
16 basova
16 basova
Postovi: 45
Pridružio se: 17 Feb 2014, 18:32

Re: tremolo Stimmung

Post od Dimitrije Ivkovic »

Kazi majstoru da ti vrati to na staro i samo da kazem upropastio si dobru hrmoniku.PRODAJ JE UZMI PREZIDENTS I DALLAPU TO JE MOJ SAVET ILI JE VRATI KOD MAJSTORA DA TI SVE VRATI NA STARO POZZDRAV :ijuju: :ijuju: :ijuju: :ijuju: :ijuju: :ijuju: :ijuju: :svirac:
Korisnikov avatar
magicyzy
48 basova
48 basova
Postovi: 61
Pridružio se: 30 Apr 2013, 23:30
Lokacija: Duisburg, Deutschland

Re: tremolo Stimmung

Post od magicyzy »

Dimitrije Ivkovic napisao:Kazi majstoru da ti vrati to na staro i samo da kazem upropastio si dobru hrmoniku.PRODAJ JE UZMI PREZIDENTS I DALLAPU TO JE MOJ SAVET ILI JE VRATI KOD MAJSTORA DA TI SVE VRATI NA STARO POZZDRAV :ijuju: :ijuju: :ijuju: :ijuju: :ijuju: :ijuju: :ijuju: :svirac:
moram da pitam u kojem smislu rijeci je harmonika upropastena: zato sto vise ne zvuci kao prije, ili zato sto su tonovi upropasteni?
isto tako me zanima, na koji nacin bi moja harmonika trebala imati tremolo a bez da se ne dira u tonove, i na kraju,
pa zar su samo guerrini i dallape vrhunske harmnonike?

lijep pozdrav :svirac:
Odgovori