Pomoc oko tonova!

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Matija33
16 basova
16 basova
Postovi: 16
Pridružio se: 03 Sep 2014, 04:01

Pomoc oko tonova!

Post od Matija33 »

Evo ljudi ja jucer kupio harmoniku!
Dosao doma,evo nema da sam pola sata svirao i popadali neki tonovi na basu sad ja neznam ni kako se tomovi zovu ni gdje su,al znam da je inteligentno ljudsko bice drzalo harmoniku u podrumu i to ne samo jednu nego vec 20-set harmonika bolje i losije kvalitete...
Ja sam onu plastiku izvadio na kojoj su tonovi zaljepljeni voskom....

Zvao sam majstora kaze 100 kuna za 5 tonova da zaljepi....

Moj otac ima zlatne ruke i moze svasta da napravi stvarno mu nista me predstavlja problem jer volje ima!

Pa zanima me posto su mi tonovi ispali u mjeh neznam vise kako su po redu stajali pa me zamima kako da znam redosljed kako poslagati te tonove?
Imaju neke oznake plavom bojom kao nesto sam logicki zakljucio kako bi mozda moglo ici ali nije to 100%!

Sad na tonu ima onaj papiric i ima onak metalni dio za pocetak kako se zove metalni a kako papirnati dio?

Vidim na metalnom dijelu da su tonovi stimani vec...

Citao sam nesto po forumima pise da se trebaju oprati tonovi u benzinu...

Jel me moze netko uputiti u taj postupak ?
Ljepljenje voskom ocu nece predstavljati problem to sam nasao na internetu....

Zanima me jer to operem sa papiricem onim ili ne i da razsarafim onaj metalni dio ili ne...
Ako ton nije ugođen kako ga ugoditi? Mislim vidio sam da se rašpaju al na drukcijim mjestima pa kada raspam na kojem mjestu?
Kako znam koji je koji ton?

Imam doma korg stemericu vec cu nesto smislit kako da ugodim ton do kraja..

I gdje mogu nabaviti taj vosak ?
I ako ce trebati mozda gdje mogu nabaviti nove tonove?
Kako se zove to na eng tj sta da upisem na ebay vidio sam vec neke teme na to kao da je dobar sa nekom borovinom....
Koliko bi bilo lose da se rastopi svijeca i da li to dolazi uopce u obzir?

Molim vas nemojte govoriti da je to posao za majstora jer da zelim kod majstora otisao bi kod njega...
A ako i nesto sje.em znat cu za drugi puta...
ssokac
48 basova
48 basova
Postovi: 91
Pridružio se: 22 Avg 2013, 22:40

Re: Pomoc oko tonova!

Post od ssokac »

E moj Matija,ti bi vozio a neznas ni otvorit vrata od auta.
Totalno se ne razumijes bas u nista oko toga i tesko je odgovoriti.
Cudi me da tolko stiskas 100 kn pa je sve na mjestu al tvoja stvar.
Matija33
16 basova
16 basova
Postovi: 16
Pridružio se: 03 Sep 2014, 04:01

Re: Pomoc oko tonova!

Post od Matija33 »

A moja harmonika,moja stvar....
Vjerujem da se sve da nauciti pa tako i to...
I da netko prelije voskom 5 tonova za 100 kuna je apsolutno nelogicno za tolko posla....
Iz principa ne zelim...

Zivimo u dobu u kojemu je puno stvari dostupno pa tako i to.

I kao sto sam zamolio bez takvih komentara lijepo pise u objavi....
Matija33
16 basova
16 basova
Postovi: 16
Pridružio se: 03 Sep 2014, 04:01

Re: Pomoc oko tonova!

Post od Matija33 »

Nitko se nije rodio pametan niti je itko znao popravljati harmonike kada se rodio...
Potrebno znanje se stece kroz godine i cijenim svakog dobrog majstora hormonike i ne kazem da je jednostavno,tvrdim da se sve da nauciti pa tako i to...
Ako netko zeli podjeliti svoje znanje zahvalan sam,ako ne,shvacam i nema problema...

Na kraju krajeva znanje se najskuplje placa...
ssokac
48 basova
48 basova
Postovi: 91
Pridružio se: 22 Avg 2013, 22:40

Re: Pomoc oko tonova!

Post od ssokac »

Izvoli,tvoja je pa isprobavaj..
Bilo je jos takih koji su pokusavali pa je otisla kasnije u losem stanju za sitne pare kad su skuzili da nije to bas tako jednostavno.
Treba to znat kako kazes polit,odredit sta je sta,namjestit ventil,stimat,igraj se,sve se nauci ali kako?
Tolko od mene,sretno!
Korisnikov avatar
magicyzy
48 basova
48 basova
Postovi: 61
Pridružio se: 30 Apr 2013, 23:30
Lokacija: Duisburg, Deutschland

Re: Pomoc oko tonova!

Post od magicyzy »

Matija33 napisao:A moja harmonika,moja stvar....
Vjerujem da se sve da nauciti pa tako i to...
I da netko prelije voskom 5 tonova za 100 kuna je apsolutno nelogicno za tolko posla....
Iz principa ne zelim...

Zivimo u dobu u kojemu je puno stvari dostupno pa tako i to.

I kao sto sam zamolio bez takvih komentara lijepo pise u objavi....
pozdrav Matija,

ja ti mogu samo savjetovati, kao netko tko isto misli da svasta moze samostalno uciniti/napraviti, da ciscenje, stimanje i lijepljenje tonova das majstoru koji ce to napraviti kako treba.
Zalijepiti tonove nije zaista problem, ali sve ostalo sto si naveo u svom pitanju da bih zelio napraviti (oprati tonove, nastimati...), je nesto za sta je potrebno iskustvo, znanje i umjece.

Moram ti isto tako reci da je harmonika jedan izuzetno slozen instrument. Na ovom forumu postoji jako puno ljudi koji su veliki strucnjaci za harmoniku i koji su veliki dio zivota posvetili proucavanju samog instrumenta i to do najsitnijih detalja.
Takvi bi tvoj post mogli shatiti i uvredljivo, jer ti njihovo umjece i znanje stjecano godinama pre prosto shvacas.

Sve sto sam ti napisao je cisto dobronamjerne prirode i zato molim bez ljutnje :-)
lijep pozdrav i puno srece sa sviranjem :svirac:
Matija33
16 basova
16 basova
Postovi: 16
Pridružio se: 03 Sep 2014, 04:01

Re: Pomoc oko tonova!

Post od Matija33 »

Vjerujte mi ljudi ja nikoga ne želim uvrijediti pogotovo ne nekoga dobro majstora koji to radi cijeli svoj život!!!
Harmonika koju sam kupio je stara i srednje kvalitete weltmaister stella i za ono za sto meni treba mislim da mogu odraditi sto zelim...
Ako ču se jednog dana bavit sviranjem i imati harmoniku od nekoliko tisuća eura neće mi past na pamet da to radim sam nego ču odnijeti nekome tko zna što radi....
Harmonika je srednja žalost kako bi se reklo dobra je za mene poslužiti će...
Doduše u potpunosti me razočaralo što su tonovi otpali čim sad doma došao "pao mi je mrak na oči"
Ako nešto uspijem napravti dobro,a ako ne opet dobro...
A i onako sviram bez toga......
Mislim harmoniku sam platio 1800 kuna i vosak na svim tonovima je star i sasušen i neću ja sad ići svaki 10 dana i davati 100 kuna jer na kraju ću to platiti vise nego harmoniku...
Za vježbu je dobra pa ako nešto složim barem sam još nešto i naučio!
Korisnikov avatar
magicyzy
48 basova
48 basova
Postovi: 61
Pridružio se: 30 Apr 2013, 23:30
Lokacija: Duisburg, Deutschland

Re: Pomoc oko tonova!

Post od magicyzy »

Znam ja da ti nije namjera nikoga uvrijediti...
Moja prva harmonika je bila stella sa 60 basova (jos je uvijek imam u bosni na tavanu) i zadnji puta kada sam bio u bosni, htio sam malo razgibati prste i nesto osvirati. Smetalo mi je sto se neki tonovi skroz lose cuju pa sam je otvorio i vidio da je vosak na puno mjesta popucao i osusio se te skoro da su tonovi kao i kod tebe poispadali van. Ja sam ta mjesta gdje je vosak bio los, ocistio i zalio novim voskom. nisam nista drugo dirao jer iako je dosta tonova i oksidiralo, jos uvijek bolje zvuce nego da ih ja idem stimovati, koji o tome nemam pojma :)

lijep pozdrav od mene i za kraj, moj prijedlog bi ti bio da kada si sljedeci puta budes kupovao harmoniku (nadam se da ces si to moci priustiti jednoga dana) prvo se malo raspitaj po forumu (npr na ovome) sto bi bilo najbolje za tebe da si kupis i naravno, dobro se raspitaj oko cijena da te netko ne bi "zeznuo". idealno bi ti bilo da povedes sa sobom nekoga tko se "dobro" kuzi u harmonike kako kao sada ne bi imao "tehnickih problema" sa harmonikom koja ti treba ciniti zadovoljstvo, a ne brige i zivciranje pri sviranju.

:svirac: :ijuju:
Motif
96 basova
96 basova
Postovi: 117
Pridružio se: 22 Dec 2011, 16:40

Re: Pomoc oko tonova!

Post od Motif »

Vjerujem da se sve da nauciti pa tako i to...
I da netko prelije voskom 5 tonova za 100 kuna je apsolutno nelogicno za tolko posla....
Iz principa ne zelim...

E...Mate Mate,nije baš tako...prvo trebaš da imaš takav vosak,i alat za zaljevanje,a pritom i paziti da se ne prolije :)
princip može stajati znatno više..
tvoja harmonika tvoja stvar!!!
ssokac
48 basova
48 basova
Postovi: 91
Pridružio se: 22 Avg 2013, 22:40

Re: Pomoc oko tonova!

Post od ssokac »

Dobro decki,predlazem da stanemo sad na loptu jer mu ne misli niko od nas lose,covjeka je neko debelo za..bo i uvalio mu losu harmoniku.
Cudno da nije vidio po oglasima slicne,od 1000-1500 kn takva stela mora bit tip top ali nasjeo je...
1800 kn je ne puno nego odvise za nju ali sta je tu je,drugi put nek pazi i raspita se ili nekog povede ko zna da ju dobro isproba.
Zaključana tema