kako da odlijepim dugme u primu?

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
radić
Nema harmoniku
Postovi: 5
Pridružio se: 10 Jun 2014, 16:46

kako da odlijepim dugme u primu?

Post od radić »

Kako da odlijepim dugme u primu?Serviser je koristio neki crni lijepak prilično gust.Lijepak reaguje na aceton, ali ne mogu da natopim panjić u dubinu.U pitanju je dallapa 993a. Molim za savjet ali samo da nije "Obratite se serviseru". Unaprijed zahvalan.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: kako da odlijepim dugme u primu?

Post od petar3petar »

Najbolje je zalijepiti sa takvim ljepilom koje je koristio taj čovjek.
Budući da taoga nema za kupiti, bar kod nas, moguće je korisiti ono ljepilo koje svi poznajemo pod imenom "Cianofiks" ili "super lepak".
radić
Nema harmoniku
Postovi: 5
Pridružio se: 10 Jun 2014, 16:46

Re: kako da odlijepim dugme u primu?

Post od radić »

Pitanje je kako da odlijepim dugme?
restaurator
48 basova
48 basova
Postovi: 81
Pridružio se: 04 Mar 2012, 18:06

Re: kako da odlijepim dugme u primu?

Post od restaurator »

Dugme mora bukvalno da se cupa. Pri tome se mora paziti da se celuloidni stubic ne osteti, odnosno ne pukne ili aluminijski dio dirke ne savije. Najbolje je skinuti prednju dasku i stubic drzati sa odgovarajucim klijestima, istovremeno sa drugim klijestima cupati dugme na trzaj.
Ja za tokoristim ovaj alat, koji moze u italiji da se kupi
http://imagizer.imageshack.us/a/img538/3152/UX0YtF.jpg
ili ovaj koji sam sam napravio i koji mi se u praksi jos bolje pokazao.
http://imagizer.imageshack.us/a/img538/2205/OYop5b.jpg
radić
Nema harmoniku
Postovi: 5
Pridružio se: 10 Jun 2014, 16:46

Re: kako da odlijepim dugme u primu?

Post od radić »

Prije svega, mnogo Vam hvala na odgovoru. Kliješta, koja ste Vi napravili, pretpostavljam da služe za hvatanje dugmeta?Interesuje me čime držite kontru na stubiću? Što se tiče "originalnog" alata, da li on funkcioniše tako što zarezuje tačku spoja dugmeta i stubića? Pozdrav!
restaurator
48 basova
48 basova
Postovi: 81
Pridružio se: 04 Mar 2012, 18:06

Re: kako da odlijepim dugme u primu?

Post od restaurator »

Da klijesta koja sam "malo prepravio" sluze za havatanje dugmeta! Kontru na stubicu drzim sa spicastim klijestima.
https://www.google.at/search?q=spitzzan ... B800%3B543
Sto se tice originalnog alata, nema nikakvog zarezivanja, nego je isto sistem hvatanja i cupanja. Mada ja radim sa mojim prepravljenim klijestima, jer su mi se u praksi pokazale brze i jednostavnije.
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: kako da odlijepim dugme u primu?

Post od Tomina »

Auuuu prošlo je već godinu dana kako sam raskopao jednu dugmetaru jer je bila u stanju 1/10 - i sam se mučio oko mjesec i pol da bi dobio stanje 2.5/10.

:ijuju:

Koliko se ja sječam, mehanizam sam držao sa špic klještima da se nebi povijao, a dugme sam jednostavno malo cimao naprijed nazad da popusti ljepilo i onda ga jednostavno izvadio van sa štangice.

Dok sam vračao dugmiće, tek je tu velika nauka, a prvi moj zaheb je bio što nisam obilježio dugmiče koji je gdje bio, a to je bila velika greška jer je harmonika kemijana od svega i svačega.
Najteže mi je bilo uopće pronači koje dugme gdje odgovara + poziciju na štangici (mehanizmu) da ne zapinje za dasku kad pritišćeš dugme.

Ljepilo sam koristio preko uputa od kolege, a recept nesmijem reći :D

Sve u svemu, zanimljiv hobi koji sigurno učiš cijeli život ;)
Odgovori