Hohner Atlantic iv razni problemi

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
Stiven8981
Nema harmoniku
Postovi: 14
Pridružio se: 25 Jul 2012, 03:32

Hohner Atlantic iv razni problemi

Post od Stiven8981 »

Lijep pozdrav,kupio sam prosle godine gore navedenu harmoniku koja mi je trenutno dovoljna za moje potrebe dok ne dodju bolja vremena za bolju harmoniku,nisam neki divljak i stvarno harmoniku cuvam i ne forsiram,medjutim s vremenom su mi se pocele dogadjati cudne stvari,na registrima basson i picollo se harmonika gusi na nekim tonovima,tonovi su nastimani inace,na registru organ se samo na srednjoj oktavi cuje cuje onaj tzv.hohner zvuk u doljno se stvarno cuje lijepo,a problem su i basovi,ponekad mi basovi zasume kad ih stisnem,uz ton basa dolazi i šum koji me strasno iritira,o cemu bi se moglo raditi?
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Hohner Atlantic iv razni problemi

Post od dugmetarac78 »

Treba početi od najbezbolnije solucije, znači, možda su se jednostavno zaprljli tonovi, i to se prvo manifestuje na pikolici jer je najmanja i naj osetljivije, a to sa "šuštanjem" može biti takođe kombinacija sa deformacijom kožice iliti ventila kako ko zove. To ljudi često pomisle ::::pa kako se zaprlja kad je pazim, al moramo svi biti svesni da je harmonika VELIKI usisavač prašine.
Stiven8981
Nema harmoniku
Postovi: 14
Pridružio se: 25 Jul 2012, 03:32

Re: Hohner Atlantic iv razni problemi

Post od Stiven8981 »

Hvala na odgovoru,jel postoji nacin da to sam ocistim tako da ju ispusem?
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Hohner Atlantic iv razni problemi

Post od dugmetarac78 »

Pa ako nije ništa kritično, može se odraditi, al pre nego rastavite harmoniku prvo prosvirajte i popišite koji su tonovi naj kritičniji, da nemorate kasnije "pogađati" i onda kad se otvori harmonika, bit će vam sve puno jasnije šta treba da se odradi kad vidite naravno gde je i šta "zapelo"
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Hohner Atlantic iv razni problemi

Post od petar3petar »

Gušenje tonova u dubokoj otavi kod tih harmonika mlađe generacije je česta pojave. Tonovi nisu profesionalni.
To šuštanje je posljedica toga što su ventili na dubokim tonovima kako u primu tako i u basu, otvrdnuli.
Hohner nije stavljao kožne ventile nego ventile od nekog umjetnog materijala koje su ojačavali plastikom.
Na visoke tonove stavljali su plastiku koja uglavnom ne izaziva ptobleme.
Da bi se problem izbjegao, nužno je promjeniti ventile na dubokim tonovima.
Najbolje bi bilo staviti kožne.
Naravno prije toba trebalo bi tonove oćistiti a naknadno poštimati.
Stiven8981
Nema harmoniku
Postovi: 14
Pridružio se: 25 Jul 2012, 03:32

Re: Hohner Atlantic iv razni problemi

Post od Stiven8981 »

g.Petrović,koliko bi to koštalo sve da mi napravite,to što ste naveli,mozete mi odg na pm.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Hohner Atlantic iv razni problemi

Post od petar3petar »

Hvala na povjerenju ali ne bi cijenu određivao napamet prije nego što vidim posao.
Odgovori