Kde mi je "klarinet"??

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Korisnikov avatar
Nikola93150
16 basova
16 basova
Postovi: 46
Pridružio se: 02 Jan 2016, 14:08
Lokacija: Pariz

Kde mi je "klarinet"??

Post od Nikola93150 »

Pozdrav svima,

Otvaram novu temu, jer me nesto zanima a nisam nasao bas odgovor na forumu...pa ako neko ima volju da mi odgovori, bicu zahvalan (i manje glup ;) )

Zanima me sta je konkretno taj registar "klarinet"?

Imam harmoniku Paolo Soprani Super Paolo 3, i registri su mi kao na ovoj slici (mije to moja harmonika ali odprilike tako izgleda, tj. registri su isti) :
https://goo.gl/photos/bZ6sU5JnG6o5iQYBA

E sad, po meni ide ovako : Basson + flute 1 + flute 2 + flute 3 + picolo. Basson i flute 1 su u kabini. Flute 2 ima malo visu frekvenciju od flute 1, a flute 3 ima malo nizu frekvenciju od flute 1.
Kombinacija Flute 1 + flute 2 se ovde zove "musette" (dobije se taj tremolo koji se dosta koristi u francuskim muzikama). A kombinacija sve tri flute se zove "super musette" (dobije se taj neisdrzljiv tremolo, kao da ce mi stakla od stana puknuti!).

Cujem cesto u nasim narodnim muzikama da se koristi neki "ostar" sredni zvuk. Mislim da je to taj "klarinet". Ali problem je sto ga nemam u registrima!
Kad skinem deklu i trazim rucno taj registar (guram i vucem one sipke sto otvaraju tonove), mogu otvoriti samo jednu flute van kabine. Onda dobijem taj ostar zvuk, ali nije tacan!! Normalno, jer mi je to flute 2 koja nija tacno nastimovana! Pa mi nije jasno odakle taj "klarinet" zvuci ostro i tacno?? Da li znaci da je nastimovan na istoj frekvenciji kao i flute 1, samo sto je van kabine? Ali onda se izgubi taj tremolo kad su ukljucene flute1 + flute 2?
Da li je moguce da se doda taj ostar i cisti registar lako?

Nadam se da sam bio kol'ko tol'ko jasan...

Pozz svima i hvala na pomoc.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Kde mi je "klarinet"??

Post od Koca »

...Puno pitanja... Nisam imao priliku da sviram P.S. 3+2 ali pokusacu da odgovorim na 1. i zadnje pitanje. Klarinet ces znati da nadjes jer je u kabini i on je mekan nije ostar i treba da je flute 1 koji kako kazes je tacan koliko razumem mislis na osnovnu fregvenciju. Mrdanjem stanglica ces ga naci a ako bilo koji nemas kao registar mozes ga napraviti tako sto ces prethodni zrtvovati. Ostala 2 kazes su visi i nizi po stimu a ako i nadjes neki ostar da je na tacnoj fregvenciji mozda je izgubio stim pa je izuzetak taj ton ako sam te dobro razumeo da se pitas odakle ostar tacan. Valjda sam te razumeo. :zbunjen:
Korisnikov avatar
Nikola93150
16 basova
16 basova
Postovi: 46
Pridružio se: 02 Jan 2016, 14:08
Lokacija: Pariz

Re: Kde mi je "klarinet"??

Post od Nikola93150 »

Hvala Koca.

A jeste puno pitanja... ali bice sve manje i manje zahvaljujuci vama! ;)

Ok, znaci klarinet je mekan i u kabini. Onda je to onaj registar nacrtan sa tockom u sredini. Taj registar imam. Onda sam pogresio, jer bas trazim onaj ostriji. Evo na ovom videu gde Borko svira Medeno Kolo, taj drugi registar sto ukljuci : https://www.youtube.com/watch?v=YTWz4n1tRSM.

Ovde se jos bolje cuje, pocinje sa basonom, pa onda ukljuci taj registar sto me zanima : https://www.youtube.com/watch?v=RnD2-v8 ... uU&index=5.

Eto to je taj registar koji nemam, a i neznam kako ga dobiti, jer mi zvuci na osnovoj frekvenciji i ostro.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Kde mi je "klarinet"??

Post od petar3petar »

Poštovanje.
Mislim da se ovdje radi o harmonici kod koje je pikolo u kabini a sve "osmice" su van kabine.
To je izrađeno za alpsku i francusku muziku gdje je cilj dobiti što jači tremolo.
Korisnikov avatar
Nikola93150
16 basova
16 basova
Postovi: 46
Pridružio se: 02 Jan 2016, 14:08
Lokacija: Pariz

Re: Kde mi je "klarinet"??

Post od Nikola93150 »

Izvinite Petar3petar, ali nisam svhatio o kojoj harmonici pricate? Mojoj ili onoj na snimku?
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Kde mi je "klarinet"??

Post od Koca »

Da li si siguran u sledece sto si izjavio?:

Da imas klarinet tj. malu kabinu (mekani glas) ? Onda nije pikolo u kabini nego klarinet i bason. Ako nisi siguran slikaj jedan kabinski fasen sa zadnje strane gde su manji tonovi ili postavi sliku ili par slika sva 3 prim fasena tako da se vide svih 6 reda tonova.

Da li si sigan da imas dupli tremolo tj da je flute2 visi a flute3 nizi? Onda je onako kako sam ti napisao ili imas samo jedan povisen a drugi je u osnovnom stimu i to je taj za koji pitas. Ako si merio fregvenciju na 1-2 tona nije dovoljno izmeri na 10-15 pa ces uvideti, jer se fregvencija i kod ravnog stima posle 5-10 godina poremeti pa onda mislis da nije ravan...
Korisnikov avatar
Nikola93150
16 basova
16 basova
Postovi: 46
Pridružio se: 02 Jan 2016, 14:08
Lokacija: Pariz

Re: Kde mi je "klarinet"??

Post od Nikola93150 »

Siguran sam da su mi basson i klarinet u kabini. Klarinet mi je bas mekan glas a picolo ostar.

Uslikacu unutra cim stignem i postavicu koju snimak cisto da se cuju registri.

A sto se tice flute 2 i 3, nisam nista merio, ali se dobro cuje da su svi tonovi ravno nastimovani (tj. kad se svira samo desna ruka sve je tacno), ali je za njiansu nize ili vise od klarineta (i onda se ne uklapa sa basovima).
Kao sto kaze Koca, kad se uljuce sva tri srednja flute, dobije se vrlo jak tremolo.

(samo u zagrade da kazem da dobro cujem stim, nemojte krivo da svhatite ovo, nije mi u obicaju da se hvalim ili sta vec, ali eto dobio sam manu od rodjenja koja je bila potvrdjena kad sam upiaso muzicku akademiju, tj. absolutni sluh).

Ako sam vas dobro razumeo, taj ostar ton se dobija sa "osmicom" van kabine? Znaci da bih trebao na nastimujem flute 3 na isti stim kao klarinet...

A drugo pitanje mi je bilo, u tim harmonikama sto se cuju u nasoj muzici koje su 4-glasne i imaju taj ostar srednji ton, da li znaci da su klarinet i "flute 2" na istoj frekvenciji? Ako je to to, onda se izgubi ikakav tremolo kad se obe flute ukljuce... a cini mi se ipak da se cuje taj tremolo (na primer kad ukljuce Master)...
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Kde mi je "klarinet"??

Post od Koca »

Taj ostar zvuk jeste osmica van kabine. Na tvojoj mozes podici flute3 na osnovnu frevenciju i ostaje ti jedan povisen flute2 za tremolo. To bih i ja uradio. Ako je flute2 kod tebe dosta povisen mozes ga smanjiti na 2HZ.

Zadnji pasus je neprecizan ali ako si mislio na cetvoroglasne 2+2 onda vankabinski "8" koji se najcesce zove sopran moze biti ravan ili povisen. Stvar ukusa, ja ne volim da je povisen jer mi je ruzan sopran+bason koji se razlicito zove od modela do modela harmonike (saksofon, bandon) i ako mi je violin OK. Neko voli mali tremolo samo gore, neko hoce padajuci tremolo i slicno ... moze se i drugacije stimovati da klarinet rastimujes a sopran da je na istoj fregvenciji.
Korisnikov avatar
Nikola93150
16 basova
16 basova
Postovi: 46
Pridružio se: 02 Jan 2016, 14:08
Lokacija: Pariz

Re: Kde mi je "klarinet"??

Post od Nikola93150 »

Hvala koca!

Sad mi je jasnije! :cool:

To bi bilo najbolje resenje, da "podignem" flute 3 ravno sa klarinetom, i prebacim sami flute 3 na nekom registru (na primer picolo, koji ne koristim nikad samog). Tako bih dobio taj ravan ostar sopran.

A flute 2 da spustim malo da smanjim tremolo. Mislim da mi je sada razlika izmedju njega i klarineta vise od 2Hz, inace nebi ga toliko cuo rastimovanog.

Hvala vam svima jos jednom, i nema druge nego da trazim majsotra ako vec nemogu naci zamenu... ;)
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Kde mi je "klarinet"??

Post od Koca »

Pazi ako vec imas flute 3 kao samostalni registar i kad ga dignes (s` oprostenjem na izrazu :D ) onda nemoras praviti novi registar taster jedino ako ga nemas nego samo u kombinaciji onda bi ja pikolo zrtvovao a ostalo ne diraj. :svirac:
Odgovori