Savet za štimovanje harmonike

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Pavkebr.1
Nema harmoniku
Postovi: 5
Pridružio se: 07 Jan 2017, 16:39

Re: Savet za štimovanje harmonike

Post od Pavkebr.1 »

Pozdrav drugari. Ovako:Kupujem harmoniku koja ce sluziti za akademiju a isto volim balkanski zvuk a posebno zvuk ljubise pavkovica e sada cuo sam od jednog poznanika da je frekvencija ljibisine harmonike 422 Hz basson clarinet i picolo
a sopran ja msm 442 ili 444 Hz. Da li je to istina sta vi mislite i da li bi me skupo kostalo da menjam frekvenciju sa 442 Hz na 422 Hz?pozzz :svirac: :harmonikas:
Pavkebr.1
Nema harmoniku
Postovi: 5
Pridružio se: 07 Jan 2017, 16:39

Re: Savet za štimovanje harmonike

Post od Pavkebr.1 »

Pavkebr.1 napisao:Pozdrav drugari. Ovako:Kupujem harmoniku koja ce sluziti za akademiju a isto volim balkanski zvuk a posebno zvuk ljubise pavkovica e sada cuo sam od jednog poznanika da je frekvencija ljibisine harmonike 422 Hz basson clarinet i picolo
a sopran ja msm 442 ili 444 Hz. Da li je to istina sta vi mislite i da li bi me skupo kostalo da menjam frekvenciju sa 442 Hz na 422 Hz?pozzz :svirac: :harmonikas:
postoje harmonikasi armunikasi i muzicari na harmonici (Ljubisa Pavkovic)
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Savet za štimovanje harmonike

Post od sampionce »

Nemoguce je da je 422 Hz osnovna frekvencija (pretpostavljam kabinski tonovi i pikolo)! :o
Zvucao bi POTPUNO rastimovano u orkestru (nisam siguran, ali bi sigurno bio ceo ton ispod njih, ako ne i vise...) a o tremolo kombinacijama sa sopranom (za koji kazes da je 442 ili 444) da ne govorim... To bi bila kazna za usi!

Verujem da ti je neko pogresno rekao, mislivsi na 442 osnovnu frekvenciju (sto je potpuno logicno) a sopran dignut na 444. Mada, cak i to 444 mi izgleda previse. Nisam siguran da on ima tako jak tremolo u violin i mizet registrima bez obzira da li koristi Prezidenta ili Bugari harmoniku...
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Savet za štimovanje harmonike

Post od Koca »

Pavkebr.1 napisao:Pozdrav drugari. Ovako:Kupujem harmoniku koja ce sluziti za akademiju a isto volim balkanski zvuk a posebno zvuk ljubise pavkovica e sada cuo sam od jednog poznanika da je frekvencija ljibisine harmonike 422 Hz basson clarinet i picolo
a sopran ja msm 442 ili 444 Hz. Da li je to istina sta vi mislite i da li bi me skupo kostalo da menjam frekvenciju sa 442 Hz na 422 Hz?pozzz :svirac: :harmonikas:

Ovde je greskom napisano pitanje cene prestimavanja sa 442 na 442 hz, :zbunjen: pa ne znam koliko glasova treba prestimati.

To da je 3 glasa na 442 hz je verovatno tacno a za Pavketov sopran ne znam da li je podignut i koliko. Neko voli da podigne klarinet a neko ravan stim. Kupi onda harmonike sa stimom 442 hz Guerrini, Scandalli,..., sto je po meni nebitno jer mozes dobiti iste ehekte i na recimo 440hz ili drugu fr. ako su svi lepo ustimani pa samo odlucis hoces ili ne tremolo, a za akademiju mislim da ide ravan stim ali neka jos neko potvrdi. To sto neko cuje kod Pavketa je lepo nastiman Organon sa maksimalnim odazivanjem pikolica pa ako se pikolice lako odazivaju onda taj zvuk se moze dobiti i na drugim fregvencijama koje su ustimane. Pikolice se uglavnom ne odazivaju na svakoj dirci jasno a pogotovo visoke pikolice koje su ili prljave, ulepljene ili deormisane na nekoj prosecnoj harmonici koja sluzi za tezgu. Onda se desi da pri normalnom razvlacenju meha umesto organona dobijes bason jer pikolo ne reaguje na brzinu pa proguta ton. E to je bitnije od onoga na kojoj fregvenciji je stimana harmonika i ne trebas menjati stim ako si kupio ili ces kupiti harmoniku sa nekim drugim stimom.
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Savet za štimovanje harmonike

Post od sampionce »

Ne znam u koju drugu rubriku/temu bi ovo moglo da se stavi, ali je svakako korisno.
Na linku stranice ispod (francuski sajt) - sa desne strane, pod nazivom LES VIBRATOS - se mogu cuti primeri (doduse, primer je isti) razlicitog stimovanja - Swing tipa. Nije bitan naziv, ali je zanimljivo da se cuje...

http://www.pianoabretelles.fr/l-atelier ... bretelles/
kompozitor
96 basova
96 basova
Postovi: 101
Pridružio se: 11 Jun 2016, 18:58

Re: Savet za štimovanje harmonike

Post od kompozitor »

Pavkebr.1 napisao:Pozdrav drugari. Ovako:Kupujem harmoniku koja ce sluziti za akademiju a isto volim balkanski zvuk a posebno zvuk ljubise pavkovica e sada cuo sam od jednog poznanika da je frekvencija ljibisine harmonike 422 Hz basson clarinet i picolo a sopran ja msm 442 ili 444 Hz. Da li je to istina sta vi mislite i da li bi me skupo kostalo da menjam frekvenciju sa 442 Hz na 422 Hz?pozzz :svirac: :harmonikas:
Zvuk koji cujes je zbir instrument + svirac + orkestar + oprema + ton majstor.

Zakljucivati da to je to do stima nije logicno, cak i da jeste, ono sto ti se "svidja" u zvuku, uopste ne mora biti stim.

Drugo, ako nesto radi, ne treba ga popravljati, jer posle "popravke" nece raditi dobro.
Odgovori