scandalli super 6(klavijatura)

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
Bata_Amater
48 basova
48 basova
Postovi: 48
Pridružio se: 30 Sep 2016, 21:23

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od Bata_Amater »

U stari ovde je nekoliko njih u pitanju ali jedna je posebno ulegnuta. svejedno, vrlo neobicno, dirke su od drveta, prilicno tvrdog, sa plastikom koja jednostavno ne bi trebalo da se ulegne, sem ako ispod dirke ne postoji rupa, ali nisam iste otvarao, tako da ne znam sta je ispod plastike, cini mi se da na mojoj guernini nisam uspo da vidim rupu sdonje strane, verovatno Rade moze bolje informacije da da kako izgleda dirka kad se skine plastika (s gornje strane).
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od Koca »

Pozdrav Bato!
Evo tacno pogledajte na 30-oj sekundi video zapis koji je vec postavio Mladen.

https://www.youtube.com/watch?v=KIjaq7_ ... Ijaq7_oqdg
Bata_Amater
48 basova
48 basova
Postovi: 48
Pridružio se: 30 Sep 2016, 21:23

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od Bata_Amater »

Pozdrav Rade, hvala na video, mozda nisam dobro video ali mi se ovde (na 30 sec) cini da plastika ne naleze celom duzinom na drvo, ili mi se samo ucinilo... ako je tako, onda je ovo udubljenje na 4 dirke jasno ali opet... brate, kako neko moze da nagazi toliko na dirke... neki harmonikasi ne kapiraju da se dinamika na harmonici postize razvlacenjem i sabijanjem meha a ne "gazenjem" klavijature ko na klaviru :-) :-).
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od Koca »

Mozda je prethodni vlasnik trenirao karate pa ima jake prste. :svirac:
mladen-marija1
96 basova
96 basova
Postovi: 115
Pridružio se: 15 Jul 2012, 13:31

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od mladen-marija1 »

da je kucao kao pera detlic,ne bi to napravio :affraid: ja nikad ne stavljam harmoniku na sebe dok ne operem ruke i dok ne podrezem nokte,salu na stranu,moguce je da je nesto suplje ispod plastike,pa se zato napravilo udubljenje,da je pun profil drveta ispod plastike,bez obzira koliko je tanka,trebao bi pneumatski cekic da se napravi udubljenje,razmisljam da se obratim direktno u scandalli ili settimio,mozda u njihovim magacinima ima poneki komplet tih starih plastika,ocigledno je da su te plastike brizgane,sigurno valjda znaju ko je 60-ih proizvodio te plastike,ne vjerujem da su baceni ti kalupi za brizganje,cak mi pada na pamet da odnesem harmoniku u fabriku da mi promene komplet klavijaturu,koliko bi to kostalo,nemam predstavu,ne znam sta da radim,ne rastaje mi se od ove harmonike,ima prelijep zvuk... :roll:
Bata_Amater
48 basova
48 basova
Postovi: 48
Pridružio se: 30 Sep 2016, 21:23

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od Bata_Amater »

Mladene, pitanje je koliko ti ovo stvarno smeta: da li smeta dok sviras... cisto sumnjam da uopste mozes i da osetis/primetis ova ulegnuca pod prstima dok sviras, da li ti smeta estetski... verovatno da ,ali na to ces se vec navici :-) :-).
Naravno, ako jednom planiras da prodas harmoniku, ovo moze da ti smanji cenu donekle ali ne za puno, tj sigurno za onoliko koliko bi te kostalo da zamenis sve tipke. Cak i da nadjes originalne dirke, originalne bolje, racunaj da, posto se radi o plastici, da je vreme ostavilo traga na sadasnjim dirkama, tako da cak i one iste boje ce se razlikovati. Jedino je resenje zamena plastike na svim dirkama, a onda lepo stavis bele , tj one koje su lako dustupne i ne brines. Srecno, sta god da odlucis da uradis.
mladen-marija1
96 basova
96 basova
Postovi: 115
Pridružio se: 15 Jul 2012, 13:31

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od mladen-marija1 »

Bata_Amater napisao:Mladene, pitanje je koliko ti ovo stvarno smeta: da li smeta dok sviras... cisto sumnjam da uopste mozes i da osetis/primetis ova ulegnuca pod prstima dok sviras, da li ti smeta estetski... verovatno da ,ali na to ces se vec navici :-) :-).
Naravno, ako jednom planiras da prodas harmoniku, ovo moze da ti smanji cenu donekle ali ne za puno, tj sigurno za onoliko koliko bi te kostalo da zamenis sve tipke. Cak i da nadjes originalne dirke, originalne bolje, racunaj da, posto se radi o plastici, da je vreme ostavilo traga na sadasnjim dirkama, tako da cak i one iste boje ce se razlikovati. Jedino je resenje zamena plastike na svim dirkama, a onda lepo stavis bele , tj one koje su lako dustupne i ne brines. Srecno, sta god da odlucis da uradis.
ma u pravu ste,ne moze harmonika iz 61 izgledati kao nova,meni to ne smeta nista u sviranju,ako uspijem da negde iskopam u italiji komplet starih plastika,platicu ih ma koliko da kostaju,i promenicu ih,bio mi je malopre kod mene jedan kolega,on je inace profesionalni harmonikas,i zasvirao je na nju,odusevio se,kaze da je vrhunski instrument,rekao mi je da bi eventualno trebao promeniti neku tanku crvenu filc traku koja se nalazi na podnici ispod klavijature,i rekao mi je da se ovakav tip dirki koristio i na starim guerini prezident harmonikama,isti fazon,drvena dirka i tanka plastika preko toga,snimio sam ga par stvari kako svira na moju harmoniku pa cu kad stignem postaviti na you tube dati link da mozete poslusati,on ima inace svoju harmoniku scandali super 6,M model :pozdrav:
korda61
16 basova
16 basova
Postovi: 27
Pridružio se: 31 Avg 2013, 23:35

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od korda61 »

Pozdrav,
Slucajno naletih na ovaj post,pa evo da se i ja prikljucim diskusiji.Isto kao i kolega posjedujem od nedavno Scandalli Super 6 N model,sezdesetih godina.Problem sa tastaturom,pri vjezbanju puknula mi jedna tipka,dvije poskocile,nemaju originalnu plastiku,mijenjana je kod Peter Mogera u Madjarskoj(a volio bih da su stare plastike)zbog originalnosti,harmonika se trenutno nalazi u Nisu kod Dragi Gadzihanca na reparaturi.Problem sa plastikama je izgleda svugdje kod starih instrumenata osim onih koji nisu puno svirani.
mladen-marija1
96 basova
96 basova
Postovi: 115
Pridružio se: 15 Jul 2012, 13:31

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od mladen-marija1 »

korda61 napisao:Pozdrav,
Slucajno naletih na ovaj post,pa evo da se i ja prikljucim diskusiji.Isto kao i kolega posjedujem od nedavno Scandalli Super 6 N model,sezdesetih godina.Problem sa tastaturom,pri vjezbanju puknula mi jedna tipka,dvije poskocile,nemaju originalnu plastiku,mijenjana je kod Peter Mogera u Madjarskoj(a volio bih da su stare plastike)zbog originalnosti,harmonika se trenutno nalazi u Nisu kod Dragi Gadzihanca na reparaturi.Problem sa plastikama je izgleda svugdje kod starih instrumenata osim onih koji nisu puno svirani.
pozdrav,vi rekoste da su na vasoj harmonici mijenjane tipke u madjarskoj,jesu li stavljene originalne nove ili originalne polovne? problem kod ovih plastika je sto se tesko nabavljaju,a izgleda da je ovaj tip plastika samo kod scandalli super 6 i kod guerrini prezidenta,znaci drvena tipka u punpm presjeku,a plastika je ustvari jako tanka,mislim cak da je debljina ispod 1 mm,i ona samo prekriva drvenu tipku,ne znam kakva je plastika stavljena kod vas(ta sto je mijenjana),inace je kako vidim kod scandallija super 6 izdignuta klavijatura u odnosu na korpus kod brade,i prva tipka kod brade ima produzenu plastiku na dole,jer da nije tako vidilo bi se drvo,jako specificno,meni u stvari treba 13 tipki,od C pa na gore,ostale su mi kao nove,mada ako negdje postoje,najradije bih promjenio svih 24,cak se bavim mislju da promjenim komplet klavijaturu,ne znam jos sta da radim,naci cu valjda neko resenje,ako mozete postaviti sliku vase harmonike,jako bih volio,zanima me klavijatura,pozz :pozdrav:
korda61
16 basova
16 basova
Postovi: 27
Pridružio se: 31 Avg 2013, 23:35

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od korda61 »

Pozdrav,
Plastiku na klavijaturi je mijenjao Peter Moger,majstor iz Madjarske(http://www.harmonikamoger.hu/en),prije nego sto sam harmoniku kupio,
a tipka mi je poslije pukla,pa sam harmoniku poslao kod majstora Gadzihanca u Nis,da generalno uradi sve sto fali na njoj,
i evo prije par minuta sam razgovarao sa g.Gadzihancem,kaze mi da je harmonika gotova,sad moram organizirat prijevoz,posto ja ne zivim u Srbiji da stigne do mene.
Kad stigne,stavljam slike pa cete moci vidjeti ono sto Vas interesuje.
Odgovori