scandalli super 6(klavijatura)

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
mladen-marija1
96 basova
96 basova
Postovi: 115
Pridružio se: 15 Jul 2012, 13:31

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od mladen-marija1 »

Neso napisao:Dobar dan Mladene, palettine talijani nazivaju kosuljice od tipki ,a crne su im diesis,ja sam u Rijeci 28/29/30 i 1/05 ujutru,jer popodne krecem za Italiju.Ja cu njih odmah po njihovom povratku kontaktirati i naruciti (prije cu te obavijestiiti o cijeni) i zamoliti da mi ih posalju na moju adresu.Moja email je [email protected] a tel.u Italiji +39 3270596862,na njemu imas Viber ,Skype,WhatsApp,tako da me mozes slobodno kontaktirati,,,pozdrav
hvala puno Nebojsa,od srca ti zahvaljujem,zaista mi puno znaci,ja sam od 20-25 IV najkasnije u splitu...i ostajem mjesec dana minimum....nije mi nikakav problem skoknuti do Rijeke...veliki pozz...mladen :cool:
sonky-Super_VI
Nema harmoniku
Postovi: 3
Pridružio se: 10 Avg 2018, 23:52

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od sonky-Super_VI »

Pozdravljam sve forumase. Novi sam na forumu, odnosno sad sam se prijavio na forum. Dakle posjedujem Scandalli Super VI M model iz 1957 godine. Pojavili su mi se problemi sa dihtanjem harmonike, znaci kad vracam mijeh bez diranja dirki ili basova, cuje se pistanje tonova (najvise u picollo registru) u svim registrima. I kad razvlacim mijeh primijeti se da ide lagano, znaci ne dihtuje dobro. Jos jedan od problema je mijesanje registara, najvise velika kabina odnosno Basson. E sad interesuje me da li neko ima neki savjet, sta je najbolje uraditi i kolika bi to mogla biti ulaganja? Puno pozdrava za sve ljubitelje harmonike.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od Koca »

Trebas nastelovati klapne i automat registra, cena zavisi koliko klapni treba da se radi tj koliko dirki da se poskida. Pozzz.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od petar3petar »

Koca napisao: 12 Avg 2018, 22:48 Trebas nastelovati klapne i automat registra, cena zavisi koliko klapni treba da se radi tj koliko dirki da se poskida. Pozzz.
Mislim da ova akcija neće dati rezultat.
Svi počinju tako. Prvo nategnu opruge da klapne bolje legnu pa im je tastatura pre tvrda.
Nakon toga se u tom kontekstu ništa nije promjenilo, pa se onda ide sa zamjenom filceva, stave se novi filcevi na klapne. I opet nema rezultata.
Filceve je bespotrebno mjenjati jer je orginalni filc toliko mekan da ga niti jedan novi ne može zamjeniti. Jedino ako je harmonika jako puno radila.
Kod takvih se harmonika usljed puno rada filc hoće razslojiti, raspasti.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od Koca »

Nikako ne pise "zategnuti opruge" ves "nastelovati klapne", tj. prevoskirati u optimalni polozaj strogo paralelan ravni patosa i izjednaciti pritisak obe klapne ( u i van kabine ). Nismo se razumeli, ovo daje siguran rezultat i veoma je kompleksan zahvat.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od petar3petar »

Koca napisao: 29 Avg 2018, 07:30 Nikako ne pise "zategnuti opruge" ves "nastelovati klapne", tj. prevoskirati u optimalni polozaj strogo paralelan ravni patosa i izjednaciti pritisak obe klapne ( u i van kabine ). Nismo se razumeli, ovo daje siguran rezultat i veoma je kompleksan zahvat.
Razumijem ja o čemi se radi no kod starih Scandalli Super VI klapne nisu voskane već su zalivene celuloidom i teško je da se "raziđu".
Kada sam pisao, opisao sam ono što sam kod nekoliko takvih harmonika uočio.
Da se sada ne ponavljam.
Problem sigurno nije u klapnama ni u filcu.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od Koca »

Hocete objasniti ako se zatvaranjem meha bez pritiska dirki cuje sviranje tonova i nije problem u klapnama u cemu je? Sta onda pusta vazduh kroz patos u fasene sa tonovima pa se oni cuju ? Jeli takve klapne stoje paralelno sa patosom pa nesto drugo izaziva pistanje tonova ili ne pa su blago ukosene ili pomerene u stranu i ne zatvaraju skroz rupe a ipak stoje paralelno ili su pralelne a nije isti pritisak u kabinskim klapnama i van? Koja je jos mogucnost kod starih Super 6 ?

Ovo nismo videli kod doticne harmonike pa recite hipoteticki. Znam da nisu svi stavljali vosak na primer Weltmeister, Delicie itd... Ja sam opisao kako se kod najveceg broja harmonika to radi , staru Scandalli nisam imao prilike jer je posedovanje takvih harmonika privilegija nekolicine ljudi. Kod nekih Scandalli je viljuska dirke uvucena preko plasticnog kucista u klapnu a unutar njega je vosak pa se kuciste otvara kao medaljon.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od petar3petar »

Činjenica je da ako se ton čuje klkapne nisu na mjestu, no koliko sam ja shvatio vlasnik nije napisao da se čuju tonovi kada se mjeh miče.
Odgovori