scandalli super 6(klavijatura)

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
mladen-marija1
96 basova
96 basova
Postovi: 115
Pridružio se: 15 Jul 2012, 13:31

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od mladen-marija1 »

Bata_Amater napisao:Mladene Koca je u pravu. Veliki broj majstora ovde kod mene zahteva da, ako ti neki deo harmonike treba (dirke, tonske plocice, placnici delovi dirki...) da im se deo posalje da bi oni mogli da uporede i nadju pravi deo koji ce da pase kako valja. Mada su neki delovi harmonike uglavnom standardni (srafofi na primer :-) ), vecina se razlikuje ne samo od proizvodjaca do proizvodjaca nego cak i u okviru istog proizvodjaca ako je harmonika starijeg datuma, jer taj standard za dirke, fasene... se mozda vise ne koristi kod tog proizvodjaca.
ma naravno da je drug koca u pravu,otisao sam u mom filozofiranju suvise daleko,a on me je spustio na zemlju,i u pravu je,treba izvaditi deo iz harmonike i onda gledati sta moze,sta ne moze,sto se tice basne strane,mislim da tu ne bi trebalo biti problema da se nabavi basna ploca jer kako sam pratio tu tematiku,trebalo bi da su iste basne sekcije i na staroj i na novoj scandalici,e sad ja nisam majstor,pretpostavljam da je to daska odredjene debljine sa 120 rupa odredjenog promjera i rastojanja,nikad nisam imao prilike drzati to u rukama kao komponentu harmonike,ne znam ni kako se pricvrscuje,no kad majstor izvadi iz harmonike,onda cu tocno znati,sto se tice dirki,to znam sigurno da ne odgovaraju sa nove na staru,jer stare scandalli imaju dirke uradjene komplet od drva,a plasticna skoljkica koja prekriva tu dirku vrlo je tanka,oko 1mm,sa strane dirke nije ravna,vec jedno 3-4 mm ima spust ka dole,bukvalno kao jedna skoljkica koja sjedne na drvenu tipku,kod nove scandalli je kao na svim novim harmonikama,ima drvena baza na koju sjeda plasticna tipka od mesnate plastike,debljine 3-4 mm,po meni je ova novija varijanta bolje resenje,al sta je tu je,u diskusiji sa drugom kordom,on mi rece da mu je majstor moger u madjarskoj na njegovoj scandalli super 6,ista kao moja,promijenio komplet klavijaturu,i crne i bijele dirke,priznajem da mi nije jasno kako je to taj majstor odradio,da li se onda komplet sve mijenja,znaci i dirke i cesalj i nove poluge,ne znam,strah me je od radikalnih zahvata,ja cu ipak probati iskopati te plastike u italiji,ako bude moguce,imam informaciju od jednog harmonikasa ovde iz n.sada koji ima staru guerrini prezident harmoniku,on mi je rekao da je pregovarao s odredjenim ljudima(majstorima)u castelfidardu da mu naprave 3-4 kompleta starih dirki,cifra je bila kako mi rece tu oko 500 eur,i na kraju ne znam gde je zapelo,ako postoji ta solucija da neko upali te masine tamo i da mi napravi te tipke tamo,ja cu ih platiti,pa taman uzeo i 3-4 kompleta,lako bi se ostatak prodao,ne znam,kamo srece da ima sve na jednom mestu,da odnesem harmoniku,da mi se promeni i da platim,ali nema,zato moram na ovaj nacin,korak po korak :roll:
mladen-marija1
96 basova
96 basova
Postovi: 115
Pridružio se: 15 Jul 2012, 13:31

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od mladen-marija1 »

Bata_Amater napisao:Da probam ponovo sa ovim linkom:

https://plus.google.com/u/0/10170891305 ... 5kbpJy9HiH

Trebalo bi da je sada OK.
ovo je kako vidim vrlo slicno sve kao i na mojoj harmonici,jeste li vi bato takodjer mijenjali tu traku unutar ceslja gde nalijezu tipke? a harmonika vam je lijepa kao lutkica,koje je godiste,kakva je tonski,bas me zanima :cool:
Bata_Amater
48 basova
48 basova
Postovi: 48
Pridružio se: 30 Sep 2016, 21:23

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od Bata_Amater »

Mladene, nisam tu traku menjao, prilicno je to sve novo, harmonika nije puno svirana, stavise klavijatura nije ni razradjena jos uvek kako treba. Na zalost drugi problemi su bili kod te harmonike, mislim da sam vec pisao o tome, a to su lepljive tipke zbog loseg lepka kojim je kozica zalepljena za filceve, tako da sam sve ventile zamenio (odatle i poticu ove fotografije). Tonski je harmonika OK, svi tonovi stimuju, ali kako je u poredjenju sa drugima, ne znam nisam imao prilike da uporedim, mada je jedan kolega koji svira u KUD-u Tamburitzanz ovde kod mene u Pittsburgh-u probao i kaze da je OK. Harmonika je, na zalost, iz one lose godine guerinija, kad je fabrika pocela da tone (2000-te), no ne zalim se, ja sviram za svoju dusu, tako da mi zavrsava posao :-) :-)
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od Koca »

Ne znam, meni nije ekonomski opravdano dati 500e za plastike jer standardne bele plastike komplet kostaju 12e a od pleksiglasa 33e za 24 dirki. Dalje ... svaki auto limar farba plastiku (branike) preko prajmera i lakira pa ako si toliko zainteresovan za tu nijansu eto ofarbaj ali moras uzeti profi kvalitetne farbe da se ne skidaju kao ove u spreju.
mladen-marija1
96 basova
96 basova
Postovi: 115
Pridružio se: 15 Jul 2012, 13:31

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od mladen-marija1 »

Koca napisao:Ne znam, meni nije ekonomski opravdano dati 500e za plastike jer standardne bele plastike komplet kostaju 12e a od pleksiglasa 33e za 24 dirki. Dalje ... svaki auto limar farba plastiku (branike) preko prajmera i lakira pa ako si toliko zainteresovan za tu nijansu eto ofarbaj ali moras uzeti profi kvalitetne farbe da se ne skidaju kao ove u spreju.
rado bih ja stavio taj komplet dirki od 33 eur,ali vec sam napomenuo da takve ne mogu na moju harmoniku,meni je ova klavijatura sa svirackog stanovista savrsena,odgovara mi sve,dubina tipke,brzina tipke,razmak tipki,kosina na crnim tipkama,razmak crnih i bijelih tipki,ne znam ko je pravio ovu harmoniku,ali napravljena je da bude savrsena,angazovao sam neke prijatelje u castelfidardu da mi to potraze,vidicemo sta ce na kraju od tog ispasti,ne mogu prosto da vjerujem da se te plastikice ne mogu pronaci u italiji,tamo gde su i "rodjene" :nocoment:
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od Koca »

Trebalo bi da ako je sirina OK ostalo mozes prilagoditi, duzinu da skratis, a visinu da takodje svedes na originalnu i ako su 2-3 mm deblje ali vidi jos razmisli, poz.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od Koca »

Pogledao sam opet slike klavijature i ako kazes da je debljine plastike 1 mm moguce je onda da je i drvo ulegnuto i onda stavljas opet te tanke koje ce ulegnuti ako i drvo ne adaptiras i izravnas jer udubljenja cinimi se nisu manja od 1 mm. Ovo su pretpostavke ali razmisli i o tome.
mladen-marija1
96 basova
96 basova
Postovi: 115
Pridružio se: 15 Jul 2012, 13:31

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od mladen-marija1 »

Koca napisao:Pogledao sam opet slike klavijature i ako kazes da je debljine plastike 1 mm moguce je onda da je i drvo ulegnuto i onda stavljas opet te tanke koje ce ulegnuti ako i drvo ne adaptiras i izravnas jer udubljenja cinimi se nisu manja od 1 mm. Ovo su pretpostavke ali razmisli i o tome.
upravo o tom se i radi,ja ne znam sta se nalazi ispod te plastike,ako je puno drvo celom duzinom,i ta plastikica ide kao pokrov,nemoguca misija je da dodje do udubljenja,mozda je dirka na tom mestu gde je doslo do udubljenja suplja,ne znam :zbunjen: ako ste primetili,na mojoj harmonici je klavijatura dosta visoka,izlazi iz korpusa harmonike,takva je fabricka,e sad kad bi umesto ovih plastika stavio te navedene mesnate plastike,ode sve u visinu,te tipke bi maltene dosle u nivo crnih tipki,kako regulisati visinu tipke,ionako je dosta plitka,kad bi je vec na ne znam koji nacin i spustio na dole ka podnici za 3 mm,ne bi mi se ni otvarale klapne,a drugi problem je taj sto bi mi se sa svake bocne strane tipke vidilo drvo,jer sam vec rekao,puni profil drva je ispod plastike,a dimenzija tipke je standardizovana,znaci sirina,duzina,urezi,to sve odgovara,pala mi je jos jedna luda ideja da npr.kupim te mesnate plastike,pa da nadjem nekog fanatika koji bi mi na nekoj cnc masini izdubio te plastike,to mi sve spada u fantastiku,najradije bi nasao te originalne,platio koliko god treba i da zavrsim tu pricu :harmonikas2:
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od Koca »

Razumem vec su sada izasle iz ravni grifa sto se primecuje na 1. i 24. dirci, ali onda izmeri dubinu belih dirki uzmi onaj merac za merenje dubine sare na pneumaticima i javi.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od dugmetarac78 »

mladen-marija1 napisao: upravo o tom se i radi,ja ne znam sta se nalazi ispod te plastike,ako je puno drvo celom duzinom,i ta plastikica ide kao pokrov,nemoguca misija je da dodje do udubljenja
Vec sam se javio na temu, al pretpostavke i naklapanja ocigledno imaju vecu vaznost od cinjenica, Prijatelju nisi u pravu ne zameri, znam sta pricam, jednostavno su se potrosile (pojele) tipke, Moguca je misija garantirano. :pozdrav:
Odgovori