scandalli super 6(klavijatura)

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
mladen-marija1
96 basova
96 basova
Postovi: 115
Pridružio se: 15 Jul 2012, 13:31

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od mladen-marija1 »

znam da se nece popraviti harmonika putem foruma,ali uvek mislim da je vise glava pametnije nego jedna,odnio sam ja harmoniku mom majstoru,i...nemam tipke...nemam basnu dasku....i sta da radim,moram da trazim,da pitam,mene nije sramota pitati za savjet,gde i kako,naravno da je koristena harmonika,ja to i volim,bolje nego da je camila u koferu i da se budj uvukla u nju,rupe na basnoj dasci su se prosirile iskljucivo usljed sviranja zato i moram da je promenim,tako i plastike na klavijaturi,naravno usljed sviranja su se potrosile,ne verujem da je neko mehanicki udarao po klavijaturi,najvise bi volio ako uspem da nabavim originalne,mada mi svi kazu,tesko,nemoguce itd.ja ne odustajem tako lako,u slucaju da zaista se ne mogu pronaci,zanima me mogucnost ugradnje ovih od 3 ili 4 mm,a da ostanu na istoj visini kao ove dosadasnje,da li to znaci da posto su ove originalne plastike debele otprilike 1 mm,da li to znaci da bi se povrsina drveta tipke morala smanjiti za 3 mm,jedino tako ako hocu da ostane na istoj visini,ali sama tipka je konstruisana tako da ide ispod tipke jedna pravokutna drvena platformica debela otprilike kao pola sirine tipke i na kraju ide drvena platformica u sirini tipke,debljine oko 3 mm,ako bi se skinulo tih 3 mm,znaci nestala bi ta platforma za koju je sad zalepljena plastika,i ostala bi samo manja pravokutna drvena uska baza,smanjila bi se povrsina lijepljenja,a samim tim ni cvrstoca spoja ne bi bila odgovarajuca,nemam pojma,rsum mi je u glavi,nisam pametan,ici cu po redu,tipke su mi zadnje,prioritet mi je da zamjenim basnu dasku,zatim da zamjenim traku od kasmira duz cijelog ceslja,a plastike cu u medjuvremenu traziti,pa sta bude,njih ostavljam za kraj,imam tri solucije,da ostavim kako jeste,da nadjem originalne plastike,ili da na neki nacin ako se moze izvrsim montazu ovih novih,da li 3 ili 4 mm,to bi vec prepustio majstoru
mladen-marija1
96 basova
96 basova
Postovi: 115
Pridružio se: 15 Jul 2012, 13:31

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od mladen-marija1 »

Ibro dirka napisao:Pozdrav svima pratim ovu temu i moje misljenje je onako logicno da te tipke necete naci u originalu nigdje u Italiji jer to se samo tad radilo tako a i da nadjete ko ce vam to uraditi u Castelfidardo mislim da bilo preskupo.Neznam da li bi mozda moglo da se odradi da se ove nove tipke od 3-4 mm plasticne obloge izbruse na cirka 1mm pa se onda ispoliraju i dotjeraju na mjeru.
pozdrav ibro,a sto da radim,ja se uvijek oslanjam na nadu :lol: probacu sve sto mogu da nabavim originalne,ma spreman sam i da platim,to mi je manje vazno,a ako nema pa nema,sta da radim,problem s ovim tipkama i jeste u tome sto su tanke,oko 1mm,ali na krajevima s obe strane tipke idu na dole oko 4 mm,tako da formira prakticno jednu suplju skoljkicu cija je stijenka debela oko 1 mm,znam da postoje i kompjuterske cnc laserske ili ko zna kakve masine,pa mi je i padala na pamet luda ideja da se kupe npr.ove nove tipke od 4 mm debljine od mesnate plastike sto mi savrseno i odgovara,pa onda uz pomoc te masine da se odstrani unutrasnjost takve tipke dok se ne dodje do debljine stijenke od 1 mm koliko mi vec treba,a sama forma tipke bi ostala identicna kao i originalna,no puste zelje su jedno a stvarnost nesto drugo,mozda je tako nesto i moguce,ali zasigurno ne ovde gde trenutno zivim :?
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od Koca »

Tako je poprecni presek dirke ti je slovo "T" ili "G" (cirilicom), , i normalno ne prijanja gornji deo sa plastikom na donji 100% krajevi vire i ubijes se da odlepis ili iseces. Skidas komplet. Imidz harmonike trazi tu boju kako tipke tako i basa a meni je to staromodno i sada idu bele tipke i sedef basovi i jeste narusavas imidz i originalnost harmonike, i moze ti neko pametovati kad je prodajes, ali i na autu mozes stavtiti alu felne ili zatamnjena stakla pa izgleda lepse. :pozdrav:
mladen-marija1
96 basova
96 basova
Postovi: 115
Pridružio se: 15 Jul 2012, 13:31

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od mladen-marija1 »

Koca napisao:Tako je poprecni presek dirke ti je slovo "T" ili "G" (cirilicom), , i normalno ne prijanja gornji deo sa plastikom na donji 100% krajevi vire i ubijes se da odlepis ili iseces. Skidas komplet. Imidz harmonike trazi tu boju kako tipke tako i basa a meni je to staromodno i sada idu bele tipke i sedef basovi i jeste narusavas imidz i originalnost harmonike, i moze ti neko pametovati kad je prodajes, ali i na autu mozes stavtiti alu felne ili zatamnjena stakla pa izgleda lepse. :pozdrav:
evo skinuo sam deklu harmoniku i uslikao tipku izbliza,poprecni presjek tipke jeste slovo T,samo sto je na belim tipkama gornji dio slova T zalijepljen za bazu tipke,taj gornji dio slova T je drvena baza debljine 4 mm na pocetku tipke i 3 mm na kraju tipke,plastika je debela 1 mm,crne tipke su zalijepljene direktno na drvenu bazu tipke,znaci u korijenu tipke na pocetku imam 4 mm drvo + 1 mm plastika,to je ukupna debljina oko 5 mm,da li se moze odlepiti taj gornji deo,i na drveni nosac tipke nalepiti mesnatu plastiku od 4 mm debljine,kakva ima u ponudi,cak u boji koju trazim,u tom slucaju bi se razmak povrsine crne i bele tipke povecao za 1 mm,ako ne bi menjao crne plastike,koliki je obicno standardni razmak tj.odstojanje povrsine bele i crne tipke,kako vidim kod mene odstojanje crne i bele tipke je promenljivo,najvece je u korijenu tj.na pocetku crne tipke i najmanje je na kraju crne tipke i iznosi na mojoj harmonici otprilike 6,4 mm na kraju crne tipke i 7,4 na pocetku ravne povrsine crne tipke,da li bi zbog tog morao promeniti i staviti i nove crne tipke,ovo bi radio samo u slicaju ukoliko ne uspem nabaviti originalne plastike,ako je to resenje izvodljivo,mozda bi mi to bilo idealno resenje,i ako mi mozete reci,iz vaseg iskustva,kad bi npr.skidao i crne tipke koje su zalepljene na drvenu bazu,i recimo kad bi se odlepljivao taj gornji deo slova T,jeli to komplikovano,da li se lako odlepi? da li znate koliki je recimo standard odstojanja povrsine crne i povrsine bijele tipke,da li je za sviranje bolje kad je taj razmak manji ili veci? Slika
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od Koca »

Skida se gornji deo i crnih i belih ali ne lako, crne ne diras nista, majstor ce ti podesiti istu visinu belih ko sto imas bez obzira koja je debljina novih plastika. Ne znam da li postoji standard visine crnih dirki meni odgovara oko 7 mm. Nove crne dirke mogu biti jos vise. Mladene pa mogao si to vec promeniti :lol: :pozdrav:
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od Koca »

Ako je neces prodavati vec ostavljas za sebe najelegantnije su za mene sedefaste dirke i basovi to ce i corav primetiti i pohvaliti, a ovi zuti basovi ne izgledaju profi vec kao na Deliciji, a slonova kost dirke kao da su pozutele od stajanja. Samo u svetu muzike poznavaoci harmonika ( mali broj) znaju kakve dirke i basovi treba da budu kako bi se priblizno odredilo godiste harmonike, ako ces pitati bilo koga od obicnih ljudi recice ti stavi sedef. Da se razumemo ne treba skrnaviti original instrumenta ali specijalne porudzbine su uvek bile, i sto ces robovati tome. I da nadjes original plastike zamisli dodje komsinica i pita :" A jel su to pozutele od stajanja". :o
mladen-marija1
96 basova
96 basova
Postovi: 115
Pridružio se: 15 Jul 2012, 13:31

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od mladen-marija1 »

Koca napisao:Skida se gornji deo i crnih i belih ali ne lako, crne ne diras nista, majstor ce ti podesiti istu visinu belih ko sto imas bez obzira koja je debljina novih plastika. Ne znam da li postoji standard visine crnih dirki meni odgovara oko 7 mm. Nove crne dirke mogu biti jos vise. Mladene pa mogao si to vec promeniti :lol: :pozdrav:
hvala vam koca na strpljenju i vasim odgovorima :pozdrav: sad mi je konacno jasno sta mi je ciniti,nasao sam u carriniju u castelfidardu tipke,original set od 24 kom,boja pastelo avorio(bjelokost),bas ona koja meni treba,debljina 4 mm,materijal kelox,izuzetno kvalitetan,te tipke ne mogu potrositi za 3 zivota da imam,jos cekam povratnu informaciju iz castelfidarda,idu mi neki moji prijatelji iz splita tamo pa sam ih zamolio da mi potraze originalne plastike,mada sam i ja postao skeptican u pogledu nabavke doticnih,mada iskreno da vam kazem vise mi se dopadaju ove nove,i novo je novo,ja kazem da mi ne smetaju ulubljenja pri sviranju,a smeta mi,i nervira me,nisam bio pristalica da mijenjam crne tipke zato sto su ove moje kao nove,i draze su mi jer su na kraju zakosene,imaju nagib,dok su ove nove crne maltene pod 90°,a i zasto bi ih menjao,a vi rekoste da se moze podesiti visina bijelih da bude kao pre,necu ni da vas pitam kako,a zanima me,cisto iz radoznalosti,narucio sam i basnu dasku i kasmir za klavijaturu,treba mi uskoro stici,jedva cekam da kompletiram sve i da krenem u finalizaciju instrumenta,uzgred jedno pitanje,bavite li se vi takvim uslugama,biste li mi vi to mogli sve odraditi,pozz :svirac:a sto se tice boje tipki i basova,meni licno se dopada bas ovako kako jeste,boja bjelokosti,nekako mi ima neki smek,patinu,jednom recju,svidja mi se,nemam namjeru prodavati ovaj instrument,usao mi ovaj zvuk pod kozu,jedva cekam da dodjem kuci da je bar malo :svirac: ,al nikad ne reci nikad,trenutno sam i u pregovorima za neki settimio soprani artist VI,takodje old model,mozda i to bude neka baba roga od harmonike,bolja od ove,al cisto sumnjam da od ovog moze bolje,na svim drugim harmonikama sam slusao tonove i registre kako zvuce,a na ovoj harmonici zelim samo da sviram :beer:
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od Koca »

Kada dobijes dirke cujemo se u P.P. pozzz
mladen-marija1
96 basova
96 basova
Postovi: 115
Pridružio se: 15 Jul 2012, 13:31

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od mladen-marija1 »

danas sam odnio harmoniku kod majstora,otvorio mi je bas mehanizam,pa to je rols rojs od harmonike,sve se blista,locirali smo problem,ispod basne daske nalepljena je crvena ploha od tankog kasmira,ta ploha ima 120 rupa koje su se prosirile od upotrebe,a te rupe u stvari i centriraju bas panjice,da bi se to promenilo,mora komplet bas mehanika napolje,mora se skinuti basna daska,e onda moram naci nacin da ocrtam 120 rupa na novoj kasmir plohi i da izbijem rupe od 7,5 mm izbijacem,i i onda da je centriram i zalepim ispod basne daske,kasmir traku za klavijaturu sam nabavio originalnu,tipke su porucene u italiju,doci ce mi u aprilu mjesecu,jos jedino se moram raspitati koji je najbolji lijepak za spajanje drveta i plastike pa cu i to poruciti iz italije,bice poprilicno posla,ali u sustini mi je najbitnije da su sve nedoumice i dileme rijesene :svirac:
mladen-marija1
96 basova
96 basova
Postovi: 115
Pridružio se: 15 Jul 2012, 13:31

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od mladen-marija1 »

pozdrav svima,imam konkretno pitanje za poznavaoce,bit cu zahvalan ako mi netko odgovori,polako mi se primice trenutak kad ce mi se raditi harmonika,od zamene plastika sam odustao,ostavit cu originalne,nego ceka me menjanje kasmira ispod basne daske i kasmir trake u ceslju klavijature,narucen mi je kod jednog majstora potreban alat za izbijanje rupa na kasmiru za bas dugmice pod odredjenim uglom,moje pitanje je....koji lijepak se koristi za lijepljenje,znaci za spoj kasmira(to je neka vrst filca) i drveta :zbunjen:
Odgovori