Dallape štimanje vaša iskustva

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od dugmetarac78 »

Druže nema tu puno filozofije..... U kom smislu da parira Guerrin harmonici. Ako pričamo o modelima 3-1 Dallape to ti je Od Guerrinija Professional 1, tu Dallape ne da parira Profesional 1, nego je jede za među obrok. Opet sa druge strane, ne može se dobiti mala kabina na modelu koji je nema (nebitna marka harmonike) Malo se smanji tremolo i to je to.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od Koca »

Tacno tako bez filozofiranja. Ima i jedna stvar da ako se promene i stave nove kozice bice tisa dok se ne razrade isto kao kod nove. Ali majstor mora o tome da vodi racuna i uoci kakav zvuk ima jos na meh stolu i da odmah intervenise. Zna se koliko treba da otvara kozica....
Korisnikov avatar
zex
120 basova
120 basova
Postovi: 191
Pridružio se: 20 Nov 2011, 14:21
Lokacija: Beograd

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od zex »

@sampionce @Koca
Slazem se ja sa vasim stavom i fizikom, ali isto tako verujem svom subjektivnom osecaju :D Naravno, ja nisam majstor ali stimovao sam 3 harmonike ukupno (ne ja licno, nego kod majstora) i bile su zaista odlicno uradjene.
Zaista ne znam sta je taj "majstor" radio prilikom stimovanja, ali cinjenica je da sam sa tim harmonikama (sad pricam o ovim tudjim harm. stimovanih kod tog sumnjivog majstora) nekoliko puta pre toga svirao duet u sobnim/akusticnim uslovima, nakon stimovanja te harmonike se nisu cule istom jacinom pored moje, bile su dosta tise. Naravno, isto su primetili i vlasnici tih harmonika.
Znam koji se procesi rade prilikom stimovanja, jer sam prisustvovao vise puta stimovanju, takodje i znam da se plocica okrece prilikom stimovanja i znam da i to ima efekat na jacinu tona dok se ne razradi. Kad kazem okrece mislim da perce koje svira prilikom vucenja meha sada svira prilikom vracanja meha, itd. Ali sta je tu radjeno ne znam, da li su kozice problem ili nesto drugo, ali te dve harmonike nisu svirale ni priblizno kao pre stimovanja. A nisu bile preterano ni rastimovane, ali posto nisu stimovane 15ak god vlasnici su resili da stimuju.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od Koca »

Biva tako ako majstor ne proba harmoniku posle tonskog sredjivanja, rekao sam vec da ne ponavljam nije samo stimovanje posao koji treba da se odradi, harmonika treba da radi jednako dobro pri jakom razvlacenju a isto tako i pri veoma tihom znaci da ne zagusi na jaci trzaj a i da ne guta tonove kada se neki prelazi odsviraju i da ne bude tisa. To je dovoljno da se trazi od majstora a ne da mu se kaze da li da radi ovaj ili onaj nacin nego kakav krajnji efekat se ocekuje od instrumenta. Ko se puno pravi pametan i trazi da se radi kako misli, majstor ce odraditi tako ali kakav ce efekat biti posle nije na majstoru jer ako neko sve zna i ode da uci majstora onda moze bolje sve da radi sam. Imao sam primer pisao sam da je dosao covek posle odradjenog servisa da vidim da nisu zamenjeni tonovi jer je gluva kao top, sopran radi kao kod skolske harmonike koliko god da se vuce zvuk je iste jacine a unutra sve pedantno kao u apoteci. Ustanovio sam da ni zazori tonova ni kozice nisu odradjeni optimalno. Profesioal 1 je u pitanju i odradjeno je da bude fabricki stim znaci sa jako velikim tremolom pa je trazio od mene ponovo stimanje. Pretpostavljam da je rekao da predhodni majstor odradi na fabricki stim a nije znao sta je to. Harmonika se proba kod majstora pre placanja kako bi se uocile nepravilnosti ako to majstor vec nije sam odradio i testirao. Samo testiranje zahteva dosta vremena.
Korisnikov avatar
zex
120 basova
120 basova
Postovi: 191
Pridružio se: 20 Nov 2011, 14:21
Lokacija: Beograd

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od zex »

Da, upravo tako. Samo sam hteo da skrenem paznju da je moguce da majstor stimovanje ne odradi kako treba do kraja, jer nije to samo stelovanje frekvencije (kao sto se na forumu stalno provlaci pitanje). Hvala Koco na odgovoru, ti si to objasnio mnogo bolje od mene.
Zato treba biti oprezan kod izbora majstora, jer neki kupe aparaturu, nastimuje dve royal standard za probu i misle da znaju da stimuju, za to je ipak potrebno vise iskustva.
Da ne bude zabune, ja nemam nista protiv da se ljudi uce i pocnu da se bave stimovanjem, popravkom, itd, ali mislim da za ozbiljnog majstora mora da se prodje odredjeni put.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od Koca »

Trnovit :)
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od dugmetarac78 »

U naj manju ruku je (možda će zvučati malo grubo) ali drsko i prepotentno, uzeti nečiji instrument i oskrnaviti ga bukvalno, predstavljajući se kao majstor. Štimanje tonova zahteva puno pažnje i iskustva, jer dešavaju se razne situacije da svaki ton zahteva zazor koji njemu odgovara, bez nekog pisanog pravila, zavisno od same debljine i kvaliteta perca, do lepljenja kožica (ventila). I naj gore što mogu zamisliti jeste da se tonovi štimaju, a bez da se predhodno ne očiste, znači to je "genocid" nad tonovima.
Korisnikov avatar
zex
120 basova
120 basova
Postovi: 191
Pridružio se: 20 Nov 2011, 14:21
Lokacija: Beograd

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od zex »

Istina, zato je bitno dobro odabrati majstora, jer razni ljudi pokusavaju da se bave time i imaju hrabrost da se predstave kao da znaju sta rade i kako to treba da se radi.
Ja ne kazem, mozda je taj "majstor" sad najbolji stimer u zemlji (ako je nastavio da se bavi time pa naucio). Svakako, niko normalan ne bi dao svoju harmoniku da se neko uci na njoj. Trnovit je to put, sto kaze Koca, ali sto da to trnje bude bas na vasoj harmonici :lol:
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od sampionce »

Никада до сада нисам чуо да ”мајстор” окреће тонове приликом штимовања (што не значи да и таква пракса не постоји)! :shock:
То би значило потпуну рестаурацију тонова (скидање воска, чишћење, поновно заливање, а вероватно и замену кожица итд.) и то се у ширим народним масама назива ”великим сервисом”, а исти је далееееееко скупљи. :?

Сваки тон АПСОЛУТНО подразумева појединачно дефинисан и (за тај тон) идеалан зазор, и зато се томе мора посветити идентична пажња као и при самом одређивању фреквенције тона, тј оба перца истог тона. Штавише, сам зазор (оба перца) је за динамичног свирача можда и битнији од самог основног штима.

Ја сам, поред завршеног факултета Архитектуре, а затим и Психологије, желео да упишем и завршим факултет одн. високу школу за мајстора хармонике (конструкција/репарација). Нажалост, тако нешто не постоји, и 99% учења се своди или на ”крађу” заната као шегрт или на (цитирао бих Кочу) ”трновит пут” самоуког ОДГОВОРНОГ учења - у овоме последњем је кључ!
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od sampionce »

Сам принцип поправки инструмента (било ког), па и штимовање, је нешто чиме се бави људи а не ванземаљци!
Оно што разликује МАЈСТОРА од Мајстора, односно мајстора и ”мајстора” јесте управо одговорност и љубав, тј. посвећеност инструменту односно кориснику (као последица првог). Све се да научити и унапредити, под условом да финансијки критеријум није једини одређујући.
Odgovori