Dallape štimanje vaša iskustva

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od Koca »

Tacno je to sto Dane kaze ali ne zvrsava se posao kad zavrsis stimovanje na stolu, obicno se posle malo testira instrument pa se ponovo popisuju greskice pa se ponovo vraca na dostimavanje ili neko drugo podesavanje koje se uoci. Bar ja tako radim i onda prevazidjem taj problem ako je meh-sto negde slagao.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od dugmetarac78 »

Pa na stolu za štimanje se i radi, ne ide drugačije. Uzima se u obzira razlika koju pokaže štimer kad su tonovi u harmonici i kad su na "operacionom stolu" i posle štimanja se vrše potrebne korekcije opet kad se vrate fasene u harmoniku. Za uho nije toliko bitno koji je glavni štim, koliko je bitno koliko je razlika (tremoliranje) između soprana i klarineta. I još jedna stvar, za Organtonku nije baš preporučljiv skroz ravan štim, mora biti makar malo švebunga. Violin je oštriji zato što nema "malu kabinu" to je ugl. to.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od Koca »

Organtoka ako bi isla ravno postala bi troglasna, jer nema malu kabinu, znaci klarinet i sopran se nebi razlikovali. Mora tremolo ali ne kao sto je bio nego manji.
DlappeSupermaestro
Nema harmoniku
Postovi: 9
Pridružio se: 07 Avg 2020, 18:47

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od DlappeSupermaestro »

Hvala vam dragi prijatelji svima na savetima. Taj majstor je veoma mlad decko, mislim da nema cak ni punih 30 godina po mojoj proceni. Ima i svoj web sajt ako ukucate Milos Djukic Bajina bašta onda ce te ga lako naći. Jedino me to muči što ne znam koliko mogu njegovom iskustvu da verujem. Ma da on kaže da ne brinem i da ću biti jako zadovoljan. A čini mi se da jako veruje u sebe i svoju sposobnost. Ne znam zaista šta da radim jer mi je harmonika kod njega pa smo se dogovorili samo da omekša dirke, sredi deklu posto je iskrivljena i ima i malu pukotinu na korpusu kao dlaka od slučajnog pada prilikom sredjivanja kuće je snajka srušila harmoniku al ništa strašno i poliranje. E sada mi je on preporučio da je naštimuje i menja sve filceve. Čeka da mu odgovorim da li da uradi i to... Zato sam se obratio ovde u forumu u nadi da ce se pojaviti neko kome već nešto uradio.
Korisnikov avatar
zex
120 basova
120 basova
Postovi: 191
Pridružio se: 20 Nov 2011, 14:21
Lokacija: Beograd

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od zex »

Uvek postoji rizik. Danas svako ko ima stimer i smirglu misli da zna da stimuje. Glavna stvar kod stimovanja je fino doterivanje na osnovu sluha majstora, odnosno ljudski faktor. Probao sam jako dobre harmonike koje su stimovali sumnjivi majstori, i da kazem da je ona dobro nastimovana tj stimuje lepo, ali javljanje tona je dosta losije kao i sama jacina tona, zapravo je bila mnogo tisa nego pre stimovanja.
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od Dallape 1960 »

Ako si vec u tom delu srbije onda kod Daneta. Ili Zorana Senicica u Kv za dallape. Ima jos majstora, Raiva Lazarevac, Mladen Aleksic, Gile Vasic, itd.. provereni majstori sa iskustvom. Decko moze da se bavi Poliranjem i preprodajom i sitnim kvarovima uz duzno postovanje. Nije ni laik, ali ni majstor kakvim se predstavlja. Od svega najbolje prica.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od dugmetarac78 »

Neznam dečka i ne mogu da grešim, ali malo mi to nekako bzvz, ti doneseš harmoniku da ti odradi poliranje i deklu i to što si već naveo, a onda te majstor još plasira priču da ti treba i štimovanje i tapaciranje i ko zna šta sve ne. Ja bar to ne volim, kad mi čovek dođe, odradim mu šta je zahtevao, i eventualno ako sam kaže da je pregledam i ukažem mu na to dali, i šta još treba da se odradi.
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od Dallape 1960 »

Ja znam i kazem da nije majstor tog nivoa. Ukazao sam na to jer znam kako je meni kad bacim pare i ne dobijem nista za to. Nikakva zla namera. Danas svakom padne napamet da kupi alat i bude majstor. Vise mi vuce na to da bude dobro potkovan trgovac. Majstor mozda za 10 godina.
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od sampionce »

zex napisao: 09 Jan 2021, 16:45 ...kao i sama jacina tona, zapravo je bila mnogo tisa nego pre stimovanja.
Превелике мистификације круже (чак и на овом форуму) у вези са штимовањем, и ред је да коначно, сви ми разјаснимо и то...

Наводим цитат колеге Зекса који је, иако можда субјективно исправан (мада, изражавам резерву), а оно засигурно чињенично неутемељен закључак. За потпуно утемељен и несумњив закључак потребно би било установити: начин мерења, време, услове, мерни апарат, пре и после интервенције. Дакле, компликована операција, и резултат/закључак се своди на субјективан доживљај слушаоца.

Одговорно тврдим да хармоника након штимовања, уколико су само обрађивани тонови и није дошло до оштећења воска, дихтације, не може бити "тиша"! Оно што пак може, јесте да се "не јавља" (најчешће премали зазор, па као последица тога гуши, тј. тон се не јавља на повлачење меха, нарочито јаче) односно да се јавља са кашњењем, што је најчешће последица превеликог зазора, оштећених или одлепљених кожица, односно кривљења самог перца па "губи ваздух".

Сам штим, тј. фреквенција перца тона, апсолутно НЕ УТИЧЕ на гласноћу истог! Чиста физика.
DlappeSupermaestro
Nema harmoniku
Postovi: 9
Pridružio se: 07 Avg 2020, 18:47

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od DlappeSupermaestro »

Hvala vam svima puno... Mislim da cu je ostaviti na njen fabrički štim za sada. A ako bude naišao neko kao Dane iz Loznice ili mozda čak i on, i ako se uverim da je to istina kao što sam gledao na youtubu Daneta da Dallape 3+1 doteruje na taj moderan štim kao što on kaže u klipu, onda ću to uraditi. Šta vi kažete, dali je to štimovanjem moguće da parira sa Guerrini i slične posle tog štima pa da bude i jasnija i prodornija, smirenija itd. kako on to kaže?
Odgovori