Izrada dekla u kucnoj radinosti

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Arter
Nema harmoniku
Postovi: 14
Pridružio se: 08 Apr 2012, 10:13

Izrada dekla u kucnoj radinosti

Post od Arter »

Pozdrav, odlucio sam napraviti deklo za svoju scandalli polifonico XIV sa sordinama.
To će više biti neki test, pa ako i ne ispadne kako treba barem sam pokušao,
jer cijena od par stotina eura je po meni totalno promašena, ali nebih o tome, i ne želim ulaziti u to, svak svoj rad cijeni koliko želi.

Uglavnom raditi ću dvije verzije, jedna će ići na CNC stroj gdje ću komad PVC-plastike (blokovi plastike za ovu namjenu se inace zovu SIPAS, pa ako nekome bude trebalo), glodati do određenog oblika. (cijena bloka ovoga iznosi 225kn za komad 60x135x481mm). Taj materijal čekam da dobijem, tj
nisam još napravio narudžbu, jer sam se izludio dok sam našao di ima za kupiti.

Drugu verziju ću probati od stakloplastike.
Isprintao sam na 3D printeru 1:1 model, koji će mi biti kalup negativ. Iznutra ću ga obložiti prozirnom folijom i silikon sprejom radi boljeg odvajanja, te ispuniti ili sa gipsom ili posebnom slabo ekspanzirajucom PP. Nakon šta odvojim, dobio sam POZITIV kojega mogu oblagati staklo-plastikom, te na graju GRINDEROM ću izrezivati oblike. Pletenicu ću sam napraviti sa epoxy smolom, a mislim da ću na isti nacin i grb napraviti, jer ne mogu naci nigdje za kupiti.

Cijeli model sam napravio u 3D-u, i prvobitna ideja printanja 1/4 modela na 3D printeru je bila da vidim kako ce se uklopiti i dali će dobro sjesti na harmoniku, i skroz sam zadovoljan jer je sjelo savršeno, kao original iako sam se bojao dok sam crtao da ću ZAOBLJENJA pogriješiti.

Pa vas pitam za savjet za mrežicu, dali treba baš neka specijalna za to? Mora li imati neke posebne filtere, ili mogu nabaviti i neku mrežicu koja je slična, jer vidio sam po ducanima da imaju i takve stvari? Ili ću morati naruciti sa interneta.... I ako netko ima savjet kako je najbolje zalijepiti mrezicu, jer mislio sam ici na silikon.

Evo par slika printanja 1/4 modela za test, te 3D model kako ce ici na CNC stroj i kako bi trebalo ispasti u konacnici.
Poz i hvala

3D MODEL - u registrima ce mrezica biti odsicena
https://pasteboard.co/I71XtvH.jpg

OVo je "prljavi" 3D print, da sto prije bude gotov samo da vidim omjer slova i da probam montirati na harmoniku da vidim kako je UPASANO.
ZAto izgleda ovako malo DRLJAVO, jer mi nij ebija vazan kvalitet vec samo oblik

https://pasteboard.co/I71Ycum.jpg
https://pasteboard.co/I71YHTE.jpg
https://pasteboard.co/I71YO8b.jpg
https://pasteboard.co/I71YUfJ.jpg


Kako budem sta zavrsavat postaviti cu slike, pa da vidim u kojem smijeru ce to ici... poz
Jaric_T_Zivadin

Re: Izrada dekla u kucnoj radinosti

Post od Jaric_T_Zivadin »

Druze mislim da ces pogresiti sa plastikom. Ne budi lenj, pa prelistaj malo forum u vezi funkcije same dekle. Promenom dekle utices i na sam zvuk harmonike. Ona je rezonantna kutija. Ne pravi se slucajno od aluminiuma, pa se presvuce sa spoljne strane celuloidom. plastika nece da "zvoni", utupice zvuk.
Arter
Nema harmoniku
Postovi: 14
Pridružio se: 08 Apr 2012, 10:13

Re: Izrada dekla u kucnoj radinosti

Post od Arter »

Jaric_T_Zivadin napisao: 25 Mar 2019, 15:05 Druze mislim da ces pogresiti sa plastikom. Ne budi lenj, pa prelistaj malo forum u vezi funkcije same dekle. Promenom dekle utices i na sam zvuk harmonike. Ona je rezonantna kutija. Ne pravi se slucajno od aluminiuma, pa se presvuce sa spoljne strane celuloidom. plastika nece da "zvoni", utupice zvuk.
Hvala, prelistao sam ja forum po tom pitanju, i to ne samo ovaj vec i dosta drugih... i to sam i ja zakljucio, ali veliki broj majstora u Hr, Bih i u Srbiji mi se "kune" da to nema veze, da je stvar samo u kvaliteti i cvrstoci a sa tim i u dugotrajnosti. Jer oni su mi i htjeli prodati plasticne po cca 200€. Hvala jos jednom
Jaric_T_Zivadin

Re: Izrada dekla u kucnoj radinosti

Post od Jaric_T_Zivadin »

Druze ti su bas hteli da te oderu. mnogo je to za plastiku. U proseku izadje oko 150e (ima i skuplje i jeftinije) izrada normalne dekle, od aluminiuma po narudzbi.
Iskreno, ne verujem u te njihove zakletve. Logika mi ne dozvoljava.
Raspitaj se ti jos malo u vezi dekle. Nemoj zuriti i trositi novac i energiju uzalud.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Izrada dekla u kucnoj radinosti

Post od Koca »

Pozdravljam najpre ovaj projekat i prezentaciju na forumu. Ranije su Gueriini imale alu deklu presvucenu celuloidom pa su poceli 80-ih da ih rade cele plasticne pa i ja imam plasticnu sa zicanom mrezicom na modelu Superior 3.
U vezi akustike nisam primetio losu stranu plastike, ali je definitivno sklona blagim deformacijama pa recimo moze da kaci ili dirke ili registre posle nekog vremena sto znam iz licnog izkustva a i iz iskustva drugih. Imao sam priliku da na jednoj alu dekli koja je imala pocepanu tkaninu isprobavam neke materijale (tkaninu i gustu plasticnu mrezicu) pa sam uocio da je bitno da kroz otvore na dakli lepo propusta zvuk. Tu obrati paznju da ne bude gusta tkanina ako ces nju stavljati a metalna mezica ce sigurno dobro propustati zvuk. Ja sam pre za opciju tanke tkanine koja bolje sprecava upadanje prasine, leko se lepi, meni su estetski lepse jer ima raznih dezena ali da bude providna (da mozes lepo videti prdmete kroz nju), da tako ilustrujem.
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Izrada dekla u kucnoj radinosti

Post od Dallape 1960 »

Nije tacno da nema veze, ima i to prilicno, razlika je sigurno 50% provereno i ranije i upravo pre 15 dana sa majstorom.. Naime ja sam odneo moju dallape i caskali smo usput i ja ga pitam zasto mi je harmonika malo tisa i zatvorena od druge dallape, jel stim u pitanju, tomovi ili sta? I on donese alu deklo. skine moje, uze da svira, ja stavim alu deklo na nju, pomerim, stavim njeno fabricko i garantujem da je harmonika tisa i smirenija sigurno 50%.. ja sam ga ostavio jer sviram na ozvucenju, i akustiku nikad ne sviram sam, a ko hoce za akustiku harmoniku samo alu deklo i alu redja mrezica..
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Izrada dekla u kucnoj radinosti

Post od Koca »

Dallape 1960, da je 50% jaca alu dekla od plasticne ne pije vodu. I ja sam imao uporedo 2 harmonike u sobi sa alu i plasticnom deklom i razlika je bila u korist one sa plasticnom sa zicanom mezom sto opet ne dovodim u vezu sa materijalom dekle vec je bilo tu raznih drugih stvari u pitanju. Kakve su mrezice imale te 2 dekle? 50% nemas ni razliku da skroz skines deklu. Mozda si ti uocio razliku ali seti se kakve su mrezice ili tkanine bile u pitanju. To stvarno zvuci optimisticno da promenis deklu i dobijes 50% jacu harmoniku. Ja sam pristalica alu dekle da me niko ne shvati pogresno, ali je sigurno mrezica (tkanina) mnogo bitnija.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Izrada dekla u kucnoj radinosti

Post od Koca »

I jos jedna stvar, treba uzeti u obzir i ukupnu povrsinu otvora u obe dekle, znaci stvar je za detaljna merenja tako da je to tesko izvodljivo. Ne sumnjam da si primetio razliku ali sta je sve tu bilo od uticaja i koliko, kako mozemo reci ? Sam proizvodjac je presao sa alu na plasticne dekle pa je sigurno i on vrsio neke eksperimente u vezi sa jacinom. Alu dekla je stvarno vecna i na starim istrosenim harmonikama one stoje kao salivene nema sta.
Arter
Nema harmoniku
Postovi: 14
Pridružio se: 08 Apr 2012, 10:13

Re: Izrada dekla u kucnoj radinosti

Post od Arter »

Hvala vam svima, cekam da mi stignu materijali pa cu probati i javiti razliku.... ali sad ste me malo POLJULJALI.... mozda na kraju od svega ostanem na starom deklu
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Izrada dekla u kucnoj radinosti

Post od Koca »

Pa ako si dotle stigao ne odustaj, pa neke stvari vidis tek kroz eksperiment. U tome je i draz i zadovoljstvo da nesto uradis sam a svako moze kupiti. Svakako uporedi tvoju deklu koju si odradio (i ako je malo neravna jer je probna verzija) sa starom pa kombinuj razne mrezice i tkanine pa ces videti. Bar ces imati cime da se pohvalis kolegama a mozda i jednog dana pocnes da proizvodis dekle. :svirac:
Odgovori