LAK ZA HARMONIKE ?

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
mladen-marija1
96 basova
96 basova
Postovi: 115
Pridružio se: 15 Jul 2012, 13:31

LAK ZA HARMONIKE ?

Post od mladen-marija1 »

Zna li netko od majstora koji lak se koristi za premazivanje fasena,kao i unutrasnjost korpusa harmonike,unapred se zahvaljujem,Mladen !!!
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: LAK ZA HARMONIKE ?

Post od dugmetarac78 »

Nekada se koristilo tako zvano "tutkalo" imaš biljnog ili životinjskog porekla. To se nešto kuva pa se ....... neznam baš detaljno. Smrdi strašno 😣 a u sadašnje vreme ima tih hemikalija koliko hoćeš.
xho
16 basova
16 basova
Postovi: 33
Pridružio se: 26 Apr 2020, 17:16
Lokacija: Ulcinj,Crna Gora

Re: LAK ZA HARMONIKE ?

Post od xho »

Uzmi lak za parket on se brzo susi i ne smrdi
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: LAK ZA HARMONIKE ?

Post od sampionce »

mladen-marija1 napisao: 05 Nov 2020, 20:31 Zna li netko od majstora koji lak se koristi za premazivanje fasena,kao i unutrasnjost korpusa harmonike,unapred se zahvaljujem,Mladen !!!
Ово и само ОВО! Нема боље!
Slika
image url
xho
16 basova
16 basova
Postovi: 33
Pridružio se: 26 Apr 2020, 17:16
Lokacija: Ulcinj,Crna Gora

Re: LAK ZA HARMONIKE ?

Post od xho »

Kad smo vec kod lakiranja fasena neznam kolko je dobro lakirat unutrasnjost ispod tonova i tu gde ide vosak i dali utice to na boju tonova ,mozda neko ima iskustva vise u tome,pozdrav.
mladen-marija1
96 basova
96 basova
Postovi: 115
Pridružio se: 15 Jul 2012, 13:31

Re: LAK ZA HARMONIKE ?

Post od mladen-marija1 »

Zahvaljujem se svima na odgovorima,koliko sam imao prilike primetiti,lakira se samo spoljasnost fasena,nisam jos naisao na harmoniku da je unutrasnjost fasena lakirana,nego,ovo pitanje sam postavio iz jednog i jedinog razloga,a to je sledece,odnio sam harmoniku na popravku kod jednog "majstora",i to ne bilo koju nego jednu lepu italijansku harmoniku,znaci sve,tapaciranje,pranje tonova,zamena kozica(ventila),i doticni "majstor" mi je srafcigerom urezao preko laka na sve fasene fis cis gis itd itd,znaci na obadva basna i na tri primska fasena,naopacke mi je zalepio 10-ak ventila,znaci glatka strana ventila na samo kuciste tona na aluminij,a mekana strana ventila koja dihtuje vani i da ne pricam o ostalim nebulozama,zato sam morao lagano obrusiti povrsinu svih fasena i nisam znao s cim prelakirati,ako gledamo analogiju s gitarama i violinama,nije svejedno koji lak,verovatno utice na ton i sama vrsta laka,jako sam besan zbog sveg tog,ali sam taj dogadjaj konkretno i jedan prethodni gde mi je jedan drugi majstor zamenu dihtunga na skolskoj harmonici od 96 basova naplatio 60 eura a taj dihtung je skrpao od 7 razlicitih komada,a na moju molbu da mi pogleda 4-5 tonova na vrhu klavijature koji su gusili u basoonu rekao da ne moze da se uradi,znaci ta dva dogadjaja su mi "prelili casu" i uticali da popizdim i da sam pocnem servisirati harmonike,naravno uz prethodno ulozenih par "tauzenki" eura u sve sto je neophodno za doticni posao,nije bilo lako,ali to zadovoljstvo da mogu sam da si popravim harmoniku ne moze niko da mi plati,pozz :svirac:
Mi8mtv
Nema harmoniku
Postovi: 11
Pridružio se: 06 Jan 2013, 12:27
Lokacija: Croatia

Re: LAK ZA HARMONIKE ?

Post od Mi8mtv »

Za lakiranje iznutra, isključivo i samo šelak (shellac), lak koji se kupuje u restauratorskim dućanima (u zagrebu je to onaj u muzeju za umjetnost i obrt naprimjer) i koji se lak dobiva specijalnim postupkom, moguće ga je kupiti u granulama koje se tope u alkoholu ili već pripremljenog, otopljenog. Ima vijek trajanja kad je otopina gotova pa paziti da ga se ne koristi prestarog.

Pozdrav
Odgovori