razmak dugmica na basovima

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
Korisnikov avatar
b.zebec
Nema harmoniku
Postovi: 12
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

razmak dugmica na basovima

Post od b.zebec »

Dali mi se cini ili razmak nije isti na svim harmonikama,ili ima debljih i tanjih dugmica?
harmonistak
48 basova
48 basova
Postovi: 88
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: razmak dugmica na basevima

Post od harmonistak »

na harmonici od 80 basovia koju sam svirao dugmici su bili nesto manji a na 120 basova sto sam svirao u zivotu svi su bili isti ili mi se bar cinilo.

naravno nas tata-mata bata kanda ce ti dati sigurno tacan odgovor
Korisnikov avatar
kamikazars
16 basova
16 basova
Postovi: 36
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: razmak dugmica na basevima

Post od kamikazars »

Karakteristicno za dallape harmonike je da one imaju malo uže dugmiće na basovima jer se kroz rupice od basova širi zvuk. Čuo sam da ljudi koji prvi put zasviraju na dallapi malo to pravi nelagodu prilikom sviranja, bar dok se ne naviknu. E, sad nisam siguran da li to vrijedi za sve modele dallape harmonika.
Pozdrav!
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: razmak dugmica na basevima

Post od Bata Kanda 73 »

Razmak izmedju dugmica na basnoj strani je u biti isti kod svih aktuelnih harmonika.Eventualna razlika je toliko mala da je zanemarljiva i nebitna.sto se tice konstatacije da je kod dallapea rupica sira od dugmica zbog prolaska zvuka nije tacna.ako pogledate kod 99 % harm.nikad nije "pasent" uvek ima mali luft.To sto kod dallape su dugmici nesto visi-na taj nacin se klapne (kada se pritisne dugme) vise otvaraju te je protok vazduha veci a ton jaci,puniji i prodorniji ( to je jedan od razloga sto je bas kod dallapea mocniji nego kod drugih harmonika). Pozdrav!
Korisnikov avatar
kamikazars
16 basova
16 basova
Postovi: 36
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: razmak dugmica na basevima

Post od kamikazars »

Nisam htio da nesto pametujem jer nisam bas neki strucnjak u ovom podrucju ali znam da sam negdje procitao to i nasao sam gdje. Evo dio texta sto je napisao bpodnar na glazbenom forumu:
Znam da npr. kod Dallape zvuk basova izlazi ispod samih tipki kroz rupice, a ne sa strane kod bas remena kao kod većine drugih. Neznam jel još neka harmonika ima takav sistem, ali ljudi govore prema svojim iskustvima da je Dallape bas posebne boje i dubine zvuka naspram ostalih što može biti i isključivo subjektivan dojam....
Osim toga jedan kolega mi je ispricao da mu je malo neugodno svirati basove na dallape za razliku od guerrini ali to moze biti samo stvar navike.
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: razmak dugmica na basevima

Post od Bata Kanda 73 »

Ma taman posla kamikazars,daleko od toga da ja hocu da kritikujem il tako nesto,nego samo hocu (onoliko koliko poznajem materiju).da podelim sa vama i da dam neki savet i informaciju.Dallape,stvarno ima drugaciji bas od ostalih harm.i to nije subjektivan osecaj vec je stvarno tako.Tako mocan bas (kod standardnih harm.) nisam do sada cuo.Razlog lezi,verovatno,u nekoliko razloga.Prvo,kvalitet glasova,drveta,ali i mehanizma koji dalllape koristi,jedan od razloga su i ti i takvi (vise postavljeni) dugmici kao i ugao otvaranja klapni.Vise postavljeni dugmici,plus ugao izmedju poluge dugmica i klapne,omogucuju znatno vece otvaranje klapni,sto omogucuje strujanje vece kolicine vazduha kroz glasove,sto automatski i dovodi do stvaranja jaceg,mocnijeg i punijeg tona tj.zvuka.Isti sistem dallape primenjuje i u primu ( narocito kod starijuh modela).Naravno pored ovih faktora,sigurno ima jos nekih koji bi mogli da podpadnu i pod "male tajne velikih majstora" ;) Zato je dallape-DALLAPE! Veliki pozdrav!
harmonistak
48 basova
48 basova
Postovi: 88
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: razmak dugmica na basevima

Post od harmonistak »

a jes stvarno kad sviras basove na dalapi kao da radi neka poljoprivredna masina. ima neku dubinu i zvuci mocno. ni jedna harmonika ne moze da parara dalapi sto se basova tice.

dodatno pitanje

da li razliciti modeli dalape organtone, supermaestro itd imaju istu bas mehaniku ili i tu ima razlike i u tehnici i u fasenima?
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: razmak dugmica na basevima

Post od Bata Kanda 73 »

Sto se tice i fasena i mehanike,opet zavisi od perioda kada su harm.pravljene.Ali u suštini,ipak kod dallapea postoji neki stalni standard nevezano za modele (posebno kada je u pitanju bas strana). sto se tice prima ,stariji modeli imaju nešto veći ugao nego noviji pa je i ton tj.zvuk jaci,a bas strana je prilično standardna i kod starih i kod novih.
harmonistak
48 basova
48 basova
Postovi: 88
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: razmak dugmica na basevima

Post od harmonistak »

kad smo vec kod jacine zvuka harmonike da li moze harmonika da se "pojaca" odnosno da se napravi da bude glasnija nekom tehnikom stimanja ili slicno?
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: razmak dugmica na basevima

Post od Bata Kanda 73 »

u principu moze ali to iziskuje dosta posla a i kosta.Prestimavanjem harm.moze da se postigne tzv."otvaranje" harm.da ona bolje "dise".Ali ipak je fabricko stanje i najsvrsishodnije,otud i razlika izmedju harm.pa je neka tisa,neka glasnija,neka mekša...itd.Sto se tice mehanike tu nebi nikom nista preporucio da dira,to su veliki zahvati i jedino fabrika moze da uradi (ako moze),onako kako treba.
Odgovori