Harmonika Dallape Stradella

Ukoliko vam treba pomoć pri kupovini ili prodaji harmonike ovo je pravo mesto da postavite pitanje. Procene vrednosti, stanja, karakteristika, godišta i originalnosti instrumenta.
Tentat1ve
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 11 Feb 2013, 15:24

Harmonika Dallape Stradella

Post od Tentat1ve »

Pozdrav svima,
potreban mi je savjet u vezi procjene vrijednosti harmonike Dallape Stradella.
Naime, radi se o profesionalnoj, cetveroglasnoj harmonici navedene marke, sa kabinom, 20 registara, 120 bassova, rucna izrada 1964. u Italiji.
Harmonika je u odličnom stanju, urađena je restauracija.

Da li iko zna koliko vrijedi takva jedna harmonika i koja je realna cijena za koju se može prodati.
Slika:

Slika
šokac
120 basova
120 basova
Postovi: 189
Pridružio se: 20 Sep 2011, 17:07

Re: Harmonika Dallape Stradella

Post od šokac »

Bolje si to čuvaj jer se svi furaju samo na guerini..
Šteta je dati takav instrument za malu lovu.
Sad ćeš teško izvući za nju kolko vredi jer dalape nije na cjeni makar je za mnoge zakon ali nije u modi!
Tentat1ve
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 11 Feb 2013, 15:24

Re: Harmonika Dallape Stradella

Post od Tentat1ve »

Harmonika nije moja, nego od starog moje djevojke. On vise ne svira, a treba im novac pa odlucili da to prodaju.
Tako da bi bilo super ako bi mi iko mogao dati neku realnu cifru sto se vrijednosti instrumenta tice.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Harmonika Dallape Stradella

Post od petar3petar »

Ova je možda proizvedena u Stradelli ali po mome ne bi bila dalapa.
Stara je , "de mode" je i ne bih rekao da će puno donijeti.
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Harmonika Dallape Stradella

Post od Bata Kanda 73 »

Tentat1eve da li bi mogo da odradis par fotografija kako spolja tako i unutra? Mozda bi mogo da spojim tebe i mog prujatelja na obostrano zadovoljstvo.On trazi harm.i ne boluje od toga sta na njoj pise ilil nepise.
Guerrini master
48 basova
48 basova
Postovi: 63
Pridružio se: 27 Okt 2011, 03:00

Re: Harmonika Dallape Stradella

Post od Guerrini master »

Philharmonic i Noble su svoje prve harmonike pravili slicne ovoj tj. teorija se zasnivala na tome da njihove harmonike budu bolje od Dallape a za manje novca.
Odlicne su, probao sam jednu prije par godina i nema razlike izmedju te i Dallape, a za moj pojam, radije bih kupio onu sto sam probavao.
restaurator
48 basova
48 basova
Postovi: 81
Pridružio se: 04 Mar 2012, 18:06

Re: Harmonika Dallape Stradella

Post od restaurator »

I ja sam misljenja da ovo nije Dallape. U Stradelli je bilo par manjih fabrika, pa je moguce da je produkt jedne od tih fabrika! Mozda cak i Luccini, ali po najprije Noble, kako kolega gore navede. I kako Petar rece, istog sam misljenja, nece puno novca donijeti, jer se ne moze porediti sa danasnjim harmonikama po pitanju dizajna, a vjerovatno ni tona i mehanika. Jednostavno izgleda mnogo "starinski" a sto je jos gore nema imena! "No Name". Eto jos uvijek pokusavamo da odgonetnemo ko je to proizveo, a odgovora nema.

Kad je vec Philharmonic gore spomenut, mene interesuje da li neko nesto vise zna o toj marki? Kao npr. gdje se to proizvodi i ko proizvodi?
Naime imao sam priliku svurati na tom fabrikatu pa bih zelio malo vise o tome saznati.
Tentat1ve
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 11 Feb 2013, 15:24

Re: Harmonika Dallape Stradella

Post od Tentat1ve »

Evo dodatne slike harmonike, nazalost ne znamo kako otvoriti harmoniku te slikati iznutra.
Uglavnom, harmoniku su isprobavali Mustafa Šanta iz Mostar Sevdah Reuniona (svirao na njoj puna 3 sata i rekao da bi je kupio odmah za 5000KM, ali njemu je trebala harmonika sa podbratkom), on je otvarao harmoniku i vidio je da u njoj pise "Dalapa Stradella 7. ručna proizvodnja godina 1964.", potom Nedzad Imamović koji ju je takodjer isprobavao.

Mail sa slikama i specifikacijama harmonike smo poslali Nihadu Hrustanbegovićuć,koji je :koncertni umjetnik, kompozitor, i univerzitetski profesor muzike na konzervatoriju u Amsterdamu, on je u odgovoru na nas mail kazao sljedece:

"... Iznenadjuje me da te harmonika jos nije nasla svog kupca na prostorima Bosne i Hercegovine.
Ljudi koji jako brzo mogu tu harmoniku prodati u Bosni su Meho Hanusic koji popravlja harmonike i zivi u Bijeljini.
Njegov telefon mozes naci u imeniku. Pored toga mozes se obratiti Midhatu Zulicu profesoru harmonike iz Tuzle koji takodje popravlja harmonike.
Sto se tice prodaje te harmonike u Holandiji. Potrebna mi je slika instrumenta, godiste,i sve moguce specifikacije.
Ja bih tu sliku onda sa specifikacijama poslao na sve adrese i sacekali bi onda rezultat.
Mislim da je jedino malo komplikovano u NL zato sto je harmonika u Bosni ali mogu probati.
Ja sutra idem za Francusku i vracam se za jedno 10 dana. Tako da bi onda moga sve podatke o instrumentu proslediti na adrese.
Inace odmah da ti kazem da ta harmonika nije za muzicku akademiju nego iskljucivo za muzika sa balkana i jazz.
Nju je nemoguce prodati na konzervatorium zato sto ne posjeduje melodijski bas koji se koristi za klasinu muziku.
Nihad"

Jos jednom da ponovim : Harmonika je marke Dalapa Stradella ,7. rucna proizvodnja u Italiji (1964.god.,antikvitet),cetveroglasna,sa kabinom,20 registara,120 basova. Dakle,naravno da je staromodna, stoga vise vrijedi. To bi isto bilo kao da ste rekli da su danasnje violine bolje od violina tipa Stradivari :)

Slike:
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
restaurator
48 basova
48 basova
Postovi: 81
Pridružio se: 04 Mar 2012, 18:06

Re: Harmonika Dallape Stradella

Post od restaurator »

Mislim da je ipak najbolje da otvoris harmoniku i da je uslikas iznutra! To zaista nije tesko. Iscupas one klinove koji se nalaze izmedju mijeha i korpusa. Na bas strani od naprijed imas 4 komada, ( u visini registara - lijepo se vidi) od nazad 3, i na desnoj strani imas od naprijed 3 klina, koji se isto lijepo vide na slici, i od nazad isto tako 3 klina. Znaci zaista prosto ko pasulj. Onda odvojis kuciste od mijeha, pa nam lijepo uslikas i dobit ces odgovore na tvoja pitanja - da li je Dallape, takodje ostale specifikacije, odnosno koliko glasova ima u kabini, kvalitet tonova, stanje kozica odnosno ventila itd. Na ovom forumu ima dosta poznavalaca, koji ce ti sigurno dati precizne odgovore. Pa cemo onda da vidimo to sto pise "Dallape rucna proizvodnja". Ja sam imao priliku da vidim jedan plagijat Dallapu na kojoj je neko rukom na kucistu napisao na srpsko-hrvatskom jeziku "Dallape rucena izrada 1954".
Ja licno mislim da to nije Dallape, ali ako nam postavis slike iznutra znat cemo pravu istinu!
Nisam ljubomoran, dabogda je prodao za 6000 DM i vise, ali koliko zaista vrijedi to ce vrijeme pokazati.
Ja sam skeptican a i koliko vidim veci broj ljudi sa foruma koji se zasigurno fantasticno razumiju u tematiku harmonike. Da se svi varamo - cisto sumnjam!
Liejp podzrav.
Guerrini master
48 basova
48 basova
Postovi: 63
Pridružio se: 27 Okt 2011, 03:00

Re: Harmonika Dallape Stradella

Post od Guerrini master »

Philharmonic harmonike, ako se ne varam su imale neku vrstu sporazuma sa Dallapom ili su nesto radile s njima zajedno, ali nisam siguran 100%. Te harmonike su bile identicne staroj Dallapi sa metalnim deklom za Balkansko trziste. Imaju 15 registara na prim strani i nekad 5 nekad 6 registara na bas strani. Gledajuci iz daleka registri u primu izgledaju isti, ali nisu, malo su kockastiji, ne kao u Dallape zaobljeniji. Registri u bas strani su totalno drugaciji, a isto tako moram reci da me bas strana uopste nije impresionirala, mislim da nije ni blizu Dallape po pitanju bas strane.
Obicno su radili cetvoroglasne sa ili bez kabine, ako su imale kabinu onda su bile 2+2.
Ja sam imao jednu, bez kabine sa rucno radjenim tonovima, bila je jaka, glasna i imala je jako brzu klavijaturu i super odlican ton. Mislim da sam je prodao tipu u Grckoj.
Svirao sam jos modela, ali mi se izuzetno svidio model sa duplom kabinom. Zvuk je bio nesto sto se ne moze opisati. Jednostavno sto je duze sviras, jos vise ti se svira. Dirke su bile sedefaste i imale tako lagan mehanizam da jedva osjetis da si dodirnuo dirku.

Novije Philharmonic harmonike tamo 70-80to god. vise ne izgleda ni bilzu Dallape, pa cak ni registri.
Imaju 2 modela, bez kabine sa 13 i sa duplom kabinom 15 registara odnosno 11 i 13 jer imaju preklopnik u prom strani ispod dekla tako zvani MUTE ON i MUTE OFF registri, prvi i zadnji koji zatvaraju dekl i onda dobijes onu nakakvu meksinu i dubinu zvuka i po 7 registara u basu, i znatno bolji tj. dublji bas.

Ove novije 2+2 nisu lose, samo su one iz 50tih i 60tih puno, puno bolje.
Odgovori