Weltmeister Supita - Weltmeister S4 razlika????

Ukoliko vam treba pomoć pri kupovini ili prodaji harmonike ovo je pravo mesto da postavite pitanje. Procene vrednosti, stanja, karakteristika, godišta i originalnosti instrumenta.
Odgovori
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Weltmeister Supita - Weltmeister S4 razlika????

Post od Tomina »

Tremolo - u prijevodu to su ti registri sa kojim ti harmonika ima zvuk kao u Zagorju, Istri, Sloveniji, Njemačkoj - polka varijante itd....

Meni je tremolo dosta raštelano napravljen, tj. mislim da je za 3 centa dignut sopran - zato obožavam svoju sopranku, jer na tim registrima ima neponovljiv zvuk za taj meloš....
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Weltmeister Supita - Weltmeister S4 razlika????

Post od dugmetarac78 »

Prijatelju ako je tebi tremolo dosta raštelan kako kažeš onda je to malo više od 3 Hz a ne centa, sećaš se da sam ti u jednoj temi već to objašnjavao.? Inače Hertz ili Hz je mera, a cent je promenjive vrednosti, al od prilike je 1HZ cca nešto ispod 4 centa (3.9+- ) Standardno se radi ako hoćeš manje tremola, 2Hz u Plus- padajućim sistemom, a taj slovenački sistem je i po 4, 5, 6, Hz razlike ili ako govorimo u centima ide i po 20+centi. Dallape imaju tremola više od guerrinija al ne baš toliko puno, i Dallapa ima svoju specifičnu toplinu i lepotu zvuka, bez obzira i da se radi o 2 ili više Hz švebunga.
chemist
120 basova
120 basova
Postovi: 170
Pridružio se: 03 Apr 2012, 16:36

Re: Weltmeister Supita - Weltmeister S4 razlika????

Post od chemist »

Na mojoj Superior 4 nema neke bitne razlike izmedju soprana i klarineta...to je verovatno to...treba ga malo "rastimovati":)
brunoMARGETA
48 basova
48 basova
Postovi: 78
Pridružio se: 26 Maj 2013, 16:38

Re: Weltmeister Supita - Weltmeister S4 razlika????

Post od brunoMARGETA »

Odkuda tebi na cetvorci izdvojen sopran??
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Weltmeister Supita - Weltmeister S4 razlika????

Post od Koca »

Ako je nekom teska superior 4 onda ce mu biti i superior 3 (a bogami i s2) jer sam par primeraka i od jedne i od druge merio i imaju oko 13,6 kg u tezini nikakva razlika ili nebitna razlika koju moze ustanoviti samo digitalna vaga jer sam sve merio na kucnoj. Obe imaju ista 3 glasa ali je razlika samo u cetvrtom. Kod s3 je on u kabini nezniji, meksi, topliji ali i slabiji i u istom stimu, a kod s4 je on prodorniji, ostriji i to dosta, i povisen. Kakav je taj glas takve su i kombinacije sa njim kod jedne mekse, toplije kod druge prodornije, ostrije, jedna za mikrofon druga za suvu svirku. Kad se samo pogleda koliko se otvara klapna u kabini sa klarinetom i van kabine sa sopranom vidi se da ispod kabinske klapne moze se staviti cackalica a ispod vankabinske ceo prst. To je kao cug kod iste peci kada se stavi na 2 i na 5 jer iste tonove pokrece razlicita kolicina vazduha i proizvodi razlicitu snagu sto se narocito cuje pri glasnom sviranju. Siguran sam da ako bi se kabinske klapne kod 2+2 nastelovale da jace zinu i progutaju vise vazduha da bi i mala kabina dobila na snazi i tako izjednacila velika nesrazmera izmedju soprana i klarineta. Otuda je s4 jaca jer ima klarinet i sopran van kabine, dalja razlika je sto je sup.4 sira 2 cm a mnogo laksa po dzepu od sup3. Ovo o zazorima na maloj kabini lepo zvuci teoretski a kako bi to bilo primenjeno u praksi neka neko ko pravi harmonike prokomentarise jer ja samo glasno razmisljam!
brunoMARGETA
48 basova
48 basova
Postovi: 78
Pridružio se: 26 Maj 2013, 16:38

Re: Weltmeister Supita - Weltmeister S4 razlika????

Post od brunoMARGETA »

Slozio bih se s Kocom,da kome je teska cetvorka,teska mu je i trojka,jer na te 2 hamronika sve je identicno:
140 basova
vasovi super organotne
ista je i estetski..samo ova je 2+2 a ova 3+1,i opet se slazem s kocom,da je ova trojka bolja na mikrofon,a ova na suvaka,jer su jednokabinske hamronika,jace,i izdrzljivije,na suvaka od 2+2
a Ovo ste se tice,klapni na kabini,ja izvodljivo,(takodje glasno razmisljam)ali mislism da bi jednu stvar izgubio time..
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Weltmeister Supita - Weltmeister S4 razlika????

Post od dugmetarac78 »

Koco sve poštujem, al u kabini ako je 2+2, jedna te ista klapna otvara i veliku i malu Tj. i basson i klarinet. Jesi čuo moju malu kabinu, e to je zato što sam radio ono o čemu smo pričali, zakošenje fasene. :depkvk:
chemist
120 basova
120 basova
Postovi: 170
Pridružio se: 03 Apr 2012, 16:36

Re: Weltmeister Supita - Weltmeister S4 razlika????

Post od chemist »

Lepo objasnjenje....cetvorka bas zbog svoje velicine i veceg prednjeg korpusa, deluje da je znatno teza od ostalih modela, jer dok stojis, kao da vuce napred i dodatno opterecuje ledja
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Weltmeister Supita - Weltmeister S4 razlika????

Post od dugmetarac78 »

Da bih se napravilo da kabinske klapne više "zinu" morao bih se ceo kabinski patos pomeriti prema bass strani, znači prema fasenama od basova, time bi se dobila veća "poluga," To je jako zahtevno, i potrebno je ogromno znanje, i jako puno posla. To su neke marke proizvođača rešile bolje i od dallapea i od guerrinija. Ili neki RR, kojeg je pravio dobar majstor, pa je tako napravio odmah, al to kasnije preopravljati je promašaj.
cupavac
120 basova
120 basova
Postovi: 152
Pridružio se: 04 Jan 2012, 18:14
Lokacija: Dalmacija

Re: Weltmeister Supita - Weltmeister S4 razlika????

Post od cupavac »

chemist napisao:Lepo objasnjenje....cetvorka bas zbog svoje velicine i veceg prednjeg korpusa, deluje da je znatno teza od ostalih modela, jer dok stojis, kao da vuce napred i dodatno opterecuje ledja
Upravo tako, 3 fasena vani ubijaju leđa, i zato sam i nedavno u jednoj od tema napisao da svirači,
pogotovo mlađi momci dobro paze kad kupuju "radnu" harmoniku. Ja sam to nažalost prošao, i ne bi više
takvu harmoniku za sviranje na nogama, pa da ima ne znam kakav ton. A da je Superior 4 ubojita mašina,
to svakako :svirac:
Odgovori