Guerrini Champion

Ukoliko vam treba pomoć pri kupovini ili prodaji harmonike ovo je pravo mesto da postavite pitanje. Procene vrednosti, stanja, karakteristika, godišta i originalnosti instrumenta.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Guerrini Champion

Post od Koca »

Klarinet je ustvari sopran a mala kabina se izvede zasebna jer je nema kao registar. A kod tebe je taj klarinet kažeš tup jer nisu nastalovana perca i kozice.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Guerrini Champion

Post od Koca »

I jos mozda ne dihtuje kako treba pa i tako gubis deo onog prodornog soprana koji ujeda za srce. Znaci klarinet jeste oznaka za malu kabinu ali kod CHampionke je to ustvari vankabiski glas sopran jer u oznakama nemas da pise sopran. Automatski kad resis njega resavas i Bandon koji sadrzi klarinet i bason. Verovatno treba da se ta 2 glasa i ustimuju na istu fregvenciju da bi dobio ostrinu.
Jaric_T_Zivadin

Re: Guerrini Champion

Post od Jaric_T_Zivadin »

Koca napisao: 04 Okt 2018, 08:00 Znaci klarinet jeste oznaka za malu kabinu ali kod CHampionke je to ustvari vankabiski glas sopran jer u oznakama nemas da pise sopran.
-Aaaaa?? :lol:

Koco kod sampionke je tremolo na unutrasnjem klarinetu, tj sopran je u kabini. Tako su radjene, tako su stimovane oduvek! Cetvorka npr ima spoljasnji sopran. Sto se oznaka tice i te kako sampionka ima Sopran oznaku, tj za "malu kabinu" i to je predzadnji registar odozgo na dole. Kracene harmonike npr imaju nedostatak oznake soprana. Takodje profesionali imaju iste oznake registara jer su im soprani spoljnji, a uporedi ih sa fabrickom sampionkom, pa ces videti ociglednu razliku.

Evo slika kracene i fabricke
https://imgur.com/a/L8BoCz7
Jaric_T_Zivadin

Re: Guerrini Champion

Post od Jaric_T_Zivadin »

Jaric_T_Zivadin napisao: 05 Okt 2018, 11:46 -Aaaaa?? :lol:
-Da me neko ne shvati pogresno, zezao sam se sa tim "aaa". :)
pozz
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Guerrini Champion

Post od Koca »

Pa to je verzija sa 13 registra ima još jedan ispod nazire se na slici a tema je sa 12 pa imao sam je u pitanju rukama i nema oznaku sopran. Klarinet je oštar van kabine a bandon je oštar. Pusti fabrički stim ko zna kako sad moze da stimuje. Tema beše što taj klarinet nije prodora kao Kod Dalape ako sam dobro shvatio.
Jaric_T_Zivadin

Re: Guerrini Champion

Post od Jaric_T_Zivadin »

Opet. Kako si mi opisao tu harmoniku sa 12 registara, ne mogu da se oduprem utisku da to nije kracena cetvorka.
A sto se tice "dalapskog" bandona, jedino tako moze neku slicnost da ima. -Ako je spoljasnji sopran. A za prodornost mora prvo da pogleda u kakvom su stanju sami tonovi, pa sve ostalo... Al ajd da ne pametujem previse. :D Nisam bas toliko kompetentan.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Guerrini Champion

Post od Koca »

Aj otvori KP i na prvoj strani imaš Šampionsku iz Smedereva za 5500e pa vidi. Za mene je sopran vankabinski glas a stim može biti po ukusu i znas da sada preovladava ravan stim u Srbiji. Neko tretira sopran kao svebovan glas a te oznake su ubi Bože pisao sam već pa se pitam sta je Bandon. Kod moje trojke je tup a saksofon oštar pa sad kod svake je drugačiji. Suštinski oštar je sa vankabinskim sopranom (8) na istoj freg. sa basonom.
Jaric_T_Zivadin

Re: Guerrini Champion

Post od Jaric_T_Zivadin »

Znam na koju mislis. Meni ta harmonika na prvi pogled deluje ko kracena. Mozda je i sam vlasnik u ubedjenju da je original, a mozda se i ispostavi da jeste, ali tu harmoniku obavezno treba prvo otvoriti i pregledati.

Sopran i jeste onaj koji nosi tremolo. Barem to tako italijani klasifikuju, a i meni je to logicno.

Ravan stim? -Vidi Koco, da se ne lazemo, ali sigurno 90% ljudi u stvari pojma nema ni sta je ravan stim. :D Znam da jedan "strucnjak" to zove "studijski stim". Da dobijes violin kako treba i mizet bez tremola? -tesko. Misljenja sam da takav stim u sustini nije za nasu muziku i taj zvuk nije onaj na koji smo prosto naucili.

Postoje ljudi koji su ubedjeni da je svaki ton na 442Hz, tj da toliko mora da pokaze na stimeru. Ne znaju ljudi sta pricaju i o cemu pricaju, a onda to sve lepo razni strucnjaci koriste za šišanje. Cak kad nekima pokusas da objasnis u kakvoj su zabludi, gledaju te belo.
Slazem se da su oznake cesto konfuzne i verujem da je to zbog toga sto italijane generalno boli uvo za to, nego stavljaju sta imaju u datoj situaciji. Bitno da se naplati.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Guerrini Champion

Post od petar3petar »

Koca napisao: 06 Okt 2018, 08:15 Sopran i jeste onaj koji nosi tremolo. Barem to tako italijani klasifikuju, a i meni je to logicno.
Koca napisao: 06 Okt 2018, 08:15 Ravan stim? -Vidi Koco, da se ne lazemo, ali sigurno 90% ljudi u stvari pojma nema ni sta je ravan stim. Znam da jedan "strucnjak" to zove "studijski stim". Da dobijes violin kako treba i mizet bez tremola? -tesko. Misljenja sam da takav stim u sustini nije za nasu muziku i taj zvuk nije onaj na koji smo prosto naucili.
Koca napisao: 06 Okt 2018, 08:15 Postoje ljudi koji su ubedjeni da je svaki ton na 442Hz, tj da toliko mora da pokaze na stimeru. Ne znaju ljudi sta pricaju i o cemu pricaju, a onda to sve lepo razni strucnjaci koriste za šišanje. Cak kad nekima pokusas da objasnis u kakvoj su zabludi, gledaju te belo.
Slazem se da su oznake cesto konfuzne i verujem da je to zbog toga sto italijane generalno boli uvo za to, nego stavljaju sta imaju u datoj situaciji. Bitno da se naplati.
U potpuno se slažemsa svim navedenim konsatatacijama.

Ljudi traže ono što je moderno, što neko spomene, makar nemaju pojma o ćemu se radi.
Ravan, đezerski štim po meni nije prihvatljiv za našu narodnu muziku. Po meni tremola treba dodati barem malo. Neki to izražavaju u hercima no ja ga štimam na uho i nitko mi ne prigovara. Tremolo prirodno raste! Ako ga svim tonovima daš jednako kod nekih ga bude previše a kod nekih premalo.
Mali tremolo daje violin i musette registru boju a, opet kažem po meni, ti su registri beskorisni ako su sopran i violin na istoj frekvenciji. Ne razlikuju se bitnom od sopranan i kombinacije pikolo-klarinet(oboa).
Ravno štimam, bez da ikoga pitam, školske koncertne harmonike. Upravo jedan Pigini završavam s takvim štimom..
Kada radim bilo koju drugu harmoniku, odnosno harmoniku za bilo koji drugi žanr muzike, stranku pitak kako želi. I vjerujte mi, još mi nitko iz kuće nije izašao da mu ne paše tremolo. Prije pola sata odnio je jedan dečko jednu za Šibenik. Svira "svašta" po malio. Ta činjenica mi je bila bitna kako da mu uradim tremolo. Kada je probao harmoniku rekao mi je:"baš sam takav tremolo htio". Nedavno mi je došla dvojka sa ravnim tremolom da joj dodam malo tremola a isto imam najavu iz njemačke da također dvojki uredim tremolo kako sam mu nedavno napravio na trojki.

Što se tiće toga da li treba svak ton biti na istoj frekvenciji. Osobno smatram da nije bitno da svi tonovi moraju biti ugođenina na 100% istu frekvenciju, no svi npr. C tonovi, bason, pikolo i klarinet(bar ih tako najčešće "krstimo") trebaju biti na istoj frekvenciji a sopran može biti viši, niži ili jednak osnovnom tonu. Velika razlika u frekvenciji svih pojedinih tonova na harmonici nesmije biti.
Kada se provjerava da li je harmonika uštimana ne treba koristiti štimer. Dovoljno je stisnuti odgovarajuću dirku, odnosno ton, i provjeriti da li osim u violin registru, imaju tremolo i u ostalim registrima, i naravno da li u svim tonovima ima adekvatan tremolo. Podrazumjeva se u oba pera, odnosno i na kompresiju i na dekompresiju mjeha.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Guerrini Champion

Post od Koca »

Pa ja znam da tremolo raste iduci ka zapadu i to je tako i meni je samo jedan trazio tremolo, uglavnom traze ravno kao Srem i ja imam ravan stim a takvu sam je i kupio. Meni pase violin sa malim svebom ali ne i ostri bandon i ostali registri. Duze razmisljam da imam 1hz u violinu tako da za pola povecam sopran i za pola smanjim klarinet pa bih violin malo rezio a ne bi ostali. Ako budem odradio postavi cu snimak.
Odgovori