Dali vrijedi ova Dallapa

Ukoliko vam treba pomoć pri kupovini ili prodaji harmonike ovo je pravo mesto da postavite pitanje. Procene vrednosti, stanja, karakteristika, godišta i originalnosti instrumenta.
Korisnikov avatar
igor01
Nema harmoniku
Postovi: 6
Pridružio se: 18 Sep 2021, 23:01
Lokacija: Virovitica

Dali vrijedi ova Dallapa

Post od igor01 »

Pozdrav!
Vidim da ovdje ima dobrih poznavaoca harmonika pa sam htio pitati dali je moj otac imao dobru kupovinu ili je losa kopija?
Nismo neki poznavaoci , mom ocu je oduvjek bila želja jedna Dallape ili Guerini harmonika da zamjeni svoju staru Weltmeister.
Htio je kupiti nesto do 3000 eur i naisla je Dallape Supermaestro, da kazem u cjenovnom rangu sa Organtone a znamo da je Supermaestro bolja..
E sad čovjek od kojega je otac kupio nije imao baš informacija,osim što je reko da ima duplu kabinu i da je očuvana..Mom ocu se jako svidjela i kupio je bez razmisljanja,e sada nas zanima više podataka,dali je original ili nije,koja bi mogla biti godina proizvodnje, koliko ima kabina i kako se to moze viditi..negdje čitamo da ima 15registara plus 1 plus 5 na basu...pa nas i to zanima koji je to riegistar plus 1,negdje sam procito na dlan taj jedan registar...eto totalni smo laici ali moj otac si je ostvario davnu želju...tek ju je donesao i tek ce sada da počne sa vježbama,inače dosad je jako lijepo svirao na Weltmeister harmonici,u mlađim danima je išao na školovanje na harmonici...Zakačiti ču par slika pa bi zamolili mišljenja stručnjaka..

Što smo odma kao laici zamjetili da tipke 15 Registara rasporedom neodgovaraju drugim Supermaestro harmonikama,e sad može biti i da je tako neko htio po želji,znači trebalo bi biti 5 crnih tipki na registrima a na ovoj je 7, a i rešetka je malo drugačija mada ima sličnih rešetki kao na Supermaestro 4 sa onim cikrončićima..

puno bi nam značilo mišljenja poznavaoca o toj harmonici :svirac:


Slike:

https://photos.google.com/share/AF1QipM ... 02OG1Wc0tB
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Dali vrijedi ova Dallapa

Post od dugmetarac78 »

Najbolje se vidi kad se pregleda sklop unutar korpusa, i serijski brojevi utisnuti na delovima koji su ugrađeni u harmoniku. Ovo u vezi rasporeda registara i tako nekih sitnica, to se ljudima radi po želji, to ne mora biti merilo originalnosti. Po ovome što sam video deluje kao da je original, malo mlađe generaciie.
Korisnikov avatar
igor01
Nema harmoniku
Postovi: 6
Pridružio se: 18 Sep 2021, 23:01
Lokacija: Virovitica

Re: Dali vrijedi ova Dallapa

Post od igor01 »

Kako se može doći do tih korpusa,dali Šarafcigerom ili?
Na strani klavirskih tipki smo našli 2 Šarafića koji se rukom odvrnu...a kako na drugoj strani?Kako se to otvara i dali se može nešto strgati?
Hvala
Korisnikov avatar
DzoksySp
120 basova
120 basova
Postovi: 164
Pridružio se: 03 Apr 2012, 18:30
Lokacija: Stara Pazova

Re: Dali vrijedi ova Dallapa

Post od DzoksySp »

Iz datih slika koliko mogu da vidim, harmonika sa fotografije nije original italijanska Dallape Supermaestro. U pitanju je domaci rucni rad ili kopija kako god... Ne znam koliko novaca je izasla ali ako radi kako treba i ako je tonski dobra nema veze sto nije original. Bitno je kako harmonika coveku "legne".
Korisnikov avatar
DzoksySp
120 basova
120 basova
Postovi: 164
Pridružio se: 03 Apr 2012, 18:30
Lokacija: Stara Pazova

Re: Dali vrijedi ova Dallapa

Post od DzoksySp »

Zaboravio sam da napisem u proslom postu. Harmonika je jako verna kopija. Ima odredjenih detalja koji ukazuju na neoriginalnost a isto tako ima detalja koji su iskopirani kao na originalu. Na primer natpis iznad registara na basovima gde pise supermaestro, na original dalapi takav natpis ne postoji tj. font slova je daleko drugaciji. Na prim strani registri, na original dalapi na novijem modelu sa vanjskim registar automatom, "ram" od registara sa njihovim nazivima je na dekli fiksiran kao i nazivi, na klavirnoj original dalapi gore su slova dole tačkice... Takođe supermaestro original imao je drugačije bas korpus odrađen... Sve u svemu moguće je da harmonika radi odlično bez obzira što nije original italijanska.
Veliki pozdrav svima. I ako sam nešto pogrešio ispravite.
harmonika732
120 basova
120 basova
Postovi: 173
Pridružio se: 06 Sep 2021, 19:54

Re: Dali vrijedi ova Dallapa

Post od harmonika732 »

imas one iglice i napred i pozadi pa njih izvadis i onda otvoris harmoniku i videces da li ima 2 kabine (ti faseni stoje u drugacijem polozaju nego obicni)
Korisnikov avatar
igor01
Nema harmoniku
Postovi: 6
Pridružio se: 18 Sep 2021, 23:01
Lokacija: Virovitica

Re: Dali vrijedi ova Dallapa

Post od igor01 »

Pozdrav svima,evo otvorena je harmonika i može se vidjeti i iznutra,ako je i kopija izgleda kvalitetno i zadovoljan sam,kao nova je..
šaljem sa slikama iznutra na istom linku:
https://photos.google.com/share/AF1QipM ... 02OG1Wc0tB
alek
120 basova
120 basova
Postovi: 226
Pridružio se: 15 Nov 2011, 17:52

Re: Dali vrijedi ova Dallapa

Post od alek »

Здраво друже, да ли је ова даллапа купљена у Бјеловару?
Korisnikov avatar
igor01
Nema harmoniku
Postovi: 6
Pridružio se: 18 Sep 2021, 23:01
Lokacija: Virovitica

Re: Dali vrijedi ova Dallapa

Post od igor01 »

Nije drug
alek
120 basova
120 basova
Postovi: 226
Pridružio se: 15 Nov 2011, 17:52

Re: Dali vrijedi ova Dallapa

Post od alek »

Извини онда. Сличну овакву је продавао један мој познаник из Бјеловара, ценио ју је 3500е. Нисам могао да проценим да ли је оригнал а преко снимка је звучила сасвим коректно. Што рекоше остали, ако добро звучи и ако је купљена за неку скромну цену онда уопште није битно да ли је оригинал.
Odgovori