Najkvalitetnija harmonika

Ukoliko vam treba pomoć pri kupovini ili prodaji harmonike ovo je pravo mesto da postavite pitanje. Procene vrednosti, stanja, karakteristika, godišta i originalnosti instrumenta.
guerini
120 basova
120 basova
Postovi: 276
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Najkvalitetnija harmonika

Post od guerini »

Posto smo davno utvrdili da je nemoguce utvrditi koja je najbolja harmonika evo pokrenuo bih temu ovde o kvalitetu pa bih voleo da ovo bude i kao pomoc svima koji planiraju da kupe harmoniku. Koje harmonike su najkvalitetnije tehnicki, zvucno, mehanicki, koje harmonike ne zahtevaju cesta servisiranja - mislim da je ovo veoma vazno pitanje za buduce kupce, kvalitetno uradjene itd? Ja nisam majstor i nemam iskustva sa vise marki pa bi ovo bilo dobro da da misljenje neko od iskusnih majstora ko je prevalio preko ruku mnogo razlicitih modela i prakticki zna u dusu svaki instrument.
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Najkvalitetnija harmonika

Post od sampionce »

На ово питање је једнако легитимно поставити следеће питање - ко је најбољи свирач, илити - који је најбољи аутомобил... "Чији је тата јачи?" :?

Чини ми се да (а, убеђен сам да и добар број искусних колега слично размишља), што више знам о инструментима све мање знам!

Кад кренемо да улазимо "у ситна цревца" у нешто што је толико комплексно као хармоника (за коју кажу - не знам, нисам бројао - да има преко 6-7000 делова!), тек онда почнемо да уочавамо одређене међузависности у (пази сад!) тонском, техничком, технолошком, физичком, хемијском смислу... и тек онда почињемо да схватамо да заправо појма немамо, нити бисмо могли да имамо, шта заправо "најбољу хармонику" чини... најбољом, односно најквалитетнијом (исто му дође).

... уколико бисмо се чак и усудили (ја не бих!) да закључимо тако нешто, онда би кренула филозофска, готово па метафизичка питања - "да, а за кога најбоља"?! Под којим условима, критеријумима, методика поређења, број узорка, циљна група, врста музике, озвучење или не... Итд. Итд... јер, "сваки циго свог коња хвали!"

Дакле, да - залудан посао! - који не води нигде.

Оно што можемо (и требамо) да закључимо и представимо (а то, колико ја разумем, и јесте сврха овог форума) јесу поједини модели, појединих произвођача, односно поједини примерци једног те истог модела (који ни приближно исто не звуче), уз одређене претпоставке шта би то могло (а често није) да буде пресудно да баш тај инструмент звучи најбоље.
guerini
120 basova
120 basova
Postovi: 276
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Najkvalitetnija harmonika

Post od guerini »

Druze nisi razumeo moje pitanje, reko sam najkvalitetnija a ne najbolja. Kao sto se neki auti cesce kvare od drugih pa moras stalno kod majstora na popravku tako valjda i za harmonike vazi. Koja harmonika ima najkvalitetniju izradu i najizdrzljivija je i na minus 20 i na plus 60 stepeni?
guerini
120 basova
120 basova
Postovi: 276
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Najkvalitetnija harmonika

Post od guerini »

Trazim cinjenice a ne subjektivna misljenja a to najbolje moze znati majstor koji je popravio minimum 2000 instrumenta i zna tehnicke mane
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Najkvalitetnija harmonika

Post od sampionce »

guerini napisao: 20 Dec 2022, 10:19 Druze nisi razumeo moje pitanje, reko sam najkvalitetnija a ne najbolja.
То би био занимљив угао гледања, и намеће логичку претпоставку да најквалитетнија хармоника није најбоља? :?
guerini
120 basova
120 basova
Postovi: 276
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Najkvalitetnija harmonika

Post od guerini »

NAJBOLJA harmonika treba da ima:
1. lep ton / sto je subjektivni osecaj jer ako je meni nesto lepo tebi mozda nije
2. lepo da izgleda / opet isto
3. da ima zgodnu dirku / ista prica
4. da je mehanicki kvalitetno odradjena / to moze da zna samo iskusan majstor serviser
sigurno ima jos ali dosta je ovo da bih objasnio na sta mislim.

NAJKVALITETNIJA harmonika treba da ima samo stavku pod 4. tj ono sto ne moze da bude predmet rasprave "ko je bolji moj ili tvoj tata" nego nesto sto su cinjenice.
sampionce napisao: 20 Dec 2022, 12:27
guerini napisao: 20 Dec 2022, 10:19 Druze nisi razumeo moje pitanje, reko sam najkvalitetnija a ne najbolja.
То би био занимљив угао гледања, и намеће логичку претпоставку да најквалитетнија хармоника није најбоља? :?
Jeste isto kao sto je najnoviji Mercedes bolji od starog i za nekog je to najbolji auto ali je napravljen tako da se cesce kvari pa znaci nije najkvalitetniji.

Ako neko razume moje pitanje neka odgovori a ako ne razumete onda nije tema za vas.
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Najkvalitetnija harmonika

Post od sampionce »

Писано је о томе подоста на форуму...

Данас, готово сви произвођачи (уколико у оквиру наслова теме подразумеваш данашњу продукцију инструмената) израђују инструменте (чак и оне најскупље) од истих компоненти, тј. од компоненти до којих можемо да дођемо и ти и ја.

Некада то није био случај, и добар број фирми (које данас постоје само као "брендови", а заправо се производе у истој радионици на потпуно исти начин) је настојао да у техничко-технолошком смислу искорачи са иновацијама и побољшањима познатих стандарада. Тада је постојала и одговарајућа "наменска индустрија" која је данас, нажалост, сведена на минимум о чему сведочи идентичност компоненти.

Дао бих и пар примера:
Данашња продукција из радионице Maximе Group, у чијем су власништву "брендови" Сетимио Сопрани, Сонола, и Фронталини, jе по начину израде и кориштених материјала, као и компоненти, готово-па-идентична (са веома малим разликама). Било ко од нас ко је икада отворио аутентичан (старији) инструмент поменутих фирми зна да су битне разлике постојале.

Својевремено се екипа окупљена око Саше "гранд" Поповића трудила да произведе и врати стару славу чувеног Артист 6 модела Сетимио Сопранија, али су се та (рекао бих утемељена) настојања изјаловила. Претпостављам да знам и разлог...

С друге стране, покојни Горан Јекнић је био озбиљно одмакао у процесу враћања старе славе Гверини Президента, али га је прерана смрт у томе спречила. Сви остали, данашњи производи фирме Гверини нису ни по чему бољи од стандардног Кастелфидардо асортимана.
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Najkvalitetnija harmonika

Post od Dallape 1960 »

Sto se tice eksploatacije na terenu i konkretno tvog pitanja Dallape je tu mama i tata. Mozda danas ima i lakoradnijih i brzih i lepsih, i onih koje bolje primaju mikrofon, ali takvu eksploataciju, sator, svatove, sabore i posle 50-60 godina da je dobar majstor dovede u maltene fabricko stanje i da ima 99% fabrickih tonova itd.. to ne moze ni jedna druga. 😊
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Najkvalitetnija harmonika

Post od dugmetarac78 »

Dallape 1960 napisao: 21 Dec 2022, 17:35 Sto se tice eksploatacije na terenu i konkretno tvog pitanja Dallape je tu mama i tata. Mozda danas ima i lakoradnijih i brzih i lepsih, i onih koje bolje primaju mikrofon, ali takvu eksploataciju, sator, svatove, sabore i posle 50-60 godina da je dobar majstor dovede u maltene fabricko stanje i da ima 99% fabrickih tonova itd.. to ne moze ni jedna druga. 😊
Potpisujem!
Samo sam čekao da neko drugi to napiše, da ne bude da sam pristrasan i subjektivan, ali živa istina, da Dallape stoji na vrhu piramide po kvaliteti izrade, ili da kažem gde je na popularnim harmonikama šperploča, na Dallapi je mahagonij.
guerini
120 basova
120 basova
Postovi: 276
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Najkvalitetnija harmonika

Post od guerini »

E to sam mislio.
Odgovori