Da li je ovo original?

Ukoliko vam treba pomoć pri kupovini ili prodaji harmonike ovo je pravo mesto da postavite pitanje. Procene vrednosti, stanja, karakteristika, godišta i originalnosti instrumenta.
Odgovori
Korisnikov avatar
steela
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 386
Pridružio se: 15 Avg 2012, 11:48

Re: Da li je ovo original?

Post od steela »

Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Da li je ovo original?

Post od dugmetarac78 »

klavocin napisao:da razriješimo dileme oko toga tko ima 2 a tko jednu kabinu i koje su troglasne a koje četveroglasne harmonike, koje su orginali a koje nisu.

Prijatelju ni meni baš nije naj jasnije kakvu ti to dilemu razrešavaš, i to tehnikom Copy-Paste. Ja sam lepo opisao svojim rečima, organtone modele, i to koja ima koliko i čega, a ti ako sam nešto pogrešno napisao, lepo me ispravi a ne već u svom drugom postu ti razrešavaš dileme i ispravljaš krive drine, i to još koja je original koja nije, pa to se rešava sa dobrim poznavanjem harmonike, i uzivo, kad se ista rasklopi i vidi šta je u njoj. Ako nešto znaš o harmonikama i zelis to da podeliš sa nama ostalima, onda lepo brate napiši, a ne postaviti nekoliko slika bez reči, i ti si sad odkrio toplu vodu. Nemij nešto zameriti, al nekako sam se osetio prozvan. :depkvk:
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Da li je ovo original?

Post od petar3petar »

Kod dalapa je to vrlo jednostavno.

Svi Supermaestro modeli, i kabinski i dugmetarrski, uglavnom su bili 2+2 (bilo je i peteroglasnih 3+2) a Organtone dugmatare su bile 3+1,5 a klavirne 3+1.
Ostalih modela Supermaxima, Artist Catedral..., bilo je vrlo malo.
Na modele Supermaestro Dallape je stavljao registar mehaniku sa 7. registara u basu i 15. registara u primu. Na modele Organtone reg. stavljao je mehaniku sa 5. registara u basu i 12. u primu.
U opticaju je bilo i modela izrađenih po posebnoj narudžbi koji su odstupali od spomenutih, no vrlo malo.
Modela Maestro na našem tržištu ima u tragovima. Ti modeli rađeni su za američko tržište.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Da li je ovo original?

Post od dugmetarac78 »

petar3petar napisao:Kod dalapa je to vrlo jednostavno.

Svi Supermaestro modeli, i kabinski i dugmetarrski, uglavnom su bili 2+2 (bilo je i peteroglasnih 3+2) a Organtone dugmatare su bile 3+1,5 a klavirne 3+1.
Ostalih modela Supermaxima, Artist Catedral..., bilo je vrlo malo.
Na modele Supermaestro Dallape je stavljao registar mehaniku sa 7. registara u basu i 15. registara u primu. Na modele Organtone reg. stavljao je mehaniku sa 5. registara u basu i 12. u primu.
U opticaju je bilo i modela izrađenih po posebnoj narudžbi koji su odstupali od spomenutih, no vrlo malo.
Modela Maestro na našem tržištu ima u tragovima. Ti modeli rađeni su za američko tržište.
Kratko i jasno, u nekoliko reči sve rečeno. Respect
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Da li je ovo original?

Post od Bata Kanda 73 »

Upravo tako petar3petar. Ono sto ste naveli je bio standardni "meni" dallape-a .E sad postoje tu i tamo odstupanja ali su ona veeeoma retka i jesu bila rezultat zelja pojedinih kupaca.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Da li je ovo original?

Post od petar3petar »

Ti su nam, da tako kažem "standardni", toliko ušli u "pore" da ako neka originalna dalapa odstupa od toga, najveći dio harmonikaša je smatra plagijatom.

Imao sam npr. izuzetnu dalapu 120/12+5 i to sa duplom kabinom. Bila je mala i lagana sa drvenom tastaturom na dvije osovine od 4 mm. Nešto ne viđeno. Na basovima je pisalo Organtone jer je na svim bas registrima sa pet tastera pisalo tako. Teško je opisati što su sve ljudi pričali o toj harmonici a mene nazivali prevarantom, dok su im plagijati koji su imali 15+7 registara bile vrednije harmonike.
Također sam imao dalapu sa duplom kabinom na 39. dirki. Isto poseban instrument.

Teško je bilo ljudima dokazati neke stvari.
Danas postoji internet i različiti oblici komunikacije poput ovog kojim mi komuniciramo, i to pridonosi širenju točnih informacija.
klavocin
Nema harmoniku
Postovi: 10
Pridružio se: 16 Okt 2011, 15:44

Re: Da li je ovo original?

Post od klavocin »

dugmetarac78 napisao:
klavocin napisao:da razriješimo dileme oko toga tko ima 2 a tko jednu kabinu i koje su troglasne a koje četveroglasne harmonike, koje su orginali a koje nisu.

Prijatelju ni meni baš nije naj jasnije kakvu ti to dilemu razrešavaš, i to tehnikom Copy-Paste. Ja sam lepo opisao svojim rečima, organtone modele, i to koja ima koliko i čega, a ti ako sam nešto pogrešno napisao, lepo me ispravi a ne već u svom drugom postu ti razrešavaš dileme i ispravljaš krive drine, i to još koja je original koja nije, pa to se rešava sa dobrim poznavanjem harmonike, i uzivo, kad se ista rasklopi i vidi šta je u njoj. Ako nešto znaš o harmonikama i zelis to da podeliš sa nama ostalima, onda lepo brate napiši, a ne postaviti nekoliko slika bez reči, i ti si sad odkrio toplu vodu. Nemij nešto zameriti, al nekako sam se osetio prozvan. :depkvk:
Ja sam samo to potkrijepio Katalogom sa svim podacima da nebi bilo zabune. Naime ljudi često na forumu pišu o nečemu a da nemaju nikakvog iskustva i znanja o dotičnoj temi.Pri tome ne prozivam nikoga, govorim općenito.
Zašto nebi imali i orginalni katalog ovdje na forumu? Možda nekome i pomogne.Mlađe generacije harmonikaša sve manje imaju priliku vidjeti orginalan instrument. Naravno da katalog ne otkriva toplu vodu i da svaku harmoniku treba isprobati i otvoriti.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Da li je ovo original?

Post od dugmetarac78 »

Ma OK. Ja sam to doživeo kao da sam napisao neke dezimformacije pa me neko ispravlja, ako si postavio katalog, naravno da tu nema nista loše, što da ne.
Korisnikov avatar
steela
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 386
Pridružio se: 15 Avg 2012, 11:48

Re: Da li je ovo original?

Post od steela »

petrovicu svaka cast!
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Da li je ovo original?

Post od petar3petar »

Klavocin napisao:Ja sam samo to potkrijepio Katalogom sa svim podacima da nebi bilo zabune. Naime ljudi često na forumu pišu o nečemu a da nemaju nikakvog iskustva i znanja o dotičnoj temi.Pri tome ne prozivam nikoga, govorim općenito.
Zašto nebi imali i orginalni katalog ovdje na forumu? Možda nekome i pomogne.Mlađe generacije harmonikaša sve manje imaju priliku vidjeti orginalan instrument. Naravno da katalog ne otkriva toplu vodu i da svaku harmoniku treba isprobati i otvoriti.
Klavocin!
Potpisujem ovo što si rekao da ljudi na forumima i sličnim mrežama pišu o nečem ....
Ja bi dodao da nemaju pojma a ne samo iskustva.
On takvu nije vidio i točka, to nije orginal.
Nedavno je negdje (nije bitno gdje) jedan stručnjak komentirao jedan moj Guerrini Elegant-ORO u maniri iskusnog znalca ne prepoznavši da je harmonika originalna. Štoviše ima i papire od nje, no isti nije napisao što to nije originalno na njoj ne poznaje ni oirginale niti one druge.
Glavno da se nešto piše i paušalno blebeće.
Drugi su to prepoznali.

Dodao bih da se ni usporedbom sa slikama na katalogu ne može biti potpuno siguran u originalnost.
Plagijate uglavnom i rade sa što više vanjskih detalja.
Svakako mnogima će to pomoći budući da takvi katalozi nisu svima dostupni a nitko ih više ne radi niti će ih raditi(mislim na stare kataloge).
Odgovori