HOHNER

Sve o različitim markama i modelima harmonika, o proizvodjačima i fabrikama, opšte karakteristike instrumenata.
Pravila foruma
Molimo držite se teme. Prilikom odgovaranja na temu pišite o harmonici (modelu) koja je predmet teme. Sve ostale poruke biće obrisane ili premeštene.
Korisnikov avatar
DzoksySp
120 basova
120 basova
Postovi: 164
Pridružio se: 03 Apr 2012, 18:30
Lokacija: Stara Pazova

Re: HOHNER

Post od DzoksySp »

Pozdrav svima,
Zna li neko koji su tonovi išli u Atlantica IV DeLuxe? Imam takvog sa belim registrima i na tonovima su neke tačkice, a na nekima slovo L. Zna li neko kakvi su to tonovi? Ja znam samo za one sa oznakom H , takve sam imao u deliciji.
Stole
Nema harmoniku
Postovi: 12
Pridružio se: 22 Maj 2016, 15:56

Re: HOHNER

Post od Stole »

Pozdravljam gospodu Petrovića, Magicyzy-a, Dugmetarca, Zvrk555 i druge. Navedene posebno cenim zbog iskrenosti, saradnje i želje da svoja znanja podele i sa drugima!!! Iskoristio bih priliku da pitam gospon Pretrovića, da li mu je poznata harmonika GLAZBALA? Otac mi je kupio davne, 1959. godine u Novom Sadu, u tadašnjem Muzičkom magazinu. Harmonika je bila troglasna, sa 7+2 registra, od 80 basova, klavijatura veličine kao od 96 basa. Radjena je u Zagrebu. Nesećam se dobro, ali mislim da je sklapana od Hohnerovih delova(?!). Svirao sam na njoj nekoliko godina, dok je nisam prerastao u muzičkoj školi. Posle toga sam imao WM Stelu 120 basa, kako bi sa njom završio muzičku. Kasnije sam promenuo mnogo profesionalnih harmonika i sada se ne odvajam od GUERRINKE. Posle toliko mnogo godina nisam imao prilike nigde da se sretnem sa GLAZBALAMA, pa me zato interesuje: da li ih ima još, da lih ih neko radi, ili su završile svoju istoriju. Nadam se da mi taj odgovor može dati samo gosn Petrović! A možda će interesovati još koga ova tema. Unapred zahvalan!
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: HOHNER

Post od petar3petar »

Poštovanje svima!

Prvo odgovor na pitanje kakvi su tonovi išli u Hohner Atlantic 4!

Hohner Atlantic 4 proizveden je u največem broju primjeraka od svih harmonika, nešto poput VW bube kod u svijetu automobila. Proizvodio se je možda čak i odmah poslije Drugog Svijetskog rata, dakle krajem 40. godin pa sve do današnjih dana. Pouzdano znam da se je početkom 50. godina proizvodio.
Možda ga još i sada negdje proizvode, na Tajvanu ili u Češkoj, ne vjerujem u Njemačkoj.
Prvi atlantici imali su Hohnerove tonove klase Artist, na nekima je to i pisalo i imali su pločice od eloksiranog aluminija sa žutom bojom.
Ta klasa tonova odgovara talijanskim TIPO A MANO tonovima a bili su i bombirami.
Kasnije su radili u boji aluminija, dakle srebrenoj, da li su pločice eloksirali ne znam.
Takvi tonovi ugrađivani su na atlantike tokom 50. 60. i početkom 70. godina. no na svima nije pisalo Artist ali je kvaliteta bila identična.
Svi atlantici sa crnim i zlatnim registrima imali su tonove te klase kao i jedan dio atlantika sa bijelim registrima koji su rađeni do negdje sredine a možda i karaja 70. godina.
Kasnije su radili s nekim drugim tonovima koji nisu bili te kvalitete pa su harmonike lošije i radile.
Cijeniti Hohner Atlantik samo po boji registara, kako se to uobičajeno radi, sasvim je pogrešno jer osim u tonovima imali su bitne razlike i u izvedbi mehanike. Prvenstveno prim mehanike.

Što se tiće harmonike GLAZBALA, proizvodila se je u Zagrebu 50. godina.
U to vrijeme su u Zagrebu radile tri firme koje su radile harmonike. Za preostale dvije se ne mogu sjetiti kako su se zvale.
Krajem 60. ili početkom 70. ne znam točno, fuzionirale su se u jednu koja se zvala "Muzička naklada" koja je funkcionirala do negdje kraja 80. godina.
U bivšoj SFRJ proizvođaći harmonika bili su još beogradska "Skala" i slovenska "Melodija"koja je bilau u Mengešu pokraj Ljubljane. Koliko mi je poznato sve su u stećaj otišle istih godina.

Na pitanje ćije su dijelove koristili u zagrebačkim firmama mogu pouzdano reći da je Muzička naklada surađivala sa talijanima, sa Settimiom Sopranijem.
U našem se podneblju kreće dosta harmonika Settimio Sorani koje su upravo proizvedene u Zagrebu u Muzičkoj nakladi.
Naravno radi se o modlima bez kabine.
Stole
Nema harmoniku
Postovi: 12
Pridružio se: 22 Maj 2016, 15:56

Re: HOHNER

Post od Stole »

Zahvaljujem na informaciji gospon Petroviću u vezi harmonike GLAZBALA. Mnogo mi znači ovo saznanje, a i ja sam našao jednu svoju sliku harmonike iz 1962. godine. Čudnovato da ih nema ni u tragovima u prodaji, barem ovde u Vojvodini. Pozdrav svima.
Korisnikov avatar
DzoksySp
120 basova
120 basova
Postovi: 164
Pridružio se: 03 Apr 2012, 18:30
Lokacija: Stara Pazova

Re: HOHNER

Post od DzoksySp »

Hvala Vam na odgovoru u vezi tonova. Sada su mi stvari jasnije. Naravno da je besmisleno ocenjivti harmoniku po boji registara. Ja kada sam kupovao harmoniku tražio sam starijeg Atlantika jer sam probao jednog i bio sam oduševljen, i zbog toga što je mehanički(a bogami i tonski) bolji od novijeg, međutim nisam uspio naći starog, bio je jedan bijeli u super stanju za 360 eura ali mi je izmakao. I uzeo sam novijeg, mada ne znam iz koje je godine, ali harmonika tonski i nije bog zna šta, jeste ona tonski jaka i ima jak bas, ali u nekim registrima je i tanka pa je bas često nadjača, a ni klavijaturom nisam baš zadovoljan, pomalo je dublja, i mnogo zvecka, ali svjestan sam toga da za te pare i nisam mogao naći bolje.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: HOHNER

Post od petar3petar »

DzoksySp napisao:e, ali harmonika tonski i nije bog zna šta, jeste ona tonski jaka i ima jak bas, ali u nekim registrima je i tanka pa je bas često nadjača, a ni klavijaturom nisam baš zadovoljan, pomalo je dublja, i mnogo zvecka, ali svjestan sam toga da za te pare i nisam mogao naći bolje.
Sve se to može dotjerati, regulirati tremolo da nije previsok a time harmonika krićava, a tastaura da bude plića.
kompozitor
96 basova
96 basova
Postovi: 101
Pridružio se: 11 Jun 2016, 18:58

Re: HOHNER

Post od kompozitor »

petar3petar napisao: Neko je u ovoj diskusiji rekao da je Hohner više za klasičnu glazbu!
To uopće ne stoji.

Npr. Guerrini Superior 2 iz 70-tih godina je veča i teđa od npr. Hohner Morino M modela ili od npr. 5. glasnih Beltuna koje sa rade danas.
Koja bi bila povoljna cena za dobro ocuvanu Morino VIn? Meni ne treba za tezgu, nego za studio, nije mi bitno ni da zvuci balkanski, ili jadranski, ili bilo kako drugo, nego samo da je ton dobar kvalitetan, ne mora cak ni da mi se svidja, bitno je da na snimku zvuci dobro, da radi pos'o, razvaljiva. :D

Posto je, sudeci po do sad procitanom, prilicno nepopularna kod nas, verovatno bi se moglo kupiti mnogo dobrog zvuka ispod cene. Vidjao sam da traze po oglasima oko 1700e, verovatno moze i dosta jeftinije...

Koliko bi bilo povoljno za takav instrument, i da li mozete napisati neku kracu recenziju o njoj? Hvala unapred!
kompozitor
96 basova
96 basova
Postovi: 101
Pridružio se: 11 Jun 2016, 18:58

Re: HOHNER

Post od kompozitor »

Ima jedna na oglasima koja je stajala par godina nesvirana u koferu, '80 i neka godina, 1. vlasnik, svirana u skoli. Ima li smisla razmisljati o takvoj kupovini?
kompozitor
96 basova
96 basova
Postovi: 101
Pridružio se: 11 Jun 2016, 18:58

Re: HOHNER

Post od kompozitor »

The Accordeon Player napisao:po meni hohner je za polka muziku.
ima i neki modeli koji mogu za narodnu muziku, ali su vrlo malo je takvih modela.
ima neke za klasičnu muziku kao ova lutka na primer:
Slika
Video sam tri razlicita dizajna morino VIn. Zanima me kad su proizvodili najbolje harmonike, i koje je godiste, od oka, ova na slici.
kompozitor
96 basova
96 basova
Postovi: 101
Pridružio se: 11 Jun 2016, 18:58

Re: HOHNER

Post od kompozitor »

petar3petar napisao:
DzoksySp napisao:e, ali harmonika tonski i nije bog zna šta, jeste ona tonski jaka i ima jak bas, ali u nekim registrima je i tanka pa je bas često nadjača, a ni klavijaturom nisam baš zadovoljan, pomalo je dublja, i mnogo zvecka, ali svjestan sam toga da za te pare i nisam mogao naći bolje.
Sve se to može dotjerati, regulirati tremolo da nije previsok a time harmonika krićava, a tastaura da bude plića.
Ja sam odlucio da "bacim pare", i platim kompletno stimanje predratnog Hohnera (kompletno drveni instrument), da cujem sta ce se desiti. Tremolo je samo malo smanjen. Mogu reci da nisam zadovoljan, nego prezadovoljan. Bolji zvuk mi ne treba.
Odgovori