Weltmeister harmonike

Sve o različitim markama i modelima harmonika, o proizvodjačima i fabrikama, opšte karakteristike instrumenata.
Pravila foruma
Molimo držite se teme. Prilikom odgovaranja na temu pišite o harmonici (modelu) koja je predmet teme. Sve ostale poruke biće obrisane ili premeštene.
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Weltmeister harmonike

Post od Webmaestro »

Weltmeister

(Na slici: Weltmeister Saphir)
Slika

Fabrika harmonika Akkordeon GmbH proizvodi harmonike preko 150 godina u Klingentalu, malom gradu u Nemačkoj, poznatom centru za zimske sportove. Harmonike proizvedene u Klingentalu nose oznaku Weltmeister. To su klavirske, dijatonske i harmonike dugmetare svih veličina i stepena kvaliteta, od školskih do profesionalnih modela.

Fabrika u Klingentalu ima savremeno organizovanu proizvodnju industrijskog i serijskog tipa. Proizvodi veoma veliki broj modela harmonika, koji su prilagodjeni potrebama početnika, učenika, studenata i širokog spektra korisnika, sa zadovoljavajućim kvalitetom a prihvatljivim cenama. Weltmesiter proizvodi i profesionalne harmonike od kojih je najpoznatiji model četvoroglasne harmonike dugmetare sa 49 dugmadi u osnovnim redovima, "Supita 5". Isti tip se proizvodi i kao klavirska harmonika sa 120 basova.

Pored modela "supita" iz sedamdesetih godina prošlog veka, poznat je i model "cassoto". Ove harmonike osvojile su tržište istočno evropskih zemalja. Veliki broj, pogotovo klavirskih harmonika Weltmeister nalazi se i na prostorima Srbije i bivše Jugoslavije, kod učenika, harmonikaša amatera i ljubitelja harmonike.

Slika
Korisnikov avatar
steela
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 386
Pridružio se: 15 Avg 2012, 11:48

Re: Weltmeister harmonike

Post od steela »

uf,cantora,je najbolja..meni bolja od nekih guerrinki i proslavljenih harmonika..
Alix
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 12 Maj 2013, 20:10
Lokacija: Ljubljana

Re: Weltmeister harmonike

Post od Alix »

Posedujem gore pomenutu harmoniku Veltmeister Supita i mogu vam reći da nije nimalo slabija od Guerrini ili Dalape...Igrom slučaja moja je rađena 70-tih,pošto sam je "odradio" kod jednog starog čiče-slovenca dok sam mu na tavanu postavljo knauf i elektroinstalacije...I nađem staro prašljivo koferče a u njemu ovaj biser...Reko bili mogo malo da je isprobam i kad sam je zasviro čiči udare suze na oči,jer to je bila harmonika njegovog pokojnog sina koji je tragično preminuo na moru...I tako sam sazno da ju je čiča novu kupio tamo 70-tih...Harmmonika sama po sebi je MNOGO lakša za nositi od onih metalnih radiatora Hohner,a i mnogo je lakša od Guerrinke i Dapale...Rastavljo sam je bar jedno 3-4 puta komplet i mogu vam reći da je skoro sva pa iz drveta,sem nekih aluminijastih elemenata...Zvuk te harmonike je nešto sasvim specifično,valjda zato što je stara pa drvo ima dobru akustiku...Tonovi su topli,čisti i jednostavno melem za uši...Trebo bi samo zamjenuti par dojnjih piskova na pikolu ali kod nas u Sloveniji je problem što ti majstori meću neke metalne piskove koji ne zvuče kako treba...Zanima me samo ako ko zna,koliko se kreću sad cjene ovih harmonika?
Korisnikov avatar
DzoksySp
120 basova
120 basova
Postovi: 164
Pridružio se: 03 Apr 2012, 18:30
Lokacija: Stara Pazova

Re: Weltmeister harmonike

Post od DzoksySp »

Poštovanje!
Nemam takvu harmoniku,ali mislim da mogu da odgovorim na vaše pitanje, jer pratim oglase.Cena Supite koja je u dobrom stanju bi trebala biti od 700 pa do nekih 200 €.Bar ja tako mislim.
Pozdrav :-D
Korisnikov avatar
DzoksySp
120 basova
120 basova
Postovi: 164
Pridružio se: 03 Apr 2012, 18:30
Lokacija: Stara Pazova

Re: Weltmeister harmonike

Post od DzoksySp »

DzoksySp napisao:Poštovanje!
Nemam takvu harmoniku,ali mislim da mogu da odgovorim na vaše pitanje, jer pratim oglase.Cena Supite koja je u dobrom stanju bi trebala biti od 700 pa do nekih 200 €.Bar ja tako mislim.
Pozdrav :-D
pardon,trebao sam napisati 2000 eura.
mladen-marija1
96 basova
96 basova
Postovi: 115
Pridružio se: 15 Jul 2012, 13:31

Re: Weltmeister harmonike

Post od mladen-marija1 »

pozdrav svima,sto se tice harmonike weltmeister imao sam licno dve,prvu sam kupio novu novcatu u radnji model cantus 5,ono sto mi je ostalo u secanju jeste da je imala extra kvalitetan ton u kabinskim glasovima narocito basson tj. najbolji sto sam ikad cuo,bila je malo poteska....druga weltmeister bila je cantora to je bilo u skorije vreme pa su mi svezi utisci,onako lijepa harmonikica dojmila me se tonski "mala kabina" ali ostalo nista posebno narocito basovi su mi bili nekako bezizrazajni...kad sam kupovao moju cantusicu to je bilo negde 1985 pored nje je lezala "supita" i probao sam je odusevila me u svim aspektima klavijatura kao puter,mekana,ravna "pod konac" sto bi se reklo tonski je bila extra ,no nazalost kostala je tada oko 2500 DM, a cantusica je bila 1200 DM sto je i prevagnulo u odluci sta da kupim ;)
Alix
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 12 Maj 2013, 20:10
Lokacija: Ljubljana

Re: Weltmeister harmonike

Post od Alix »

Ja sam svoju "odradio" za današnjih 1000eur jer je bila cjena 70-tih oko 4000 DEM...Sad kad mi gore kolega reče 700eur,to je smješno niska cjena kad uzmeš u obzir da harmonika ima nenormalnu mekanu i melodični kabinu,da je skoro sva pa drvena,koje je vezano-ljepljeno sa voskom i nekim celuloznim ljepilom i da je jako akustična...Jedina joj je mana što nije toliko glasna kao neka Dalape,ali kad se stavi na Betu 59,ima odličan zvuk...Neka mi stoji,da se sin na njoj uči,a razmišljam da bi uskoro nabavio neku ORIGINAL Scandali SuperVI samo to je jaka rjetkost naći a i nisam toliko iskusan da prepoznam original od kopije...
Korisnikov avatar
sqartist
96 basova
96 basova
Postovi: 107
Pridružio se: 28 Mar 2011, 11:31
Lokacija: HR
Kontakt:

Re: Weltmeister harmonike

Post od sqartist »

Alix napisao:Ja sam svoju "odradio" za današnjih 1000eur jer je bila cjena 70-tih oko 4000 DEM...Sad kad mi gore kolega reče 700eur,to je smješno niska cjena kad uzmeš u obzir da harmonika ima nenormalnu mekanu i melodični kabinu,da je skoro sva pa drvena,koje je vezano-ljepljeno sa voskom i nekim celuloznim ljepilom i da je jako akustična...Jedina joj je mana što nije toliko glasna kao neka Dalape,ali kad se stavi na Betu 59,ima odličan zvuk...Neka mi stoji,da se sin na njoj uči,a razmišljam da bi uskoro nabavio neku ORIGINAL Scandali SuperVI samo to je jaka rjetkost naći a i nisam toliko iskusan da prepoznam original od kopije...
Slažem se. Ta cijena naprosto vrijeđa. Ne znam jel to slučaj samo u BiH, Srbiji i istočnije, ali takvo podcjenjivanje Supite i recimo Super Paolo modela P. Sopranija te nerealno napuhavanje guerrinijevih "šifonjera" kao što je "dvojka" je van svake pameti. U RH je Weltmeisterima malo viša cijena ali svejedno je u odnosu na malo kvalitetnije (mehanički) talijanke dosta niska. Ako Supita vrijedi 700-1500€, G. Superior 2 vrijedi od 2800 do 3500. Nekakvi iznimno sačuvani primjerci kao i u svakoj marki iskaču cijenom, ali to trenutno zanemarimo. No zato trljaju ruke oni koji nađu "padobranca" koji im iskešira tolku lovu. Imao sam prilike svirati i na Supiti jedno vrijeme, osim na Cantusu, i uspoređujući Supitu sa dvojkom, za dvojku ne bi dao više od 1000€ + Supitu ( ponudu sam imao Supitu i 2500€ na što sam prasnuo u smijeh). No zato će već naći kupca koji voli znamo što...
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Weltmeister harmonike

Post od petar3petar »

Naš narod je u stanju sve podcijeniti na čemu ne piše Guerrini ili Dallape.
Doslovce čitajte:"Na čemu ne piše..."!
Bitno je da to piše bez obzira kako harmonika svira i kakve je tehničke izvedbe.
Slažem se da su Weltmeisteri sa kabinom podcijenjene harmonike u odnosu na spomenute no i puno talijanskih harmonika, koje sviraju dobro, podcijenjeno je jer na njima ne piše ono što treba pisati i nemaju odgovarajući vanjski izgled.
Tehnička izvedba i dizajn su ispod nivoa talijanskih harmonika.
Na nekoliko guerinki dvojki, rađenih za druga tržišta, morao sam promjeniti masku jer nisu imale dizajn uobičajen za naše podneblje.
Bez "adekvatne" maske nije se mogla prodati bez obzira na sve ostale "performanse".
cupavac
120 basova
120 basova
Postovi: 152
Pridružio se: 04 Jan 2012, 18:14
Lokacija: Dalmacija

Re: Weltmeister harmonike

Post od cupavac »

Uglavnom se slažem sa onim što je napisano u nekoliko prethodnih postova, a dodao bih još nešto, što ljudi često zanemaruju, a u korist vlastite štete. Izuzetno je važno u za koju namjenu čovjek kupuje harmoniku. Razumijem da kupi neku staru tešku harmoniku, koja ga je oduševila tonski, i još je pritom izuzetno očuvana, ako će je svirati u kući za svoj merak, ili negdje sjedeći, pa makar je platio i npr. 5000€, koliko neki traže za stare dvojke. Ali brate mili, svirati takve instrumente stojeći na nogama naprekidno i po nekoliko sati je krajnje nekorektno prema vlastitom zdravlju. Često puta je ljudima teško rastati se od takvog instrumenta, jer su možda i emotivno vezani za njih, ili im financije ne dozvoljavaju kupovinu nečeg lakšeg, i to razumijem, ali bi mladi ljudi koji tek ulaze "u vatru" itekako trebali povesti računa o težini i balansu instrumenta prije nego što "požure sa platjanje" :)
Cantusa sam probao nekoliko, i tonski su bili vrhunski, iako ne baš glasni, a Supitu samo jednom, i mogu reći zaista odlična harmonika.
Odgovori