Moja Dallape

Sve o različitim markama i modelima harmonika, o proizvodjačima i fabrikama, opšte karakteristike instrumenata.
Pravila foruma
Molimo držite se teme. Prilikom odgovaranja na temu pišite o harmonici (modelu) koja je predmet teme. Sve ostale poruke biće obrisane ili premeštene.
Korisnikov avatar
NemanjaDallape
Nema harmoniku
Postovi: 6
Pridružio se: 23 Jun 2012, 11:16
Lokacija: Bor/Bg

Moja Dallape

Post od NemanjaDallape »

Pozdrav svima! Ne znam da li sam postavio temu na pravom mestu ( posto sam nov na forumu ), te bi molio moderatore da premeste gde valja ako sam nesto pogresio. Zovem se Nemanja, imam 24 godina, studiram prava, harmoniku sam pre svirao aktivno, isao na casove, pre toga cak i zavrsio ceo jedan razred muzicke skole ( nakon toga su me izbacili, hteo sam da sviram samo narodno, a oni nisu imali sta da mi ponude, pa smo dosli u blagi verbalni sukob ), a sada sviram iskljucivo za drustvo i dusu. Kad sam pocinjao davne 1995. kupili su mi Hohner Verdi IIM, moju mezimicu ( 96 basa, boja slonove kosti ), koju sam prodao svom "ucitelju muzike" kad sam je prerastao, i te 2003. kupio Dallape Organtone koju i sad imam, i o kojoj bi voleo da malo porazgovaramo. Naime, harmonika je kupljena u Gornjem Milanovcu, od izvesnog profesora muzike Cukija ( ako se dobro secam ), ima kabinu i 140 basa. Jedini podatak koji imam o njoj jeste da je nekada svirala u Narodnom orkestru RTV Sarajevo, i to je sve. E sad, znam da je rucni rad, ali ne znam ko je to mogao da radi i iz kog doba datira. Zamolio bih sve poznavaoce i dobre ljude da se ukljuce u tematiku i daju mi neke informacije. A evo i fotografija:

Slika

Slika

Slika


Ovako izgledaju dirke i registri:

Slika

Slika

Slika


A ima i ovaj natpis utisnut na poklopcu basa:

Slika


Unutra izgleda ovako:

Slika

Slika

Slika

Slika


To bi bilo to. Unapred se zahvaljujem svima. A sad malo i o problemima. Cim sam kupio harmoniku, odneo sam je na "pregled" kod izvesnog majstora Sime iz Pirota ( ne znam ni sam kako sam dospeo tamo ), i on je ispolirao dirke, poravnao ih i zamenio filc ispod klavijature. Nista drugo nije bilo potrebno raditi. Danas je situacija skoro pa slicna - tonski je odlicna, meh super dihtuje, klavijatura je i dalje ravna, ali... Uvek postoji to "ali". Jedan ton je promenio boju na Organ registru, to samo kad sklapam meh. Malo sam citao po forumu sto se toga tice, i ne deluje mi kao veliki problem. Glavna stvar koja me strasno nervira i zbog koje sam jednom cak i dao harmoniku na oglas ( pa je posle kratkog vremena povukao, jer sam strasno vezan za nju ) je to sto su joj dirke preterano tvrde! Skoro sam uzeo da sviram Superior 2 i cinilo mi se kao da cu da poletim. S jedne strane je dobro jer sam godinama tako svirao, pa sad trilerom mogu bukvalno da lomim orahe :D , ali bi ipak zeleo da to dovedem na neki Guerrini standard, pa me zanima kako to moze da se odradi? I naravno, da se jos malo spusti dirka, ako moze. Znam da su Dallape malo "dublje" od Guerrini, ali se u pojedinim momentima dosta gubi na brzini. I jos jedna stvar - ume da se cuje klepetanje dok sviram, pa i to ume da iznervira. Sad bih zamolio da mi preporucite nekog dobrog majstora u Beogradu i okolini koji bi to mogao da sanira, i da mi kazete koliko okvirno novca da spremim za taj poduhvat. Znaci, neko kog koga i sami nosite svoj instrument, ili da makar pouzdano znate da je dobar i normalan majstor.

A evo i kako uzivo zvuci harmonika:

http://www.youtube.com/watch?v=ZatXSH0vGLo

http://www.youtube.com/watch?v=J71GiOjM3ag

Napominjem, nisam ja neki vrstan harmonikas, pre sam i bolje svirao, ali sad zbog obaveza jedva jednom-dva puta nededljno uzmem harmoniku u ruke, i to na kratko.


Unapred hvala svima!

Pozdrav, Nemanja.
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Moja Dallape

Post od Tomina »

siguran sam da će ti netko pomoči, ali daj pojasni još ljudima što si mislio pod ručni rad, da li orginal iz Italije ili rad kod nekog domaćeg majstora?
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Moja Dallape

Post od petar3petar »

Ovo nije originalna talijanska harmonika.
U Beogradu dugi niz godina harmonike radi majstor Đorđe Vekić.
Moja pretpostavka je da je to njegov rad iako ne mora biti točno.
Tih sa brojem 25 bilo je ihoho!
Poslednja izmena od petar3petar u 06 Sep 2012, 22:26, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
NemanjaDallape
Nema harmoniku
Postovi: 6
Pridružio se: 23 Jun 2012, 11:16
Lokacija: Bor/Bg

Re: Moja Dallape

Post od NemanjaDallape »

Rucni rad nasih majstora, na to sam mislio. Znam da nije original, ali me zivo zanima ko je to mogao da radi, i kojih godina, posto znam da su crni basovi na Dallape stavljani sezdesetih godina ( na originalima ). Znaci, mozda je majstor Djordje u pitanju. Hvala na informaciji! Cekamo da se jos neko ukljuci u pricu...
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Moja Dallape

Post od Bata Kanda 73 »

Tako je,rucni (domaci) rad,ali (ovako sa slike) reko bi,prilicno ozbiljno uradjen (za razliku od nekih-pogotovo novijeg datuma).Ovako na prvi pogled reko bi da je harm.negde iz '70ih godina,sto je plus kada su r.radovi u pitanju (a i originali) jer se tada,ipak,vodilo racuna sta se i kako pravi.E sad sto se tih "mana" tice najbolje je kod nekog ozbiljnog majstora,ja bi jedino mogo da ti preporucim majstor Batu u Nisu a sto se tice majstora u Bg-u to vec ne znam.Mada kada si vec stigo do Pirota :) ,mogo bi i do Nisa.Pozdrav!
mahe
48 basova
48 basova
Postovi: 56
Pridružio se: 30 Jun 2012, 13:43

Re: Moja Dallape

Post od mahe »

Da vas i ja nesto pitam. Cuo sam da su crni registri na Dallapi kabinski pa me interesuje je li to istina? Posto sam sviro na Dallapi iz 60-ih godina i u nje su registri tako rasporedjeni. Veliki pozdrav.
:pudc8:
šokac
120 basova
120 basova
Postovi: 189
Pridružio se: 20 Sep 2011, 17:07

Re: Moja Dallape

Post od šokac »

Neznam ko ti je to reko ali to nije tako!
Nisi ti to dobro gledo.
Nema te kombicacije da bi se to dalo izvest sa standardnim brojem i rasporedom crnih registara,4 ili 5.
Na supermaestru se posebno ili u kombinaciji sreću bason i klarinet u 12 registara,prema tom tvom bi onda skoro svi bili crni!
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Moja Dallape

Post od petar3petar »

Na dalapi Supermaestro su crni registri pojedinačni tonovi, bason, pikolo, klarinet i sopran te u sredini master registar što ima i te kako smisla.
Na organtonki ne može biti tako. Nisam je imao dugo pa sam zaboravio.
Poslednja izmena od petar3petar u 06 Sep 2012, 22:29, izmenjeno 1 put ukupno.
mladen-marija1
96 basova
96 basova
Postovi: 115
Pridružio se: 15 Jul 2012, 13:31

Re: Moja Dallape

Post od mladen-marija1 »

pozdrav forumasima i tebi nemanja..ako ti je sta od pomoci listajuci ovaj forum a i od prijatelja harmonikasa saznao sam da su izmedju ostalih dallape harmonike tih godina pravili majstor R.Todic,majstor Zivkovic,majstor Raja Ivanovic(raiva) a cija je konkretno tvoja ne bi znao..mene zanima da li na glasovima tvoje harmonike imaju urezane kose crtice u uglovima ..naime gledao sam unutrasnjost original talijanskih dallapa original querrini uvezenih iz kanade a i pravljenih starih dallapa kao sto je tvoja i na svakom tonu ima u cosku zarezana kosa crtica..volio bi znati sta to znaci ako neko zna..i jos me zanima faseni u tvojoj dallapi jesu li pravljeni od jednog komada drveta ili su kompozitno spajani od 2..3 vrste(kad se gleda u presjek fasena)..pozdrav svima
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Moja Dallape

Post od petar3petar »

Halo!
Ovo što su na tonovima u desnom uglu kose crte to je orjentacija da se ton postavi sa vanjske strane na fasen.
Poslednja izmena od petar3petar u 06 Sep 2012, 22:27, izmenjeno 1 put ukupno.
Odgovori