scandalli super VI FARFISA!!!

Sve o različitim markama i modelima harmonika, o proizvodjačima i fabrikama, opšte karakteristike instrumenata.
Pravila foruma
Molimo držite se teme. Prilikom odgovaranja na temu pišite o harmonici (modelu) koja je predmet teme. Sve ostale poruke biće obrisane ili premeštene.
Korisnikov avatar
steela
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 386
Pridružio se: 15 Avg 2012, 11:48

scandalli super VI FARFISA!!!

Post od steela »

moze li iko da mi kaze par rijeci super VI farfisinoj harmonici..
kakva je tonski,basovi,korpus,izdrzljivost,nikada nisam probao..pa pitam..
isplati li se kupovati.
hvala
Korisnikov avatar
sqartist
96 basova
96 basova
Postovi: 107
Pridružio se: 28 Mar 2011, 11:31
Lokacija: HR
Kontakt:

Re: scandalli super VI FARFISA!!!

Post od sqartist »

Svirao sam ju jedno vrijeme, posudio sam je. Harmonika je zvučno slična legendanoj staroj 11+11 ali navodno nije glasna kao stara. To naravno ne vrijedi generalno jer sigurno ima iznimaka. Ali općenito ima prepoznatljivi "dry mussete" svojstveno Scandalliju. Meni je bila odlična izuzev što je imala loš mijeh kojeg je vlaga pojela. Tipka mi je bila odlična, ne preplitka nego baš taman. Možda je bila malo nezgrapna odnosno teška, ali možda je to samo moj dojam. Sve ovisi kako je očuvana. Unutrašnjost je izvedena kao i na 11+11 što nije slučaj na Super 6 T koja čak i izvana izgleda kao stara 11+11. Zadnji dio kurpusa je u plastici pa djeluje pomalo jeftino, ali kažem, tonski može vrlo malo odstupati od puno skupljih starih Super 6, ovisno od pojedinog modela. Zbog svega navedenog je cijena niža. Naravno zbog neuglednosti, iako je u kabini možda finija od T modela ali T model izgleda kao legendarka tako da je neki cjene i do 5000€ (T-model) dok je ova oko 2500€
Korisnikov avatar
steela
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 386
Pridružio se: 15 Avg 2012, 11:48

Re: scandalli super VI FARFISA!!!

Post od steela »

prijatelju hvala..kazem opet,nisam probao,pa neznam...
Guerrini master
48 basova
48 basova
Postovi: 63
Pridružio se: 27 Okt 2011, 03:00

Re: scandalli super VI FARFISA!!!

Post od Guerrini master »

Kod mene se te harmonike krecu oko $4000-$5000. Nisam je svirao, ali pricali su mi neki prijatelji da nije ni blizu legendarne Super 6 N i M modela.
Ima dosta varijacija tih Farfiasa Skandalija, neke su sa 10 a neke sa 11 registara u primu,a isto tako neke sa 5, a neke sa 6 registara na basu.
Ako vec investiras toliki novac u harmoniku, pogledaj radije Guerrini superior 2 ili 3 ili dobru dallapu Maestro sa duplom kabinom.
Opet moj savjet ti je da probas i da vidis kako ti tonski i mehanicki zvuci, dihtuje, i isto tako kako ti stoji tj. lezi na tebi.
Sretno.
Korisnikov avatar
steela
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 386
Pridružio se: 15 Avg 2012, 11:48

Re: scandalli super VI FARFISA!!!

Post od steela »

nisam je ni mislio lupovati,ne svidja mise,izgledom,pitam za kvalitet.a hvala na komentaru..poz
Korisnikov avatar
sqartist
96 basova
96 basova
Postovi: 107
Pridružio se: 28 Mar 2011, 11:31
Lokacija: HR
Kontakt:

Re: scandalli super VI FARFISA!!!

Post od sqartist »

Pa tehnički sigurno nije kao M i N stare, ali boja tona na nekim Farfisama je jako slična i tko voli Scandallijev štim i kod nas može imati dobru harmoniku za 2500€. Vi ste očito iz USA Guerrini master. Tamo se sve talijansko skupo plaća i ove su po tim cijenama kojima kažete.
Korisnikov avatar
steela
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 386
Pridružio se: 15 Avg 2012, 11:48

Re: scandalli super VI FARFISA!!!

Post od steela »

pricao ,sa s jednim majstorom,o farfisinoj harmonici...on kasze da je tonski,ista 11 +11
e sad neznam..
majstor:
rajko zekanovic
bijeljina
Korisnikov avatar
sqartist
96 basova
96 basova
Postovi: 107
Pridružio se: 28 Mar 2011, 11:31
Lokacija: HR
Kontakt:

Re: scandalli super VI FARFISA!!!

Post od sqartist »

znaj samo jedno. Harmonike se ne generaliziraju s obzirom na marku i model. Iznimaka ima u izvjesnom broju, ali to ćeš shvatiti s iskustvom.
Korisnikov avatar
steela
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 386
Pridružio se: 15 Avg 2012, 11:48

Re: scandalli super VI FARFISA!!!

Post od steela »

ja samo kazem sta mi je receno :D
Guerrini master
48 basova
48 basova
Postovi: 63
Pridružio se: 27 Okt 2011, 03:00

Re: scandalli super VI FARFISA!!!

Post od Guerrini master »

Drage kolege muzicari, evo kroz neko visegodisnje iskustvo sam iskusio razne harmonike. Nekad sam i sam znao podcjenuti nekakve lijeve marke harmonika koje nisam nikad cuo u zivotu, ali veoma brzo sam se pokajao. Kao sto sam jednom vec objavio, mi smo balkanci, a i ja prvi malo iskompleksirani Guerrinijom, Dallapom i Scandalijom. Ima, ali stvarno ima harmonika za koje mnogi nisu culi, a komotno se mogu takmiciti sa ove tri navedene gore.
Ponovaljam, ono sto je naj bitnije kod harmonke je ono sto se tebi svidja; kako tonski zvuci, dihtuje, jacina i glasnoca, brzina dirki, kako ti stoji na tijelu itd itd.
Evo primjer, culi se sigurno da se neki zale na svoje harmonike, evo recimo Guerrini Superior 3 tamo 76-to god.pa jedan kaze; jao jeste teska, drugi kaze, jao jeste glua, treci kaze, jao dirke su kao kamen teske, a cetvrti kaze imam perfektnu guerrinku.
Nekad mozete uzeti vrhunsku harmoniku i zeznuti se totalno. Zavisi dosta i do majstora koji je sklopio, do kvalitete tonova i drveta, da li se drvo susilo dovoljno dugo, da li je majstor ustao na lijevu ili desnu nogu, da li mu je zena dala noc prije ili jadnik oblijece dva mijeseca nebili dobio itd itd.
Sve se to moze odraziti na tvoju potencijalnu harmoniku.
Odgovori