Weltmeister Diana

Sve o različitim markama i modelima harmonika, o proizvodjačima i fabrikama, opšte karakteristike instrumenata.
Pravila foruma
Molimo držite se teme. Prilikom odgovaranja na temu pišite o harmonici (modelu) koja je predmet teme. Sve ostale poruke biće obrisane ili premeštene.
Odgovori
Korisnikov avatar
bixic
16 basova
16 basova
Postovi: 32
Pridružio se: 31 Dec 2013, 13:24

Weltmeister Diana

Post od bixic »

Nadavno sam nabavio 80 basnu Dianu u očajnom stanju. Želja za harmonikom bila je jača od razuma pa sam riskirao. Evo kako je to, otprilike izgledalo. Stavio sam na njuškalo oglas da mjenjam el gitaru sa pojačalom za harmoniku i oglas se vrtio nekih 20ak dana. Javljali su se likovi pa mi nudili bicikle, čizme, svašta nešto. Javio se i čovijek sa 32 basnim Weltom ali mi je cijena od 200€ bila pretjerana za tako malu harmu. Već sam izgubio nadu kad stiže mail od dečka iz Čazme da on imq Dianu u super stanju pa ako hoću mijenjat da se javim. I javim se ja i dogovorimo da dođem sutra pogledat ju. Odvozio sam 70 kilometara, provukao se kroz neku šumu na kraju svijeta da bih došao do nje. Dečko me dočekao na vratima, uveo u podrum i pokaže mi krš koji je zvao harminikom. Bože, baci ciglu i budi precizan. Uzmem ja tako Dianu u ruke, malo je okrećem a unutra sve zvecka, lupka, metal udara o drvo, mjeh se razvlači sam od sebe, zrak šušti kao iz kompresora, tipke kao dunavski valovi, neravne, prljave. Prisilih sam sebe da ju objesim na ramena, iskreno, malo mi se gadila, pa krenuh redom po klavijaturi, tvrdo, tvrdo, meko, tvrdo, muć, nema tona, pa opet tvrdo, tvrdo, pa nema tona. Rekoh sam sebi bolje da nisi ni dolazio. I onda krenem vagat za i protiv, metalni zvuk prilikom okretanja harmonike vjerovatno su otpali tonovi, ako jesu, već ću ih nekako srediti, neravne tipke, uz malo sreće će se poravnati, zapinjaje bas strane, e jbg, ne znam što me čeka. Otvorim kofer od harme a unutra filc iskidan, raspada se. Tu smo, rekoh, uzeh harmoniku i odvezoh je kući. Onaj filc što se raspadao u koferu zaštopao je bas stranu, lagano sam ju ispuhao zrakom i sad radi pristojno. Taj isti filc je ležao unutar cijele harmonike i nije dozvoljavao klapnama da se zatvaraju kako treba. Neravne tipke sam poravnao koliko sam mogao, tonove koji su otpali sa fasena sam vratio na mjesto, na žalost nemam voska pa sam za prvu silu stavio kit koji je uvijek mekan i sve u svemu postigao da harmonika radi sasvim pristojno. Štim nije baš respektabilan ali za sada je takav kakav je, jedan ton u razvlačenju i skupljanju mjeha ima drugačiju boju ali za učenje mislim da je dobra. Eto, sad je samo ostalo savladat muziku.
Korisnikov avatar
DzoksySp
120 basova
120 basova
Postovi: 164
Pridružio se: 03 Apr 2012, 18:30
Lokacija: Stara Pazova

Re: Weltmeister Diana

Post od DzoksySp »

Svaka čast!Ako imaš slika od nje postavi ih.Divim ti se!
Korisnikov avatar
bixic
16 basova
16 basova
Postovi: 32
Pridružio se: 31 Dec 2013, 13:24

Re: Weltmeister Diana

Post od bixic »

Slika

Evo jedna. Čini mi se da je poprilično stara, ima povijest koju nikad neću saznati. Nije uništena, bila je zapuštena ali ništa prestrašno. Sutra bih trebao dobiti još jednu Stellu od 80 basova jer želim da i klinac ima svoju harmoniku, ako poželi svirati.
Stella stoji već 15ak godina u nekom slavonskom ormaru, kroz priču sa kolegom sam saznao za nju, vidjet ću u kakvom je stanju, ako nije svirljiva slagat će se polako, klinac ima tek 6 godina.
Korisnikov avatar
DzoksySp
120 basova
120 basova
Postovi: 164
Pridružio se: 03 Apr 2012, 18:30
Lokacija: Stara Pazova

Re: Weltmeister Diana

Post od DzoksySp »

Po meni izgleda super,s obzirom koliko je stara ,samo napred u daljem radu! :D
Odgovori