Weltmeister Supita, s4?

Sve o različitim markama i modelima harmonika, o proizvodjačima i fabrikama, opšte karakteristike instrumenata.
Pravila foruma
Molimo držite se teme. Prilikom odgovaranja na temu pišite o harmonici (modelu) koja je predmet teme. Sve ostale poruke biće obrisane ili premeštene.
Odgovori
Korisnikov avatar
kamikazars
16 basova
16 basova
Postovi: 36
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Weltmeister Supita, s4?

Post od kamikazars »

Procitao sam dosta o ove dve harmonike ali mi nije jos jasno da li se tu radi o istoj harmonici sa razlicitim nazivom ili su to potpuno razlicite harmonike? Imao sam priliku i da sviram na s4 pa sam se odusevio zvukom koji proizvodi ova harmonika a sada mi se pruza prilika da kupim Supitu (jos je nisam pogledao) pa ako je neko malo bolje upucen od mene, da mi pojasni.
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Weltmeister Supita, s4?

Post od Bata Kanda 73 »

Prijatelju,potrudicu se da ti objasnim na osnovu sopstvenog iskustva ali i na osnovu onog sto sam saznao od ostalih-kompetentnih ljudi.Ja imam Cantus IV de luxe ko lutku,i veoma sam zadovoljan onim sto pruza.S4 je stariji model.potom je Supita,pa Cantus serija i na kraju Cantora.U biti su to iste harm.napravljene na istom principu sa istom ili vr.slicnom mehanikom (koja nije bas...ali za kucnu varijantu je super).Korpusi su im od drveta (to je naravno dobro,a posebno ako su satrije harm.),Sve one (govorim za 4-glasne harm.) su u primu 2+2 a u basu 4 glasne.Najbolje glasove ima Supita (Bugari-I klasa tonova-A mano),italijanske glasove ima i Cantora i neke serije S4,dok se model Cantus vr.retko srece sa italijanskim tonovima (u njoj su cesce I klasa nemackih tonova izuzetno kvalitetnih u rangu sa italijanskim tonovima klase Tipo a mano).Nadam se da znas da fakticki postoji tako da kazem I EXTRA klasa (iskljucivo rucnoradjena od najfinijeg materijala),pa I klasa a mano (takodje rucno radjeni ali nesto slabijeg kvaliteta) i I klasa tipo a mano (rucno doradjeni tonovi,neko ih svrstava u drugu klasu).Supita i Cantora imaju drvenu kabinu,dok ostali modeli imaju metalnu (mesing-nadam se da negresim).Kod svih modela faseni su napravljeni od odlicnog ,teskog i "gustog" drveta,stim sto je kod supite i Cantore ono lepse oblikovano (cisto vizuelni dojam :D ).Korpusi svih modela su od punog drveta odlicnog kvaliteta.Buduci da ima toliko drveta(sto je dobro-tonski su vr.fine)one nisu ni lake (oko 13 kg).Eto,nadam se da sam ti bar malo "rasvetlio"situaciju ;) .Pozdrav.
Korisnikov avatar
kamikazars
16 basova
16 basova
Postovi: 36
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Weltmeister Supita, s4?

Post od kamikazars »

Pozdrav!
Hvala na odgovoru. Koliko sam shvatio, u cjenovnom rangu od oko 1000e bolja dvokabinska harmonika se ni ne moze naci. Meni je inace potrebna za kucne svirke(nisam profesionalac) i sviram za svoju dusu. Malo mi jos nije jasno koje kabine su bolje metalne ili drvene? Procitao sam jedan tvoj post na yumidi gdje si pitao za razliku izmedju cantus IV i cantus IV de luxe. Tada nisi dobio odgovor , pa znas li sada kakva je razlika? Pozdrav!
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Weltmeister Supita, s4?

Post od Bata Kanda 73 »

Veliki pozdrav i tebi! U biti neme neke velike razlike metalna-drvena kabina,mada ruku na srce,cim je drvo u pitanju to mora da bude bar malo bolje pa tako i kada su "kabine" u pitanju.Mozda za nijansu drvena kabina daje topliji ton,onako ususkan,a metalna nesto ostriji i prodorniji,mada kazem,nije pravilo.Sto se tice cifre koju treba izdvojiti za solidnu KABINSKU harm.je bas ta oko hiljadarke,ako imas srece (ko ja ;) ) mozda prodjes i povoljnije.DA,dobio sam odgovor,direktno iz fabrike.Naime nakon ujedinjenja dve nemacke doslo je do raspada fabrike pa je i dokumentacija o harm.Weltm.takodje unistena (da neverujes Slika ),tako da informacije koje sam dobio se zasnivaju vise na usmenim kazivanjima prezivelih radnika.Wltm.harm.sa kabinom su se pravile u posebnom odeljenju fabrike,gde se obracala posebna paznja na izradu.Razlika izmedju Cantus i Cantus de luxe ja vise kozmetska tj.u exterijeru.De luxe verzija ima lepse oblikovanu kutiju,poput italijanskih,onako zaokrugljenija je da kazem-zgodnija,dok obican Cantus je malo vise nemacki :) ,(to se da primetiti u prednjem korpusu).Sustinske razlike skoro da nema,mada ta gospodja mi je rekla da se u de luxe verziji cesce mogu sresti italijanski tonovi.Posto ti je to za kucnu varijantu,WElt.ti je sasvim dovoljan i super,netreba ti ni bolja a ni skuplja.Na kraju krajeva,pogledaj rumune i bugare...Sta im fali!? Veliki pozdrav i mnogo srece u kupovini.I sve sto mogu da ti pomognem oko kupovine (a proso sam kroz to relativno skoro) tu sam!
Korisnikov avatar
kamikazars
16 basova
16 basova
Postovi: 36
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Weltmeister Supita, s4?

Post od kamikazars »

Samo da se pohvalim, kupio sam S4 i poprilicno sam zadovoljan. Harmonika je dosta svirala ali je nov mijeh, kaisevi i kofer. Do sada nisam imao cetveroglasnu harmoniku pa mi malo treba vremena da se naviknem na tezinu (ne skidam je sa sebe pa mi ledja otpadose:D). Jos jednom se zahvaljujem na savjetima...
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Weltmeister Supita, s4?

Post od Bata Kanda 73 »

Epa neka ti je sa srecom! Slika Da te sto bolje sluzi,da sto bolje sviras i da naravno,sto pre budes u prilici da sebi kupis jos bolji instrument!Mada vec sam ti reko za to sto tebi treba netreba ti bolja,na kraju krajeva sad imas profesionalni instrument.To sto je meh menjan je nista,bolje sto je tako nego da ti sad moras da mu razmisljas,novi i siroki kaisevi su vrlo bitni,tada harm.bolje lezi i manje zamara.Najbitnije da je tastatura ocuvana i da unutra nije nista menjano(posebno se to odnosi na glasove tj.tonove-da su orginal),e sad naravno tu neracunamo par tonova koji su vremenom pukli(najcesce visoki u pikolici).
Jos jednom puno srece i sve najbolje! ;)
Odgovori