fisitalia

Sve o različitim markama i modelima harmonika, o proizvodjačima i fabrikama, opšte karakteristike instrumenata.
Pravila foruma
Molimo držite se teme. Prilikom odgovaranja na temu pišite o harmonici (modelu) koja je predmet teme. Sve ostale poruke biće obrisane ili premeštene.
Odgovori
gm2015
Nema harmoniku
Postovi: 6
Pridružio se: 27 Dec 2015, 00:59

fisitalia

Post od gm2015 »

Relativno nov proizvodjac harmonika, ocigledno iz Italije.

http://www.fisitalia.com/

Na zalost vrlo malo ima snimaka na youtube pa je tesko oceniti o cemu se radi. Cene su realitvno 'pristupacne' u odnosu na druge italijanske harmonike. Ja sam trazio cenovnik, otprilike od 3500E do 5000E, zavisno od modela.
Mislim da se prodaje i u Beogradu.
Sviram kao amater i s obzirom koliko vezbam nisam los. Imam staru Dallape Maestro iz 1948. Nasao sam je slucajno u USA i platio samo $350. Harmonika je 100% Dallape. Na tzv "fasenima" stoji potpis olovkom G. Gola (Guliani). Kako kazu on je bio majstor za tonove i radio je do 50-ih. Na samim tonovima nema nikakvih oznaka. Pricvrseni su voskom i eksercicem. Na poluzi bradnog master registra stoji cak i datum 6.1.1948. To mi je srecna harmonika, dan je rodjendan moje cerke a ujedno i badnji dan. Harmonika je 4-glasna, slicne konstrukcije kao supermaestro ali sa po meni losijim tehnickim resenjima. Mislim da je 'treble' ili desni deo napravljen isuvise komplikovan. Mehanizam registara se nalazi ispod Al nosaca dirki a i prvih 7 dirki sa donje i gornje strane nije lako izvaditi. Naravno, harmoniku sam rasturio da joj promenim podloske (filc sa kozicom) i filc ispod tastature. Smanjio sam hod tastature na nekih 5mm tako da je malo brza. Klavijatura je takodje po meni odradjena malo losije od danasnjeg standarda. Dirke su od lipovog drveta sa Al nosacem a preko je zalepljen deblji celuloid. Sve je montirano na zici od mesinga 3mm, jedna zica iako dirke imaju po dva otvora. Harmonika ima dve tzv male kabine (cassoto). Sto se zvuka tice, tu je negde, mada bi tonovi trebali malo da se srede.
Citav posao pokusaja sredjivanja tastature nije bio lak. Ja sam amater ali sa afinitetom prema komplikovanijim stvarima. Najveca greska je raditi na harmonici koja je jedina jer ostajes bez instrumenta na duze vreme. Posao je odradjen 95% dobro. Mislim da treba jos posla, harmonika malo duva negde iznutra, nisam mogao da vidim tacno gde. Neverovatno je ocuvana s obzirom na godiste.
Elem, doslo vreme da nabavim nesto drugo. S obzirom da sam amater, tesko mi se odluciti da odvojim 3000-5000 evra za solidnu harmoniku. Jedan od kandidata je Fisitalia, model konvertor, 41.44. Druga opcija je Dallape Supermaestro, jos uvek moze da se nadje za 3500E. Sad, konvertor je 'samo' 1000E vise, ali je u pitanju nova harmonika. Postoji snimak na njihovom 'sajtu' ali isti je ocigledno studijski, dobro zvuci. Testko je porediti Supermaestro sa ovom harmonikom, nema dovoljno tonskih zapisa a i nema balkanskog 'stimunga' za koji nisam ni siguran u cemu se razlikuje od ostalih.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: fisitalia

Post od Koca »

Svim clanovima kao i administratoru foruma zelim uspesnu i srecnu 2016. godinu! :P

gm2015!
Posto se dvoumite izmedju 2 pomenute harmonike razmislite o mojoj Supermaestro koja je na prodaji, za stanje garantujem da je kao sto pise, evo linka:

https://www.kupujemprodajem.com/Dallape ... lter_id=36

Radi postovanja pravila foruma ako vas nesto interesuje pitajte preko oglasa jer smo u rubrici za Proizvodjace, marke i modele.
gm2015
Nema harmoniku
Postovi: 6
Pridružio se: 27 Dec 2015, 00:59

Re: fisitalia

Post od gm2015 »

ideja je bila da neko nesto kaze o Fisitalia harmonici ... Ali smo skrenuli na Dallape. Da ne bih ,razvlacio, taj oglas sam video, SM izgleda dobro, cena nije losa ali mogu da vas kontaktiram kasnije direktno, hvala, goran
gm2015
Nema harmoniku
Postovi: 6
Pridružio se: 27 Dec 2015, 00:59

Re: fisitalia

Post od gm2015 »

Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: fisitalia

Post od Koca »

Da, bas tako.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: fisitalia

Post od petar3petar »

Pozdravljam.
Da prvo prokomentiram harmoniku Fisitalija, naravno ako nekog zanima.
Da citiram Amleta Dallape u jednoj diskusiji prije nešto više od 10 godina: "Danas u Castelfidardu može svatko napraviti jednako dobru harmoniku".
S ovim se slažem i ja osobno poznavajući način na koji se harmonike u zadnjih više od 20 godina proizvodi.
Što se tiće harmonike Fisitalija smatram da može biti jednako dobra i tonski i mehanički kao i svaka drugatalijanska harmonika.
Koliko je firma Fisitalija stara ne znam točno.
Fisitaliju kao proizvođaća harmonika za Srbiju zastupa profesor Miloš Živić i za više detalja treba se obratiti njemu.

Što se tiće stare dalape koju posjedujete mogu reći da je i jedna od mojih vjerojatno isto takova i iz istog vremena.
Neke zapise, poput onih koje ste spomenuli, nisam uočio na njoj iako mi već jedno vrijeme raskopana stoji i ćeka da je sklopim.
Sve što ste rekli stoji!
Moje mišljenej je da je ta harmonika dala svoje te da je u svemu znatno iza vremena u kojemu mi živimo i djelujemo.
Ima samo jednu umjetničku komponentu.
To je moje mišljenje.
Što se tiće dalape sa njuškala, smatram da je u korektnom stanju te da cijena nije pretjerana. Ona također ima izvjesnu umjetničku komponentu, onu pravu dalapsku, no i ona je nešto iza današnje tehnike izrade. Ne tako kao prvospomenuta.
Odgovori