Vertikalna kabina, Barikole

Sve o različitim markama i modelima harmonika, o proizvodjačima i fabrikama, opšte karakteristike instrumenata.
Pravila foruma
Molimo držite se teme. Prilikom odgovaranja na temu pišite o harmonici (modelu) koja je predmet teme. Sve ostale poruke biće obrisane ili premeštene.
kompozitor
96 basova
96 basova
Postovi: 101
Pridružio se: 11 Jun 2016, 18:58

Vertikalna kabina, Barikole

Post od kompozitor »

Potrebno mi je misljenje o "vertikalnoj kabini". Neki covek prodaje harmoniku marke Barkarole 2 + 2, 15 + 3 registra, 4 glasa prim i bas, ali kaze da "kabina nije horizontalna, već uvučena,vertikalna, a faseni pod uglom", sto je italijanski patent. Meni lici na nemacku harmoniku kao iz '50 ili '60, na oko je ocuvana, sa nekakvim sarama, cak su prekidaci za bas sa nekim sarama. Trazi 500 evra za nju.

Dakle, zanima me misljenje sta je to i koliko i da li vredi, posto prvi put cujem za tako nesto.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Vertikalna kabina, Barikole

Post od petar3petar »

Koliko ja znam Barcarole nije talijanska harmnika već istočno njemačka.
Možda sam u krivu.
Treba to ipak vidjeti, tko zna o ćemu se radi.
Ljudi su skloni svašta zvati kabinom.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Vertikalna kabina, Barikole

Post od Koca »

Pozdrav!
Pogledaj sliku rasklopljene harmonike bilo koje, i doci ces do zakljucka da kabina stoji vertikalno i dok je harmonika na nogicama kao i dok je u polozaju za sviranje, osim ako je postavljena na jastuce onda je horizontalno. Ne znam sta je tu drugacije :zbunjen: Postavi slike da vidimo.
kompozitor
96 basova
96 basova
Postovi: 101
Pridružio se: 11 Jun 2016, 18:58

Re: Vertikalna kabina, Barikole

Post od kompozitor »

https://www.kupujemprodajem.com/kabinsk ... -oglas.htm

Imam samo ovaj link. Rekao je da je moze otvoriti tek kad dodjem da je vidim.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Vertikalna kabina, Barikole

Post od Koca »

Nisam imao priliku da je vidim a to je onaj 3. polozaj kad harmonika lezi na jastucetu a kabina je onda na kant kod njega, pa izgleda da je kabinski patos paralelan sa prim patosom, veoma interesantno resenje.
kompozitor
96 basova
96 basova
Postovi: 101
Pridružio se: 11 Jun 2016, 18:58

Re: Vertikalna kabina, Barikole

Post od kompozitor »

Ima jedan snimak na youtube te harmonike.

https://www.youtube.com/watch?v=-HBlhwL66Gc
https://www.youtube.com/watch?v=bnkBoc7eQME

Snimak je sa metalnom kabinom. Sada je zamenjena drvenom kabinom. Kaze da je moguće brzo i lako skinuti deo kabine kako bi se dobila druga vrsta zvuka za drugu vrstu muzike.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Vertikalna kabina, Barikole

Post od petar3petar »

Ov je ruska harmonika.
Ima podnicu (patos) u dva nivoa a taj drugi nivo je prekriven ovim limom od kojega se nevidi što je sa drugim klapnama. To daj e efekt kabine.
Ideja nije loša, nešto slično Weltmeister Consona, ali su materijali izrade katastrofa.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Vertikalna kabina, Barikole

Post od Koca »

Kabina i velika i mala dobro zvuce (Oro gajde), a njen polozaj nije bitan jer ne zavisi zvuk od polozaja kabine, sve u svemu za te pare vredi pogledati a mozda i kupiti. Tu harmoniku ne treba uporedjivati sa Guerrini i sl. nego a Delicijom 2+2 pa uzivo ces videti. Bas me ineteresuje kolika je razlika u koraku prim i kabinskih klapni tj. koliko otvara kabinska, mozda i vise od klasicno postavljene kabine???
kompozitor
96 basova
96 basova
Postovi: 101
Pridružio se: 11 Jun 2016, 18:58

Re: Vertikalna kabina, Barikole

Post od kompozitor »

petar3petar napisao:Ov je ruska harmonika.
Ima podnicu (patos) u dva nivoa a taj drugi nivo je prekriven ovim limom od kojega se nevidi što je sa drugim klapnama. To daje efekt kabine.
Mene najvise zanima da li je u pitanju "efekat kabine", ili prava kabina. Ako je "efekat", harmonika je duplo skuplja nego sto trazi. Ako je prava kabina, onda je mozda i duplo jeftinija. To mi je glavna dilema.

Meni se iskreno zvuk na ovom snimku uopste ne svidja, cak se basovi i ne cuju. Ali nema vajde zaklucivati na osnovu telefonskog snimka. Mozda odem da je cujem.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Vertikalna kabina, Barikole

Post od petar3petar »

kompozitor napisao:Ali nema vajde zaklucivati na osnovu telefonskog snimka.
U potpunosti se slažem.
Nema vajde zaključivati preko bilo kojeg medija osim u živo.
Što se tiće izvedbe, mislim da je Delicija bar korak ispred nje.
Odgovori