Vivona

Sve o različitim markama i modelima harmonika, o proizvodjačima i fabrikama, opšte karakteristike instrumenata.
Pravila foruma
Molimo držite se teme. Prilikom odgovaranja na temu pišite o harmonici (modelu) koja je predmet teme. Sve ostale poruke biće obrisane ili premeštene.
Odgovori
Korisnikov avatar
spigy
Nema harmoniku
Postovi: 6
Pridružio se: 11 Avg 2011, 15:42

Vivona

Post od spigy »

Ima li itko kakvu informaciju koja je ovo marka harmonike i kakva bi bila kvaliteta iste?
Sve sam pretrazio i nista nasao nisam....

Slika

Unaprijed se zahvaljujem.
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Vivona

Post od sampionce »

Za firmu bas NIKAD nisam cuo (sto ne znaci mnogo), ali znajuci da su u Castelfidardu razne fabrike radile razne genericke modele (novom terminologijom receno), sto za sopstvenu, sto proizvodnju za druge, tako su i davali neka neobicna imena modelima (manje ili vise kvalitetnim).

Najbolje je da trazis fotografije unutrasnjosti harmonike (prim+bas strana) i close-up (sto bi rekli - izbliza) fotografiju tonova, i onda ces imati potpunije informacije o samom kvalitetu izrade (!! i samo to !!) instrumenta.
Sve ostalo, sto se tice mehanike, tona, punoce, itd. ostaje da se vidi kad probas instrument... a posto slutim da cenis da je uzmes na nevidjeno (tj. na necuveno :D ) onda ti zelim puno srece. U tom slucaju probaj da "ubijes" cenu sto vise mozes jer je JAKO veliki rizik!

Puno srece, i srdacan pozdrav!
Korisnikov avatar
spigy
Nema harmoniku
Postovi: 6
Pridružio se: 11 Avg 2011, 15:42

Re: Vivona

Post od spigy »

Da jasno mi je to, moj je problem sto sam ja u Kanadi i ovdje je jako tesko naci dobru i originalnu harmoniku (Dallape ili Guerrini, ostalih marki ima ali su cijene poprilicno paprene).
Posto sam ja samouk i jos uvijek ucim, a cilj mi je podici to na neki ozbiljniji level, ja nisam adekvatna osoba koja ce probati te procijeniti instrument i reci da li je dobar ili ne, ja mogu eventualno reci da li mi odgovara njezin zvuk ili ne, a nemam osobe koja bi mogla poci samnom da mi da svoje misljenje. Usto nisam siguran koliko bi ljudi ovdije dopustili da im otvaram harmoniku, sto bi ja naravno volio uciniti.
Ova harmonika po cijeni i nije nesto pretjerano (800CAD) tako da ni ne ocekujem da je vrhunski instrument, ali za pocetak bi mozda mogla biti zadovoljavajuca. Zato me je najvise zanimalo ukoliko bih isao da vidim harmoniku mozda netko od vas ima kakvih informacija da ipak imam neku predodzbu sta ocekivati od harmonike ......

Hvala na odgovoru.
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Vivona

Post od sampionce »

Kao sto sam prethodno napisao, i ozbiljne firme (kao sto si naveo, Guerrini, Dallape, itd.) su radili niz modela za severnoamericko trziste (narocito 50-60, i 70-ih godina) ali su oni cesto nosili druge nazive. Ponekad prilicno egzoticne, a u stvari su to bili instrumenti koji su kod nas bili poznati pod drugim imenom. Sto se reci da je cesto i izrada tih instrumenata bila slicna, ako ne i identicna. Uostalom, pokusaj da izguglas nesto o tom instrumentu, a obavezno pogledaj i Youtube da neko nije postavio kakav link s tim instrumentom...

Po izgledu, rekao bih da je instrument negde s kraja 60-ih, pocetak 70-ih godina.
Ima 12 registara u primu - sto bi moglo da asocira na Superior 2 model, tj. da ima kabinu (najcesce i veliku i malu), ali to sto ima 12 registara APSOLUTNO ne mora da znaci da ima kabinu. Moguce je da se radi o 4-glasnom modelu BEZ kabine. A to se najlakse proveri tako sto se otvori, snimi, i postavi par fotografija na ovom forumu. Otvaranje i zatvaranje harmonike je proces koji ne zahteva fakultetsku diplomu! :D Samo klesta i malo (konjske) snage... Salu na stranu, jako jednostavna stvar. A s obzirom da TI placas to, onda imas pravo i da zahtevas da ti otvore (tj. otvoris) instrument.
Sa druge strane (ukoliko odbiju otvaranje), mozes da uzmes dimenzije meha harmonike (visinu i sirinu) pa da posaljes ovde. Cesto (ne uvek) se iz tih dimenzija da naslutiti o kakvoj vrsti harmonike se radi.

U basu je 7 registara, i to je manje-vise standard za 5-glasni bas. E sad, u kojoj formi je bas, da li je ravan, G-fasen, itd. mislim da tebi za sad i nije toliko bitno, ali svakako moze da utice na cenu.

I kao sto si rekao i sam, cena od 800$ i nije previsoka cak i da je u pitanju bezkabinska harmonika pa je kupujes na nevidjeno - naravno, pod uslovom da je tehnicki (pre svega!) besprekorna, i naravno dihtacija! Stimovanje se odradi, ali mehanika teze (cak nekad i ne moze)... Popravke dihtacije znaju da budu cesto isuvise komplikovane (jer impliciraju vise mogucih problema) i preskupe.

Eto, srecno u nastavku, i posalji fotografije instrumenta ako ga kupis. :harmonikas:
Korisnikov avatar
spigy
Nema harmoniku
Postovi: 6
Pridružio se: 11 Avg 2011, 15:42

Re: Vivona

Post od spigy »

Slicnost je postojana zar ne?

Slika
Korisnikov avatar
spigy
Nema harmoniku
Postovi: 6
Pridružio se: 11 Avg 2011, 15:42

Re: Vivona

Post od spigy »

Evo da ne ostane samo na ovome...

Nazalost harmonika je prodana prije nego sam ulovio vremena da ju odem i vidim, u pitanju je bio jedan dan razlike. Lik je bio brzi i ode, tako da nemogu reci nista o njoj a ni sliike unutrasnjosti da dam.
Najzalosnije mi je od svega sto ju je lik kupio i odma tjedan poslije ponovno stavio u oglas i to za duple pare, tako da ju sad sigurno nebudem isao kupiti. Zbog takvih mi se dize kosa na glavi ..... nadjes nesto sto bi si htio kupiti za sebe i onda te netko pretekne jer je on vidio priliku da zaradi neke pare. Naravno da lik ima jos jedno 5-6 harmonika na prodaju i izgleda da sjedi na oglasniku i samo vreba ovakve i slicne prilike. :cry:
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Vivona

Post od sampionce »

A zasto ne posumnjas da je "lik" upravo neki od clanova ovog foruma te je imao sve informacije "na tacni" ! :?
Dakle, iduci put budi mudriji...
Odgovori