Dallape harmonika

Sve o različitim markama i modelima harmonika, o proizvodjačima i fabrikama, opšte karakteristike instrumenata.
Pravila foruma
Molimo držite se teme. Prilikom odgovaranja na temu pišite o harmonici (modelu) koja je predmet teme. Sve ostale poruke biće obrisane ili premeštene.
Zaključana tema
Korisnikov avatar
zvrk555
120 basova
120 basova
Postovi: 133
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Dallape harmonika

Post od zvrk555 »

@rakun ako možeš daj mi pojasni ovo s mijehom i pucanjem tonova? Po meni bi više veze s pucanjem tonova imalo skupljanje i širenje metalnog perca i pločica usred promjenje temperature. :pudc8:
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Dallape harmonika

Post od alibaba40 »

RAKUN61 napisao:Da kolega alibaba40, slažemo se u tome da i Mercedes nije kao što je bio, ali je i dalje najbolji auto, recite mi neki bolji. A što se tiče osetljivosti tonova Dallape na promenu temperature, tu treba biti opasno obazriv i pažljiv. Uvek kada se ide iz tople u hladnu prostoriju ili obratno, pre sviranja treba dobro izduvati vazduh iz meha, pomoću specijalnog dugmeta, dok se ne izjednači temperatura u mehu, sa temperaturom okoline i tu nema problema. Uvek sam poštovao ovo pravilo i nikada nisam imao problema sa pucanjem tonova. Problemi dolaze, baš zbog nepažnje i nevođenja računa o ovome, gore što sam napomenuo. Isto tako, još opasnija situacija je, ako je harmonika izložena velikoj temperaturi, recimo ostane na Suncu ili bez kofera u autu. Tada se tonovi jednostavno mogu odvaliti od voska koji ih drži na fasenama, i ovu sutuaciju sam imao priliku da upoznam, kod nekih neopreznih kolega, koji su ostavljali harmonike u autu, na Suncu. :ijuju: :svirac:
A nebih se ja slozio da je mercedes najbolje auto danas.Ovo sad govorim iz iskustva jer sam bio vozac mercedesa godinama i samo sto mogu reci stare tipe oko 20 godina stari to su bile mecke a ovo novo,nista tako je isto i sa nasim harmonikama sto starija to bolja nazalost ali tako je. :asdfnjo:
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Dallape harmonika

Post od Dallape 1960 »

Postovane kolege ljubitelji harmonike..puno pozdrava..Evo vama jos jednog novajlije na forumu :depkvk: Imam Dallape harmoniku iz 1960 god (dugmetara) original Italijanska pa me za pocetak interesuje vase misljenje o takvom instrumentu.. nadam se da ce mo se lepo druziti :jdishddf: Majstor Dragi Gadzihanac mi je jednom prilikom rekao da imam Vrhunski instrument.. no ipak ocekujem i vasa misljenja :)
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Dallape harmonika

Post od Bata Kanda 73 »

Pa, cika Dragi ti je reko.A i na forumu (kao i na nekim drugim),si mogo da vidiš mišljenja.Nema tu mnog priče,Dallape je reper za vecinu ostalih harmonika,a pogotovo te stare su vec klasika! Cuvaj je i odrzavaj a ona ce to da ti uzvrati visestruko!
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Dallape harmonika

Post od Dallape 1960 »

Pitao bih te Bata Kando..Moja dallape ima na 12-om registru ne kao ostale organtonke 'master' vec nesto poput 'male kabine' kod dvokabinskih harmonika..znas li nesto o tome? skroz lepo i toplo zvuci..ali bas me zanima..mislis da je tu nesto ugradjivano ili..NE VERUJEM DA POSTOJI FABRICKI UGRADJENO NA 993A MODELU..I dali si mozda cuo za model 990A? naravno pitanje vazi i za ostale forumase :D
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Dallape harmonika

Post od Bata Kanda 73 »

Nesto nisam cuo za 990A ali to neznaci da nisu (mozda) izbacili neku malecnu seriju.Morao bi da postavis slike tvoje Dallape,pa da malkice detaljnije popricamo.Za pocetak bi mogo da je detaljnije opises,narocitoje bitno godiste tj.period iz kog je tvoja Dallape,to bi olakslao stvar.
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Dallape harmonika

Post od Dallape 1960 »

Vazi..potrudicu se sa slikama..harmonika je 1960 godiste :)
RAKUN61
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 26 Apr 2011, 13:09

Re: Dallape harmonika

Post od RAKUN61 »

Za kolegu zvrk555: Pazi kolega, slažem se da je pucanje tonova povezano sa percem. Ali imaj ovo na umu: Uvek kada dođeš u situaciju, da harmonika pređe iz jedne prostorije u drugu, a gde je evidentna razlika u temperaturama, pre nego što počneš da sviraš, dobro izduvaj meh sa dugmetom na bas strani, to je ono dugme, koje kada stisneš izgoniš vazduh iz meha, a harmonika nema diktaciju. Nekoliko puta maksimalno razvučeš i skupiš meh sa pritisnutim dugmetom i nema problema. Opasno je kada recimo sviraš u toploj prostoriji i onda na primer, treba da ispratiš kuma, a ono u podrumu ili hodniku mraz, ili čak napolju, a nisi uradio ovo što sam ti rekao. Neka ti je to stalno na umu i nema problema. Suviše je to vredna stvar, da bi je zbog ovoga upropastili. Prosto, preventiva je osnova svega, isto kao preventivna briga o zdravlju-čuvaš ga najviše dok ga imaš, kada ga izgubiš, kasno je, nema se onda šta više čuvati. Meni je 50 godina, a harmonika je starija neku godinu od mene, ne bih je zamenio ni za koju noviju, jednostavno to je čudo i u lepoti tona, doktaciji i snazi, pogotovo na svirkama bez ozvučenja.
RAKUN61
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 26 Apr 2011, 13:09

Re: Dallape harmonika

Post od RAKUN61 »

Za kolegu Dallape 1960: Kolega, ako je to tako kako pišeš i harmonika sačuvana, znaj da imaš pravi dragulj u rukama. To je neprocenjivo, vidi, ako ima nekih sitnih nedostataka koje treba srediti, odnesi je nekom dobrom majstoru. Moja harmonika je tu negde po starosti sa tom tvojom, a o kakvom se instrumentu radi, pročitaj moje postove i sve će ti biti jasno.
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Dallape harmonika

Post od Dallape 1960 »

Jeste kolega moja dallape je 60-to godiste i zaista si u pravu vrhunski je instrument..evo bas pokusavam ovih dana da nadjem vremena, i putujemo za Nis kod majstora Gaddzihaca.. po meni jedan od najboljih servisera za Harmoniku na nasim prostorima..cuo sam da covek sve manje radi ako vec nije i prestao jer ima poprilicno godina, ali naravno tu su ucenici njegovi :) a to da je nebh dao ni za 5 novih to stoji!!! imao sam do prosle godine i prezident oro guerini.. pa je prodadoh reko sta da stoji kad je ne uzimam pored moje dallapice drage i paolp soprani sam svirao oko 5 godina..pa je prodao i nju da bih sredio ovu dallape i ona NIJE NA PRODAJU :D
Zaključana tema