Nova Settimio Soprani Artist VI

Sve o različitim markama i modelima harmonika, o proizvodjačima i fabrikama, opšte karakteristike instrumenata.
Pravila foruma
Molimo držite se teme. Prilikom odgovaranja na temu pišite o harmonici (modelu) koja je predmet teme. Sve ostale poruke biće obrisane ili premeštene.
Odgovori
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Nova Settimio Soprani Artist VI

Post od Dallape 1960 »

Hvala i u moje ime Djile..iskren da budem ne cenim sebe kao apsolutnog sluhistu, ali uporedjujuci ova dva snimka, zaista kad se pazljivo poslusa Saskova harmonika zvuci punije, bolje, zrelije.. jest da je on vrhunskiharmonikas, aki i ovaj duet je odlican..
Djile
Nema harmoniku
Postovi: 7
Pridružio se: 29 Okt 2011, 23:36

Re: Nova Settimio Soprani Artist VI

Post od Djile »

Pozdrav Dallape nema na cemu kao sto sam rekao samo sam pokusao da prenesem moje iskustvo i
da naglasim moje misljenje i upozorim sve na ovaj snimak gde se predstavlja nova Harmonika sa starom..

Ne treba imati apsolutni sluh da bi se to primetilo,potrebno je samo malo bolje poznavanje tog instrumenta koji isto slucajno posedujem.
Vidna razlika je u masci ili dekliju koja je kod stare uradjena nekako kao da je iz dva dela pri vrhu i pri dnu ima udubljenje kao da je deo u sredini ubacen nije skroz ravno slicno kao kod Dallapea ali samo slicno. Kod novog instrumenta je maska iz jednog dela. Daska na Tastaturi je drugacije zaobljena itd..

Treba bas obratiti paznju jer je snimak tako uradjen da se to nekako jedva vidi i snimano iz daljine.

Isto postoje mnoge stvari koje imaju uticaja preko Fizike,Akustike,Psihologije itd..

Prostorija dva instrumenta zvuce drugacije od jednog ko svira kako svira sta svira itd...

Da bi se dobilo neko priblizno poredjenje trebalo bi vecinu faktora uzeti u obzir i pored toga vrlo vazno
stanje stare Harmonike sto meni na ovom snimku Stara Settimio koju Sasko svira ne zvuci bas najbolje,
mislim ne izlaze tonovi bas kako bi to trebalo kod sredjene Harmonike. Pogotovo se oseti u visim oktavama a i Bas dosta slabije zvuci pretpostavljam da bi trebale kozice da se promene i malo dostima.

I kad bi uspelo sve to da kolko je god moguce saberemo i oduzmemo opet je najvazniji licni osecaj kad se instrument uzme u ruke i prosvira malo jel to zadovoljava ili ne sve ostalo moze da bude iluzija.

Imam utisak kao da je se Sasko malo namucio da to odsvira jer kao da mu klavijatura nije bas odgovarali ili bila previse duboka sto opet ima veze sa stanjem instrumenta itd., jer Sasko to daleko bolje moze da odsvira preslusajte njegove snimke.

Vrlo je retko naici na stariji instrument koji se redovno odrzava i odrzavao najcesce se ceka dok ne pocne da ispada..

Koga zanima moze da pogleda na Youtube snimke od Borka sa Settimio koja je u perfektnom stanju a stara e tu Harmoniku bi ja poredio sa novom al opet dabi bilo fer dati novoj jedno godinu dana vremena da se rasvira i onda da se vidi sta ce da ispadne.

Mada po mom misljenju novi Instrument mora da zvuci dobro u startu mora da stima boja dubina a onda sa rasviravanjem se dobije malo na glasnoci javljanju tonova i po meni max. nekih 30% i to je to.

Ako instrument u startu nema zadovoljavajucu boju,dubinu nema od toga ni za 100 godina nista.
Nema masti bez cvaraka kolko god dugo kuvali vodu.

Dodao bih isto da ni jedan instrumenat ne zvuci isto i to ne moze da se ocekuje ali jedan odredjeni pravac ili kako bih rekao smek je moguce ostvariti da zvuk bude sladji,meksi,masniji,Suvlji itd..

Ja sam inace veliki zaljubljenik u Harmoniku tako da se vec duze vremena zanimam za tehnicku stranu tog nama dragog instrumenta i pokusavam da sklopim kockice zasto jedna Harmonika valja a druga ne sto nije nimalo jednostavno jer ima puno faktora koji imaju uticaj.

Na zalost skoro svi proizvodjaci to gledaju kroz profit da se sto manje ulozi a vise dobije cesto nista ne rade sami nego naruce pojedinacno delove udare pecat i to je to.

Kao sto sam u prvom postu pomenuo najvaznija stvar su tonovi i njihova zavrsna obrada koliko je dato truda znanja i umeca da se to odradi.

Eto ja opet razvuko i nikako da stanem

Pozdrav svima
:svirac:
Djile
Nema harmoniku
Postovi: 7
Pridružio se: 29 Okt 2011, 23:36

Re: Nova Settimio Soprani Artist VI

Post od Djile »

jos nesto sam zaboravio da dodam
pored svega toga je mozda najvaznije na cemu slusamo gde slusamo kako slusamo i dali uopste cujemo to sto je snimljeno na nama dostupnoj opremi.

Mislim da je zakljucak jasan lepo je slusati treba slusati ali pre nego sto se uzme u sake nema pravog utiska. ali naravno slusanje na pravoj opremi moze puno da pomogne.

Pozdrav svima
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Nova Settimio Soprani Artist VI

Post od alibaba40 »

Ja sam inace veliki zaljubljenik u Harmoniku tako da se vec duze vremena zanimam za tehnicku stranu tog nama dragog instrumenta i pokusavam da sklopim kockice zasto jedna Harmonika valja a druga ne sto nije nimalo jednostavno jer ima puno faktora koji imaju uticaj
.

Evo prijatelju da se i ja ukljucim u ovoj temi.Ne mogu reci da puno znam o harmonici ali sam procitao knjige narocito o dijelovima i kako se prave.Ja mislim da tu ne treba puno kockice slagati, jer kao sto si rekao svi proizvodjaci vecinom ulazu malo u materijal da bi ostvarili veliku dobit.nije samo u pitanju Instrumenti kao Harmonike pa Orgulje itd. vec u svemu drugom kad pocnemo od automobilske industrije pa nadalje da ne nabrajam.Kao sto je gosp.Bajic objasnio u svojoj knjizi, Harmonka ima 5000 delova i samo jedan ako nije kako treba i gdje treba taj instrument ne daje tu mogucnost kao sto bi trebao.znaci losi materijali losa roba sasvim jednostavno.Primjer sta je Dallape uradio? Stoljecima su njegovi preci stvarali i gajili to sto je radio da bi sad to sve bacio Japancima pod noge cuvena ROLAND nije ni za k....c
ali finansijske mogucnosti dirigiraju i kvalitetu i trziste,NAZALOST :asdfnjo:
Djile
Nema harmoniku
Postovi: 7
Pridružio se: 29 Okt 2011, 23:36

Re: Nova Settimio Soprani Artist VI

Post od Djile »

Pozdrav Alibaba,sta da kazem slazem se u potpunosti da ima toga da se spara na materijalima ali ima i druga stvar gde se mislim jos vise spara na radu takozvanoj finoj obradi, doradi instrumenta kako estetski gledano pogotovo iznutra ono sto se na prvi pogled ne vidi sto gledano na kvalitet instrumenta nema uticaja. U tehnickom smislu najgore je po meni kad se spara pogotovo kad su tonovi u pitanju na njohovoj doradi i zavrsnoj obradi sto moze da ima velikog uticaja na kvalitet same Harmonike ali nema vise para.

Cuo sam da firma Beltuna ima jedan instrument sa normalno uradjenim tonovima i isti takav model sa istim tonovima sa specijalnom obradom i doradom. Razlika u ceni samo oko 3000€.

To nije nista novo to je i Guerrini radio isto su mu mnogi instrumenti iznutra bili vrlo aljkavo uradjeni kao da se neka deca igrala. Ja kad sam mog Presidenta prvi put otvorio smucilo mi se kako iznutra izgleda i kako su neke stvari ostavljene nedovrsene cak u novijim instrumentima nije ni tonove obradjivao nego samo napakovao kako je dobio dostimao i to je to nije imao potrebe prodavale se kao alve.

Dallape je bila prva firma koja je ukapirala i prva uopste pocela da obradjuje i doradjuje tonove zato su njihove Harmonike,bile estetski i mehanicki dosta losije od drugih ali su zato tonski ubijale.

Jedna od legendarnih Harmonika Hohner Gola koju je radio covek koji je bio glavni kod Dallapea za tehnicki deo je u vreme kad je on kontrolisao izradu pozvao od Dallapea specijalno coveka koji je najbolje obradjivao te tonove da bi to bilo sve maksimalno dobro.

Kazu da je covek toliko isao do perfekcije da je od 3 seta tonova odabirao jedan i izbacivao sve i sa najmanjom greskicom u izradi.Kome nije poznato covek se zvao Djovani Gola i po njemu se zove ta Harmonika koja vazi za najbolji instrument ikad napravljen.

Posto sam imao priliku da jedan takav instrument ili bolje receno dva probam i analiziram mogu da kazem da jeste nesto posebno i iznad je nama poznatih Legendi Scandallija i Settimija najmanje za jednu klasu.

Kad se taj instrument uzme u ruke to se odmah oseti da su tonovi uradjeni do maximuma
i neopisivo kako tonovi dobro izlaze a jedva da trose vazduha skoro da ne mora da se razvlaci.

A tek Bas strana kako je uradjen zvuci neopisivo dobro.

Ko ima interesa ima na youtube par snimaka gde jedan nas covek mislim da zivi i radi u Svajcarskoj
Goran Kovacevic se zove svira tu Harmoniku kao i Sef Orkestra Novog Sada Mica Jankovic svira na istoj.

Ko bi reko Tako dobra Harmonika a zove se Hohner samo je Djovani umesao prste bolje receno u toj Harmonici je svo iskustvo Dallapea i jos nato je dodana estetika maksimalno sa perfekcijom.

Predlazem svakom ko ima prilike da obavezno proba ovaj instrument.

Jedino za cenu da se ne pita ispod 10000 nema nista..

Zalosno je da Dallapea vise nema ali ja mislim da ce na nasim prostorima jos dugo da zivi.

Sto se Rolandove Harmonike tice ja sam isto citao sve i svasta kako je instrument dobar Dinamika ubija itd.. sve dok nisam probao i razocarao se jer to ne moze da pridje normalnoj Harmonici.

Pokusavao sam 20-30minuta da izvucem neki ton kako treba i Dinamicki je to daleko od normalne Harmonike mislim ne mogu ni da to nazovem nekom pravom dinamikom previse je grubo.

Mogu u tom fazonu da pohvalim firmu Cavagnolo koja po meni za sada ima najbolju Dinamiku i inace midi Harmoniku na trzistu gde se stvarno oseti reakcija u mehu kod najmanjeg pokreta.

Sto se Finansija tice kako su do skoro moglo da kostaju Harmonika 4-5-6-7000 maraka a sad odjednom
okrenuli u evro po meni je to jedan najveci razlog za propadanje mnogih firmi a i najveca prevara istih.

Kazi mi Alibaba kakvu Literaturu imas o delovima mene zanima uvek ako nesto moze pametno da se procita. jel se radi o nasoj domacoj literaturi..Hvala unapred

Pozdrav svima
:svirac:
Korisnikov avatar
Srdjanko
96 basova
96 basova
Postovi: 119
Pridružio se: 02 Maj 2011, 17:48

Re: Nova Settimio Soprani Artist VI

Post od Srdjanko »

harmonike su prvoklasne. nema šta dalje da se raspravlja.
ko ima para da kupi, sa srećom mu svirka! :)
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Nova Settimio Soprani Artist VI

Post od Bata Kanda 73 »

Apsolutno je tako djile.Jedino se neslazem da je Hohner-Gola obavezno bolja od Settimia i Scandallia.I ja sam probao Golu i Settimio i...moze se reci mrtva trka(oba instrumenta tek sto su bila servisirana),mada meni licno vise lezi (po svemu) Settimio,e naravno to je sad stvar ukusa.E Scandalli nisam probao ali posto je to Settimio ;) ,onda...Veliki pozdrav! :svirac:
Djile
Nema harmoniku
Postovi: 7
Pridružio se: 29 Okt 2011, 23:36

Re: Nova Settimio Soprani Artist VI

Post od Djile »

Pozdrav Bata Kanda, sta da kazem sto se Gole tice to je bio moj utisak kad sam probao i to sto sam probao.. Ta Gola koju sam ja probao je imala neverovatnu meku boju tona i strasno dobro dihtovanje i
malo trosenje vazduha u poredjenju sa starom Scandalli dosta bolje u tom pogledu.

Tonovi su nekako lakse i briliantnije izlazili i tastatura strasno brza i meka lagana za svirku.
Smatram da je Gola uradjena od kvalitetnijeg drveta i Tastatura je bolje kvalitetnije uradjena.

Nama po zvuku za neku nasu vrstu muzike mozda vise lezi Scandalli ili Settimio sto opet moze da bude stvar navike a i Gola je malo drugacije stimovana sa vise tremola.

Gola meni zvuci nekako finije, mekse, tehnicki bi dao malu prednost a Settimio ili Scandalli je malo ostriji.Inace sto se same izrade mislim da su se ipak Nemci sa Golom na celu ipak malo vise potrudili.

Isto je kod Gole strasno dobro uspela takozvana Jaluse ili kak vec nazivaju neka vrsta dodatne kabine
u dekliju sa kojom moze prakticki svaki registar da se prigusi i dobije slican efekat kao u kabini.

Ni kod jednog drgog instrumenta mi nije poznato da je tako uspelo osim nekih manje ili vise kopija toga
sto je i sam Bugari dugo radio.

Naravno sve stoji stvar ukusa mogucnosti i potrebe.Ko u toj klasi gleda instrumente onda se ipak gledaju detalji i finese a ne daj sta das..

Veliki Pozdrav

:svirac:
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Nova Settimio Soprani Artist VI

Post od Dallape 1960 »

Settimio soprani sam imao prilike da "probam" ..ako mogu tako da kazem..prebirao sam ponesto, posto sviram dugmetaru, pa bolje nisam umeo ;) Ostao sam bez teksta.. pa to je cudo od harmonike.da se ne ponavljamo kako i zasto..takodje meni vizuelno naj naj lepsa harmonika koju sam video.. hohnericu nikad nisam ni probao, ni slusao uzivo..Medjutim za setimio sam cuo da ljudi placaju po 10, 11 hiljada eura a za Hohner Golu da pojedini primerci kostaju i do 20 hiljada eura.. :asdfnjo: Drustvo dali je to istina? zna li neko? Pa ljudi moji kako onda svira ta harmonika :o
mirche36
Nema harmoniku
Postovi: 15
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Nova Settimio Soprani Artist VI

Post od mirche36 »

Ranije sam citao sam da nova Gola moze da se kupi samo po narudzbini i njihova cena jeste 20 hiljada eura a bogami cak i vise.Evo ti jedna web strana gde mozes naruciti sa popustom:
http://www.playmusic123.com/Hohner+Gola ... ct~891.htm
:D :asdfnjo: :svirac: :svirac:
Odgovori