Arapska skala na harmonici

Istorijat razvoja harmonike, muzeji, škole, vrste i tipovi instrumenta, harmonika u muzici Balkana i u svetu.
Odgovori
Korisnikov avatar
zoranzlatkovic5
16 basova
16 basova
Postovi: 21
Pridružio se: 30 Avg 2013, 13:39

Arapska skala na harmonici

Post od zoranzlatkovic5 »

Dali postoji neki tip harmonike na kojoj moze da se otsvira arapska skala kao na klavijaturi sto moze? pretpostavljam da je tesko tehnicki da se izvede to da harmonika ima obe opcije i normalnu skalu plus arapsku pa da bi za arapsku trebalo dostimavanje. Dali je to uopste da se izvede moguce i sta mislite o tome?
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Arapska skala na harmonici

Post od accordionist »

Sigurno da moze da se nastima da harmonika svira arapski shtim s tim sto onda ta harmonika vise nije za ove nase obicne lestvice. Medjutim ja sam naisao na ovu vrlo interesantnu sliku,u pitanju su kao neka vrsta slajdera na crnim dirkama tamo gde treba da se promeni shtim te da se dobije arapski
Slika

Stvarno ne znam za sigurno na koji princip sve ovo funkcionise ali je zanimljivo u svakom slucaju.Ako se neko sretao sa ovim i zna neka nam objasni.
cpu088
Nema harmoniku
Postovi: 2
Pridružio se: 06 Dec 2012, 00:19

Re: Arapska skala na harmonici

Post od cpu088 »

Prijatelj iz Sirije mi je rekao da u Egiptu postoji klavirska "Egipatska harmonika" na kojoj se sviraju cetvrttonovi (arapske skale), i taj instrument koriste dosta u narodnoj muzici. Probaj da trazis tamo...
MEDVEDSEJO
Nema harmoniku
Postovi: 1
Pridružio se: 08 Feb 2014, 16:19

Re: Arapska skala na harmonici

Post od MEDVEDSEJO »

[youtube][/youtube]
Odgovori