Settimio Soprani, koji model koliko je stara?

Istorijat razvoja harmonike, muzeji, škole, vrste i tipovi instrumenta, harmonika u muzici Balkana i u svetu.
Tata76
16 basova
16 basova
Postovi: 23
Pridružio se: 10 Maj 2022, 12:26

Re: Settimio Soprani, koji model koliko je stara?

Post od Tata76 »

Koca napisao: 16 Maj 2022, 13:21 Pa nije ni ova druga, "nije sija nego vrat" a u istoj su klasi. Ako ima oznaka na registru 3 tacke jedna pored druge u istom redu i 4. tacka u drugom redu to je mussette stim. Ali za poklon sto da ne. Ona se svodi na troglasnu ali krestaviju harmoniku od troglasne, no nemora koristite te registre koji nisu za narodnjake ima tu i registara koji su upotrebljivi, neka mali samo svira otom potom bice i drugih harmonika.
Ima. Tri tačke u jednom redi i četvrta u drugom. Kao na tvom avataru, četvrta slika u redu. Hvala!
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Settimio Soprani, koji model koliko je stara?

Post od Koca »

Od gore 1., 2. i 5. registar jesu za narodnjake, 3. i 4. mogu stimovanjem da se prilagode ako to vec neko nije uradio. Obe harmonike spadaju u kvalitetnije bezkabinske harmonike tako da vredi nesto i uloziti novca i smanjiti sveb a svakako da se iskontrolisu i pretresu i svi drugi tonovi i kozice. Ja bih stavio razliku u stimu oko 2 hz (herca) izmedju 2 soprana, i sasvim ce lepo zvucati za svu vrstu muzike. Poz.
Tata76
16 basova
16 basova
Postovi: 23
Pridružio se: 10 Maj 2022, 12:26

Re: Settimio Soprani, koji model koliko je stara?

Post od Tata76 »

Koca napisao: 17 Maj 2022, 08:13 Od gore 1., 2. i 5. registar jesu za narodnjake, 3. i 4. mogu stimovanjem da se prilagode ako to vec neko nije uradio. Obe harmonike spadaju u kvalitetnije bezkabinske harmonike tako da vredi nesto i uloziti novca i smanjiti sveb a svakako da se iskontrolisu i pretresu i svi drugi tonovi i kozice. Ja bih stavio razliku u stimu oko 2 hz (herca) izmedju 2 soprana, i sasvim ce lepo zvucati za svu vrstu muzike. Poz.
Hvala Koca, morat ću obe harmonike dati da ih se očisti, pregleda i naštima.
Tata76
16 basova
16 basova
Postovi: 23
Pridružio se: 10 Maj 2022, 12:26

Re: Settimio Soprani, koji model koliko je stara?

Post od Tata76 »

Tata76 napisao: 17 Maj 2022, 15:26
Koca napisao: 17 Maj 2022, 08:13 Od gore 1., 2. i 5. registar jesu za narodnjake, 3. i 4. mogu stimovanjem da se prilagode ako to vec neko nije uradio. Obe harmonike spadaju u kvalitetnije bezkabinske harmonike tako da vredi nesto i uloziti novca i smanjiti sveb a svakako da se iskontrolisu i pretresu i svi drugi tonovi i kozice. Ja bih stavio razliku u stimu oko 2 hz (herca) izmedju 2 soprana, i sasvim ce lepo zvucati za svu vrstu muzike. Poz.
Hvala Koca, morat ću obe harmonike dati da ih se očisti, pregleda i naštima.
Eh da, jedna tipka na Settimio Soprani ne legne kako treba. Više je izbačena i nije u ravni sa klavijaturom i ostalim tipkama. Jel’ to veliki posao da se naštima?
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Settimio Soprani, koji model koliko je stara?

Post od Koca »

Nije.
Tata76
16 basova
16 basova
Postovi: 23
Pridružio se: 10 Maj 2022, 12:26

Re: Settimio Soprani, koji model koliko je stara?

Post od Tata76 »

Mali mi je vidio one roland digitalne harmonike. Čak je probao da svira na njoj i oduševio se kako su dosta lakše od ovih koje ima i moli me da mu kupim. Nije stvar kupiti ili ne, nego mislim da je puno bolje da uči na normalnoj klasičnoj. Ova roland digitalna ima razne tipkice i opcije, usb port, mislim da se i puni na punjač nisam siguran i zvuči kao da te prati cijeli orkestar (bubnjevi, gitara…)..Mali oduševljen ja baš i ne. Kakvo je vaše mišljenje? Da mu uzmem ili je bolje da svira i uči na klasičnoj?
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Settimio Soprani, koji model koliko je stara?

Post od sampionce »

Дигиталне Роланд (или било ког другог произвођача) хармонике су заправо "хармонике", односно изгледом личе на хармонике а све остало је... најобичнији синтисајзер у који је убачен мех и софтвер којим се добија нека динамика из меха (о различитим "бојама" и инструментима који би излазили из те "хармонике" не бих ни писао...).

За нас, хармоникаше, је то... допишите сами! :roll:
Tata76
16 basova
16 basova
Postovi: 23
Pridružio se: 10 Maj 2022, 12:26

Re: Settimio Soprani, koji model koliko je stara?

Post od Tata76 »

Danas sam išao da kupim malom roland digitalnu harmoniku. Probao je opet u radnji, kaže i nije nešto i da mu sada zvuči kao ‘techno sranje’ :?
Probao još neke i na kraju izabrao scandalli super 6 extreme. Nahvalili su harmoniku u radnji kao vrhunsku, malom se svidila a mene zanima vaše mišljenje. Hvala lijepa i svako dobro :svirac:
Tata76
16 basova
16 basova
Postovi: 23
Pridružio se: 10 Maj 2022, 12:26

Re: Settimio Soprani, koji model koliko je stara?

Post od Tata76 »

Pregledao sam malo forum i pročitao o Scandalli super 6. Dosta se piše o njoj. Razni modeli, godina proizvodnje, ‘legendarni’ model itd. Mene zanima gdje ja to mogu vidjeti? Koji je model, godins itd? Nisam pitao u radnji ništa. Malom se svidila, kupili i otišli :oops:
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Settimio Soprani, koji model koliko je stara?

Post od sampionce »

Стари, "легендарни" Скандали Супер 6 (произвођен 60-их година прошлог века) је у принципу то под наводницима - наводно легендарни.

Писао сам ја, компаративно, о том моделу у поређењу са неким другим моделима и произвођачима који су најзаступљенији код нас. "Легендарни" Супер 6 се некако најлошије показао.

Што се новог, "икстрим" модела Супер 6 тиче, од људи у које имам ВЕЛИКО музичко поверење, сам сазнао да је изванредна, можда и понајбоља у данашњој конкуренцији. Ја је нисам пробао па пишем "из друге руке".

Драго ми је да сте се одлучили за праву, традиционалну хармонику а не електро/хај-тек синтисајзер који личи на хармонику. Уосталом, ово и јесте форум посвећем хармоници а не синтисајзеру.
Odgovori