Settimio Soprani, koji model koliko je stara?

Istorijat razvoja harmonike, muzeji, škole, vrste i tipovi instrumenta, harmonika u muzici Balkana i u svetu.
Tata76
16 basova
16 basova
Postovi: 23
Pridružio se: 10 Maj 2022, 12:26

Re: Settimio Soprani, koji model koliko je stara?

Post od Tata76 »

Koca napisao: 10 Maj 2022, 14:51 To je cetvoroglasna harmonika, 120 basova, mussette stimung, namenjena je nekim valcerima, polkama, i slicnim melodijama, ima naglaseni dvostruki tremolo ili sveb tj. nema ugladjeni zvuk u nekim kombinacijama registara te nije za narodnu muziku adekvatna. Ako je vec na poklon moze se ubaciti pikolo umesto jednog soprana i to samo 12 komada i smanjiti tremolo i svakako se treba nastimati jer je stajala dugo vremena. Onda bi bila prikladnija i za narodnu muziku. Inace to je kvalitetna bezkabinska harmonika pa bi se ulaganje isplatilo za siri spektar muzike. Ukratko ona zvuci rastimovano jer je tako stimovana.
Hvala ti puno Koca. Šteta što nije baš za narodnu muziku. Meni zvuči ok ali ja sam amater totalni što se tiče toga. Čudi me da učitelj harmonike ništa nije rekao jer mi je mali počeo ići na časove i super mu ide. Kako to da ove harmonike nema nigdje na netu? Koliko košta? Koliko je stara? Kako to da nema nikakav broj, oznaka? Hvala ti puno na odgovoru.
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Settimio Soprani, koji model koliko je stara?

Post od sampionce »

Хармоника има, оквирно, 65-70 година, а нећете је наћи на интернету из разлога што је Сетимио Сопрани тих година на интернет постављао само слике својих најскупљих модела. Шта ћете, "жабарска посла"! :P

Сам натпис на плочици Н22/180 говори о приближном времену израде, а модела је било свакаквих за свакаква тржишта, а са тим у вези и декор маске као и називи појединих модела.

Коча Вам је саопштио најбитније - да се добро уради клавијатура (ту бих чак и њега лично препоручио), одговарајуће штимовање, као и контрола дихтације и пратећа механика инструмента (регистри).

Најбитније је да ученик има вољу да учи, а све остало је пропратно.

:svirac:
Tata76
16 basova
16 basova
Postovi: 23
Pridružio se: 10 Maj 2022, 12:26

Re: Settimio Soprani, koji model koliko je stara?

Post od Tata76 »

sampionce napisao: 10 Maj 2022, 18:03 Хармоника има, оквирно, 65-70 година, а нећете је наћи на интернету из разлога што је Сетимио Сопрани тих година на интернет постављао само слике својих најскупљих модела. Шта ћете, "жабарска посла"! :P

Сам натпис на плочици Н22/180 говори о приближном времену израде, а модела је било свакаквих за свакаква тржишта, а са тим у вези и декор маске као и називи појединих модела.

Коча Вам је саопштио најбитније - да се добро уради клавијатура (ту бих чак и њега лично препоручио), одговарајуће штимовање, као и контрола дихтације и пратећа механика инструмента (регистри).

Најбитније је да ученик има вољу да учи, а све остало је пропратно.

:svirac:
Hvala na odgovoru sampionce. Eh, da sam bliže sigurno bih se čuo sa Kocom da mi uradi to i naštima harmoniku ali ja sam preko bare u Australiji. Da istina, najbitnije je da mali ima volju i da uči a harmonika nije problem. Začudilo me je da ova harmonika nije za narodne pjesme i da zvuči raštimano. Meni zvuči sasvim ok a i mali ima učitelja, naš čovjek iz Beograda jako dobar harmonikaš, ništa nije rekao. Stavit ću neke snimke da vidite kako zvuči. Iznenadilo me da je toliko stara, izgleda kao nova za te godine sa original kaišima. Živio i hvala na odgovoru!
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Settimio Soprani, koji model koliko je stara?

Post od sampionce »

Апсолутно нема на чему! Уколико можемо (чланови форума, углавном искусни музичари) помажемо и информишемо са задовољством!

И сам сам родитељ, и моји клинци свирају и знам јако добро шта то значи... Овај форум је злата вредан! Оно што можете да чујете, прочитате и научите на овом форуму, потписујем, ни ни једном другом нећете пронаћи (а има их)!

Као што написах у претходном посту, хармоника је инструмент, односно начин/средство којим се побуђује читав један спектар (заборављених, напуштених) племенитих осећања! Хармоника има разних, и оваквих и онаквих, али је срце музичара то који јој даје смисао и вредност.

Потомка водите у правцу да заволи и цени музику, а интерпретација ће временом доћи...

Срдачан поздрав!
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Settimio Soprani, koji model koliko je stara?

Post od Koca »

Najbitnije je da mali uci da svira i ima volje, njemu sada svakako to nista ne bi znacilo ako je pocetnik, ali jednoga dana ce svakako promeniti harmoniku ako bude istrajan. I u Australiji ima majstora i on ce razumeti o cemu se ovda prica. Ali opet i ovo resenje je prelazno pa kada jednoga dana bude majstor na harmonikci kupice neku italijansku kabinsku harmoniku. Sve u svoje vreme, pozdrav.
Tata76
16 basova
16 basova
Postovi: 23
Pridružio se: 10 Maj 2022, 12:26

Re: Settimio Soprani, koji model koliko je stara?

Post od Tata76 »

Hvala ljudi na savjetima i informacijama, moj naklon do poda. Voli mali da svira, nije zaluđen ali voli. Sat vremena na času plus pola sata sat sam od sebe. Mogao bi više ali eto, bolje išta nego ništa. Ovaj vikend idemo na rođendan jednom čovjeku i mali hoće da ponese harmoniku da odsvira koju :svirac: Meni je drago, volim harmoniku.
Tata76
16 basova
16 basova
Postovi: 23
Pridružio se: 10 Maj 2022, 12:26

Re: Settimio Soprani, koji model koliko je stara?

Post od Tata76 »

Slavljenik na rođendanu je malom poklonio harmoniku. Kaže ‘ne svira otkad je pao sa motora’ :( Kakva je harmonika, vaše nišljenje molim?
https://www.flickr.com/photos/195589222 ... res/r771Y8
Hvala lijepa!
Tata76
16 basova
16 basova
Postovi: 23
Pridružio se: 10 Maj 2022, 12:26

Re: Settimio Soprani, koji model koliko je stara?

Post od Tata76 »

I ako može još nešto molim vas. Koja je bolja harmonika? Rečeno je da ova prva i nije baš za narodnu muziku, kakva je ova druga? Mali je na brzinu probao na rođendanu ali brzo se vratio na Soprani uz komentar da mu je ova dosta loša i loše zvuči. I nije baš neki komentar za poklon pa nisam ništa potencirao, ipak mu je čovjek poklonio harmoniku. Vaše mišljenje, koliko je stara, kvalitetna?
Hvala lijepa!
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Settimio Soprani, koji model koliko je stara?

Post od Koca »

Pa nije ni ova druga, "nije sija nego vrat" a u istoj su klasi. Ako ima oznaka na registru 3 tacke jedna pored druge u istom redu i 4. tacka u drugom redu to je mussette stim. Ali za poklon sto da ne. Ona se svodi na troglasnu ali krestaviju harmoniku od troglasne, no nemora koristite te registre koji nisu za narodnjake ima tu i registara koji su upotrebljivi, neka mali samo svira otom potom bice i drugih harmonika.
Tata76
16 basova
16 basova
Postovi: 23
Pridružio se: 10 Maj 2022, 12:26

Re: Settimio Soprani, koji model koliko je stara?

Post od Tata76 »

Koca napisao: 16 Maj 2022, 13:21 Pa nije ni ova druga, "nije sija nego vrat" a u istoj su klasi. Ako ima oznaka na registru 3 tacke jedna pored druge u istom redu i 4. tacka u drugom redu to je mussette stim. Ali za poklon sto da ne. Ona se svodi na troglasnu ali krestaviju harmoniku od troglasne, no nemora koristite te registre koji nisu za narodnjake ima tu i registara koji su upotrebljivi, neka mali samo svira otom potom bice i drugih harmonika.
Hvala, živio!
Odgovori