Pitanje u vezi kabine

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Pitanje u vezi kabine

Post od Koca »

Zna li neko koju vrstu kabine ima Weltmeister Concona? Nalazi se izmedju 3. i 4. fasena znaci sasvim druga koncepcija od uobicajene kabine. Kako to zvuci da li je neko imao prilike da svira? Samo dali cu uspeti da postavim sliku radim po uputstvu prvi put. Slika
mamula
120 basova
120 basova
Postovi: 173
Pridružio se: 16 Jun 2011, 07:57

Re: Kabina

Post od mamula »

Ovo ti je kolega bezkabinska harmonika.
šokac
120 basova
120 basova
Postovi: 189
Pridružio se: 20 Sep 2011, 17:07

Re: Kabina

Post od šokac »

Beskabinska jest ali daleko bolja od običnih,da se ne misli da je ona ko sve druge...
Ima ispod registara drukčije rješeno da se odbija ton i dosta dobro joj je prigušen.
A i cjena joj je drukčija jer se i odoka vidi po polugama da to nije obična harmonika!
Korisnikov avatar
Ukika
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 400
Pridružio se: 20 Mar 2011, 19:38

Re: Kabina

Post od Ukika »

lepo je gosp. Šokac rekao... bezkabinska harmonika, ali ima neku imitaciju kabine... evo pogledaj na slici kako je to reseno, ispod registar automata ima red klapni, i tu se nalazi nekakva "pregrada"..
Slika
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Kabina

Post od Koca »

Hvala, kolegama! Koliko vidim sa zadnje slike u prva dva reda klapne su kratke cinimi se da pokrivaju po dve rupe, tj prve dve fasene su van kabine a ostalo ispod registara ne vidim, predpostavljam da su druga dva fasena spojena sa tom nazovimo kabinom i da su klapne izvan nje a ne u kabini kao kod standardne 2+2. Da li sam u pravu?
Korisnikov avatar
Ukika
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 400
Pridružio se: 20 Mar 2011, 19:38

Re: Kabina

Post od Ukika »

ja sam mislio da je 3+1 i da je imitacija male kabine u pitanju, ali sad kad bolje pogledam i meni liči na 2+2
šokac
120 basova
120 basova
Postovi: 189
Pridružio se: 20 Sep 2011, 17:07

Re: Kabina

Post od šokac »

Dečki,ovako stoje stvari s tim fasenima i klapnama!
Consona ima 4 reda klapni,svaka pokriva po 2 rupe.
Gledano od naprijed:
-prvi fasen ton sopran i pikolo
-drugi fasen poluton sopran i pokolo
-treći fasen poluton bason i klarinet
-četvrti fasen ton bason i klarinet
Iznad trećeg i četvrtog fasena /koji su ispod registara!/ a iznad klapni je aluminijski lim o koji se odbija ton i produžuje mu put što je i efekat prave kabine pa on postaje prigušen.
I za kraj o tehničkim detaljima,ona ima peteroglasne basove.
Sve jasno?
Mislim da sad jeste i da nema više zagonetko šta je to na Consoni da ima puno bolji ton od svake obične harmonike.
Poluge su daleko kompliciranije ali po njima se odmah vidi da je to Consona a ne da neki lijepe slova na neke obične jer je Consona puno bolja i skuplja pa čekaju da nekog potkure.. :oops:
Poslednja izmena od šokac u 17 Maj 2012, 20:58, izmenjeno 1 put ukupno.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Kabina

Post od Koca »

Hvala Sokac na detaljnom objasnjenju, ali jos uvek mi nije jasna matematika ako kazes da ima tri reda klapni a svaka zatvara po 2 rupe. Na taj nacin smo snabdeli 3 cela fasena sa vazduhom a sta je sa cetvrtim, jer treba da ima 8 reda rupa a ne 6. Da ne zatvara treci red klapni po 4 rupe ili kako si mislio?
šokac
120 basova
120 basova
Postovi: 189
Pridružio se: 20 Sep 2011, 17:07

Re: Kabina

Post od šokac »

Bio je lapsus,naravno da ima 4 reda klapni,sorry,odlično si me ispravio!
Ispod registara je 3 i 4 klapna.
Nema logike da je jedna klapna sa 4 rupe jer je i ton i poluton basona i klarineta tamo pa je jasno da je to nemoguće.
Pojednostavljeno,treba samo zamisliti kako su te klapne ispod registara vodoravno a ne okomito kao na kabinskim harmonikama i iznad njih je taj lim o koji se odbija ton pa je sve odmah jasno.
Ispravit ću onaj post da ne bunim ljude tom greškom koja je u brzini napisana.
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Kabina

Post od Tomina »

a kako izgleda onda onaj paolo soprani što ima sve tonove u kabini?!??? Takvu sam probao i skoro kupio, cantus je ipak bio bolji.
Odgovori