Rastimovan ton

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
alek
120 basova
120 basova
Postovi: 226
Pridružio se: 15 Nov 2011, 17:52

Re: Rastimovan ton

Post od alek »

Pa imam garanciju ali sam daleko 400km, tako da dok odnesem kod coveka od koga sam je kupio i jos ako mi on kaze ostavi je na nedelju dana, pa moram da se vracam kuci, pa da opet odem po harmoniku, kostace me ko da sam platio popravku ako ne i vise. Zato sam pitao kolko je ozbiljan problem da li neko zna, da ne zurim.
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Rastimovan ton

Post od alibaba40 »

alek napisao:Pa imam garanciju ali sam daleko 400km, tako da dok odnesem kod coveka od koga sam je kupio i jos ako mi on kaze ostavi je na nedelju dana, pa moram da se vracam kuci, pa da opet odem po harmoniku, kostace me ko da sam platio popravku ako ne i vise. Zato sam pitao kolko je ozbiljan problem da li neko zna, da ne zurim.
Eto nisam znao da imas garanciju.Probaj polako kako sam ti objasnio ako ne ide ipak otidji majstoru. :hmmm:
dragisapa
Nema harmoniku
Postovi: 15
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Rastimovan ton

Post od dragisapa »

Evo da ti pokusam objasniti tu tvoju dilemu oko sustanja harmonike. Ako pored tona koji izlazi iz harmonike cujes i sustanje vazduha, onda to moze biti par stvari. Kao prvo sam si napomenuo da su to dirke pri kraju klavijature. Plocice tonova poslenje oktave su bez kozica, i samim tim su osetljivije na prolaz vazduha izmedju pera tona i plocice. Jos ako su malo pera podignutija od plocice, eto ti uzrocnika pojave sustanja. Drugi uzrok je moguce nedovoljno naleganje fasena na patos. Iskrivljenost, pretegnutost i sl. Najcesci uzrok je prolazak vazduha izmedju kanala na patosu i sparinga koli prolaze kroz njega.(to je deo koji se pomera pomeranjem registera). Naime u poslednje vreme je sve vise takvih patosa. Da li je po posledica nedovoljne kolicine na trzistu ili netacnosti pri izradi ili razliki u ceni, ne mogu ti reci. Naime taj problem se javlja kod starijih instrumenata koji imaju 20-30 godina. Sam si rekao da se povecava sa menjanjem registera, master ti otvara 4 rupe na patosu , pikola bas klarinet sopran po 1, violin organ 2, muzzete 3, pa tako da se i jacina povecava. Po meni to nema nikakve veze sa tvojim osnovnim pitanjem "rastimovan ton"
Nadam se da sam ti bar delimicno pomogao .
alek
120 basova
120 basova
Postovi: 226
Pridružio se: 15 Nov 2011, 17:52

Re: Rastimovan ton

Post od alek »

Naravno da ste mi pomogli.
Inace od svih naslova na forumu najbliskiji mi je bio taj "rastimovan ton" a u pocetku sam i mislio da su tonovi u pitanju, pa nisam hteo da otvaram novu temu jer nisam bio siguran koj je tacno problem na harmonici. Inace harmoniku sam danas probao na razglasu i zvuci izuzetno, a i nije dolazilo do pomenutog problema jer nisam je morao jako razvlaciti. Inace problem, da mi se meh brze vraca nego sto bi trebalo, nastaje kad sviram zive svirke a to mnogo cesce radim tj stalno jer na ozvucenju skoro da nikad i ne sviram. Po svemu sudeci i po odgovorima koje sam dobio ipak mislim da je problem u automatu za registre, posto sam harmoniku otvarao i video sam da klapne fino zatvaraju rupice a i video sam da su tonovi u najnizoj oktavi bez kozica sto me u pocetku zabrinulo ali su mi posle jos neku ljudi objasnili da oni ni ne trebaju imati kozice.
Hvala svakako.
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Rastimovan ton

Post od alibaba40 »

Nema na cemu idemo dalje :svirac: :svirac: :svirac: :svirac: :svirac: :svirac:
waxi
16 basova
16 basova
Postovi: 31
Pridružio se: 29 Jul 2012, 18:11

Re: Rastimovan ton

Post od waxi »

Pozdrav vsem iz Slovenije! :depkvk:

Evoga moj prvi post. Kupil sem harmoniko Zupan, ki ima glasilke a mano "A. Severini". Poznam firme, o katerih se je tudi v tej temi govorilo (Artigiana, Cagnoni, Voci armoniche...), vendar za Severini še nisem slišal.

Slišal sem (tako kot pravi petar3petar), da obstajajo osebe, ki kupijo surove glasilke potem jih pa ročno dodelajo. Gospod Severini naj bi že pred nekaj časa umrl pa tudi v Sloveniji baje ni teh glasilk nikoli bilo.

Zanima me, ali ima kdo izkušnje z njimi? Je bila to neka mala proizvodnja? Kakšen sloves so imele/imajo te glasilke med muzikontarji?

Hvala že v naprej za informacije....

LP, Matej

P.S.: Nadam se, da nije problem u jeziku. :hmmm:
waxi
16 basova
16 basova
Postovi: 31
Pridružio se: 29 Jul 2012, 18:11

Re: Rastimovan ton

Post od waxi »

waxi napisao:Pozdrav vsem iz Slovenije! :depkvk:

Evoga moj prvi post. Kupil sem harmoniko Zupan, ki ima glasilke a mano "A. Severini". Poznam firme, o katerih se je tudi v tej temi govorilo (Artigiana, Cagnoni, Voci armoniche...), vendar za Severini še nisem slišal.

Slišal sem (tako kot pravi petar3petar), da obstajajo osebe, ki kupijo surove glasilke potem jih pa ročno dodelajo. Gospod Severini naj bi že pred nekaj časa umrl pa tudi v Sloveniji baje ni teh glasilk nikoli bilo.

Zanima me, ali ima kdo izkušnje z njimi? Je bila to neka mala proizvodnja? Kakšen sloves so imele/imajo te glasilke med muzikontarji?

Hvala že v naprej za informacije....

LP, Matej

P.S.: Nadam se, da nije problem u jeziku. :hmmm:
Prosim, ima kdo kak info?
Korisnikov avatar
zvrk555
120 basova
120 basova
Postovi: 133
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Rastimovan ton

Post od zvrk555 »

waxi napisao:
waxi napisao:Pozdrav vsem iz Slovenije! :depkvk:

Evoga moj prvi post. Kupil sem harmoniko Zupan, ki ima glasilke a mano "A. Severini". Poznam firme, o katerih se je tudi v tej temi govorilo (Artigiana, Cagnoni, Voci armoniche...), vendar za Severini še nisem slišal.

Slišal sem (tako kot pravi petar3petar), da obstajajo osebe, ki kupijo surove glasilke potem jih pa ročno dodelajo. Gospod Severini naj bi že pred nekaj časa umrl pa tudi v Sloveniji baje ni teh glasilk nikoli bilo.

Zanima me, ali ima kdo izkušnje z njimi? Je bila to neka mala proizvodnja? Kakšen sloves so imele/imajo te glasilke med muzikontarji?

Hvala že v naprej za informacije....

LP, Matej

P.S.: Nadam se, da nije problem u jeziku. :hmmm:
gospod Matej

zdaj so počitnice in že veliko članov je odsotno, ampak kda se malo znižajo temperature bo nas bilo več in

verjamem da boste zelo hitro sprejeli odgovor na vaše vprašanje :) :depkvk:
alek
120 basova
120 basova
Postovi: 226
Pridružio se: 15 Nov 2011, 17:52

Re: Rastimovan ton

Post od alek »

Zdravo svima.

Već sam se jednom javljao na ovu temu ali sada imam drugi problem koj je baš vezan za tonove.
Kupio sam harmoniku prošle godine i uglavnom sam svirao po lokalima gde se nije zahtevalo neko preterano razvlačenje harmonike. Međutim sa prolećem kako sam krenuo da sviram u svatovima, počeo sam malo jače da razvlačim harmoniku i primetio sam da su tonovi počeli mešaju zvuk pri uvlačenju meha tj pri vraćanju meha nazad. Prvo sam primetio samo crnu dirku dis u prvoj oktavi i samo kada je mussete uključen, međutim posle se proširilo na još neke tonove i kada su i drugi registri uključeni pa čak i kada je master uključen. To se najviše dešava u velikoj tj prvoj oktavi i samo u slučaju kada vraćam meh. Kada meh razvlačim tonovi se čuju pravilno. Inače kad sviram u kućnim uslovima i razvlačim meh bez upotrebe neke veće sile harmonika svuči dosta dobro, ne primećuju se gore pomenute promene.

Moje pitanje bi glasilo: Da li da nastavim tako da sviram ili da odmah se obratim majstoru? Da li može problem da se proširi pa da posle bude veća dara nego mera?

Ako je neko imao silčno iskustvo voleo bih da mi kaže kako je taj problem rešio, i ako ga je rešio kod majsotra neka mi kaže do kolko para može da košta rešavanje ovakvog problema?

Hvala svima unapred.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Rastimovan ton

Post od Koca »

Ako ti se uz osnovni ton javljaju i prizvuci od drugih tonova na sklapanje meha pa i u masteru onda ti pojedine klapne ne zatvaraju kako treba pa ih vazduh istera i prodje i tamo gde su one spustene. Problem ne moze da eskalira, niti da se resi sam od sebe vec moras odneti majstoru, a cena zavisi od toga da li mora da se skida cela klavijatura ili ne, koliko imas takvih klapni i da li su u kabini ili ne. Ako su van kabine to nije neki problem jer verovatno ne moras da skidas dirke. Prebroj koliko imas prizvuka (dirki) i vidi koje su dirke u pitanju za pocetak. Javi kad resis problem utiske, srecno!
Odgovori