Dilema oko Kabine, 2 ili 1, pomoc

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Maxtor
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 19 Avg 2012, 21:47

Dilema oko Kabine, 2 ili 1, pomoc

Post od Maxtor »

Cao!

U velikoj sam dilemi, Imam Dallape supermaestro i ima samo "donju" kabinu, medjutim kad se harmonika rasklopi postoje dva fasena u kabinskom dijelu i dva vodoravno, kako je moguce da nema "visoku kabinu,

ps, kolega ima isto supermaestro a kod njega su 3 fasena vodoravno i jedan u kabini i imamo iste registre.

Nadam se da ce neko strucan prokomentarisati ovo,

poz
Korisnikov avatar
Frenkie
16 basova
16 basova
Postovi: 26
Pridružio se: 04 Jan 2012, 21:28

Re: Dilema oko Kabine, 2 ili 1, pomoc

Post od Frenkie »

Evo pokusat cu ukratko pomoci:

Dakle kabina (cassotto) ili kako je jos zovu duboka, velika kabina je registar BASSON.
Mala kabina je registar CLARINET.
Ako su dva fasena na kutiju (kabinu) spojena onda moraju biti dvije kabine.
U najgorem slucaju moze biti da registar mehanika ne radi na clarinetu pa ne otvara malu kabinu.

To bi bilo to.

Pozdrav!
Maxtor
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 19 Avg 2012, 21:47

Re: Dilema oko Kabine, 2 ili 1, pomoc

Post od Maxtor »

jeste, ima klarinet, i radi mehanika, samo je taj ton visok i ravan, prodoran, zato sam i postavio pitanje, jel moguca ta kombinacija.
Korisnikov avatar
Frenkie
16 basova
16 basova
Postovi: 26
Pridružio se: 04 Jan 2012, 21:28

Re: Dilema oko Kabine, 2 ili 1, pomoc

Post od Frenkie »

Ispitaj sve registre koji su pojedincani, koji imaju jedan glas. Onaj koji je zaobljen i nije ostar bi trebao biti mala kabina. Mala kabina jest visoka, ne zvuci ona duboko primjerice kao basson.
Moze biti zamijenjen registar, mozda na klarinetu neki drugi otvara a na drugom nekom clarinet. Ispitaj.
Imas ovdje na forumu uzorke registara pa poslusaj i usporedi, kad vec harmonka ima dvije kabine, mora biti negdje medju registrima.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Dilema oko Kabine, 2 ili 1, pomoc

Post od Koca »

Slazem se, i jos bi dodao da sem da registar mehanika ne otvara ako nije ispravna, moze da nema izvedenu zasebnu malu kabinu (klarinet) vec samo u kombinacijama sa drugim glasovima i ako je sve ispravno, ali i onda se moze izvesti na nekom od tastera tergistra umesto postojeceg koji se najmanje koristi.
Korisnikov avatar
Frenkie
16 basova
16 basova
Postovi: 26
Pridružio se: 04 Jan 2012, 21:28

Re: Dilema oko Kabine, 2 ili 1, pomoc

Post od Frenkie »

Maxtor napisao:jeste, ima klarinet, i radi mehanika, samo je taj ton visok i ravan, prodoran, zato sam i postavio pitanje, jel moguca ta kombinacija.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=EGnpOcOh9Vs[/youtube]

Evo jedna prezentacija registara na 4 glasno harmoici koja ima dvije kabine.

Pozdrav!
Maxtor
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 19 Avg 2012, 21:47

Re: Dilema oko Kabine, 2 ili 1, pomoc

Post od Maxtor »

Upravo to tako, mora postojati neka kombinacija sa registrima, to sam i skontao, al eto nije na odmet da se pita, ovo je nevjerovatno
petarbg77
48 basova
48 basova
Postovi: 60
Pridružio se: 29 Nov 2011, 23:55

Re: Dilema oko Kabine, 2 ili 1, pomoc

Post od petarbg77 »

Maxtor napisao:Cao!

U velikoj sam dilemi, Imam Dallape supermaestro i ima samo "donju" kabinu, medjutim kad se harmonika rasklopi postoje dva fasena u kabinskom dijelu i dva vodoravno, kako je moguce da nema "visoku kabinu,

ps, kolega ima isto supermaestro a kod njega su 3 fasena vodoravno i jedan u kabini i imamo iste registre.

Nadam se da ce neko strucan prokomentarisati ovo,

poz
Ako sam dobro razumeo....tvoj kolega ima harmoniku, gde su tri fasena vodoravna i jedan je u kabini....to znači da on ima harmoniku 3+1, a to opet znači da to nije pravi supermestro, ili je ručni rad.
Ako ima pet registara na basu i na njima, onako dosta loše , piše supermaestro , to je kopija. Supermesrtro ima uglavnom 7 registara na basu, a ima onih sa 6 registara na basu, obično su to modeli iz šesdestih i dosta modela radjenih za Ameriku. U oba slučaja u primu ima 15 registara + M.

Dakle, tipični Supermaestro je 2+2, (dva fasena u kabini) ,15 registara na primu i 6, ili sedam na basu.
Narvno postoji i petoglasna Supermaestro 3+2.

Ne znam šta bi to značilo kad kažeš "ima visoku kabinu...ili donju". Kabina je jednostavno rečeno, jedna kutija na kojoj se nalaze pričvršena 1 ili dva fasena sa tonovima,koja služi da bi svaki ostvareni ton iz tih fasena, prvo prošao kroz kabinu, gde dobije na punoći i vani izlazi , na neki način- oplemenjen.
Ako si mislio na natpis, na registrima - "clarinet" ili "bason", to samo po sebi ne znači da su ti registri označavaju da se radi o kabinskoj harmonici.
Na pr. na četveroglasnim harmonikama, bez kabine, upravo tako piše, a one nemaju ni veliku ni malu kabinu.
Ne znam tačno, kako se zove tema, ali znam da sam baš ovde, na ovom sajtu, video- mislim da je "konstrukcija harmonike - kabina", tako nešto....
Ima precizno objašnjeno i nacrtano, tako da će ti sve biti jasno....
Webmaster, sigurno kako se zove tema i može da ti da link....
Dobre fotografije, unutršnjosti i vanjskog dela, za čas bi rešile dilemu....
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Dilema oko Kabine, 2 ili 1, pomoc

Post od Webmaestro »

petarbg77, verovatno si mislio na ovo: Delovi harmonike - prim (desna strana)
petarbg77
48 basova
48 basova
Postovi: 60
Pridružio se: 29 Nov 2011, 23:55

Re: Dilema oko Kabine, 2 ili 1, pomoc

Post od petarbg77 »

Webmaestro napisao:petarbg77, verovatno si mislio na ovo: Delovi harmonike - prim (desna strana)
Jeste, baš na ovo sam mislio....
Hvala Webmestro.... :svirac: , kome nije jasno, kad ovo pregleda, ne znam šta bi drugo bolje pomoglo. Pozdrav.
Odgovori