Sviranje basova

O tehnici sviranja.
Odgovori
robi82
Nema harmoniku
Postovi: 3
Pridružio se: 20 Jul 2012, 00:59
Lokacija: Bosna i Hercegovina

Re: Sviranje basova

Post od robi82 »

Poštovanje Webmaestro,

Obzirom da ste jako susretljivi na naša pocetnicka pitanja,
zamolio bih Vas ako možete dati odgovor na moje gore postavljeno pitanje(na koji nacin, kojim vježbama "odvojiti" lijevu i desnu ruku prilikom sviranja zahtjevnijih ritmova begini,sa-sa i sl.) dosta sam iscitao cijeli forum ali nisam naišao na ovako pitanje.

Unaprijed hvala!
zexxl
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 27 Nov 2012, 02:06

Re: Sviranje basova

Post od zexxl »

zexxl napisao:
Webmaestro napisao:Ritam 7/8, kao sto mu ime kaze, sadrzi u svakom taktu 7 nota koje su osmine. Uzmi pa desnom rukom sviraj samo jedan ton podjednako sedam puta (recimo ton C). i brojis: 1-2-3-1-2-1-2. To je jedan takt. Basove ces naizmenicno da sviras (C - Cdur, C - Cdur) i to na delovima takta koje sam obelezio sa podebljanim i obojenim brojevima. Mesto gde ide glavni bas sam obelezio plavom bojom a akord bas crvenom:
1-2-3-1-2-1-2
Znaci: na 1 ide bas C, na 3 ide durski C, na sledeci 1 ide bas C i na sledeci 1 durski C.
Tako si dobio jedan takt 7/8. Sad sve to primenis na neku pesmu. Najpre je rasclanis na taktove, pa onda svaki takt na osmine, svaku osminu brojis sa 1-2-3-1-2-1-2, i sviras basove na odgovarajucim delovima takta. PAZI! I PAUZE BROJIS KAO DEO TAKTA - KAO DA SU NOTE!!!

Postoji i ritam 7/8 gde je raspored osmina drugaciji, na primer 1-2-1-2-1-2-3. Taj raspored osmina se uglavnom srece u bugarskim instrumentalnim kompozicijama - rčenicama. Onda se basovi sviraju na sledecim delovima takta:
1-2-1-2-1-2-3

9/8 ima - naravno devet osmina u jednom taktu. Znaci brojimo: 1-2-1-2-1-2-1-2-3. Basove sviramo na svakoj osmini i to ovako: 1-2-1-2-1-2-1-2-3
(I ovde sam glavni bas obelezio plavom a terc bas crvenom bojom)

Rumba ima 8 osmina. 1-2-3-4-1-2-3-4.
Basovi idu na sledecim delovima takta: 1-2-3-4-1-2-3-4

Sa-sa takodje ima 8 ali drugacija je shema za sviranje: 1-2-3-4-1-2-3-4

Nije bas tako jednostavno objasniti sve ovo samo recima, ali nadam se da sam pomogao. Uz ovo sto sam napisao mozes potraziti na YouTube snimke gde harmonikasi sviraju melodije u ovim ritmovima sa pratnjom leve ruke pa da cujes kako to treba i da zvuci.

Puno uspeha ti zelim, i ako opet nesto nije jasno - tu smo :svirac:
Hvala ti na ovome, ali hajd pojasni i druge ritmove, kao što su begin,orijental,disko,...itd...
Tu se vraćamo na ovaj moj post.Ne znam zašto ga niko neće da komentariše ili da odgovori?! pozz
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Sviranje basova

Post od Webmaestro »

robi82 napisao:Poštovanje Webmaestro,

Obzirom da ste jako susretljivi na naša pocetnicka pitanja,
zamolio bih Vas ako možete dati odgovor na moje gore postavljeno pitanje(na koji nacin, kojim vježbama "odvojiti" lijevu i desnu ruku prilikom sviranja zahtjevnijih ritmova begini,sa-sa i sl.) dosta sam iscitao cijeli forum ali nisam naišao na ovako pitanje.

Unaprijed hvala!
Najpre melodiju rasčlanite na taktove. Zatim primenite ovu teoriju i vezbajte zasebno takt po takt u laganom tempu sve dok ne dodjete do nivoa da mozete da sastavite vise taktova za redom:
Webmaestro napisao:Ritam 7/8, kao sto mu ime kaze, sadrzi u svakom taktu 7 nota koje su osmine. Uzmi pa desnom rukom sviraj samo jedan ton podjednako sedam puta (recimo ton C). i brojis: 1-2-3-1-2-1-2. To je jedan takt. Basove ces naizmenicno da sviras (C - Cdur, C - Cdur) i to na delovima takta koje sam obelezio sa podebljanim i obojenim brojevima. Mesto gde ide glavni bas sam obelezio plavom bojom a akord bas crvenom:
1-2-3-1-2-1-2
Znaci: na 1 ide bas C, na 3 ide durski C, na sledeci 1 ide bas C i na sledeci 1 durski C.
Tako si dobio jedan takt 7/8. Sad sve to primenis na neku pesmu. Najpre je rasclanis na taktove, pa onda svaki takt na osmine, svaku osminu brojis sa 1-2-3-1-2-1-2, i sviras basove na odgovarajucim delovima takta. PAZI! I PAUZE BROJIS KAO DEO TAKTA - KAO DA SU NOTE!!!

Postoji i ritam 7/8 gde je raspored osmina drugaciji, na primer 1-2-1-2-1-2-3. Taj raspored osmina se uglavnom srece u bugarskim instrumentalnim kompozicijama - rčenicama. Onda se basovi sviraju na sledecim delovima takta:
1-2-1-2-1-2-3

9/8 ima - naravno devet osmina u jednom taktu. Znaci brojimo: 1-2-1-2-1-2-1-2-3. Basove sviramo na svakoj osmini i to ovako: 1-2-1-2-1-2-1-2-3
(I ovde sam glavni bas obelezio plavom a terc bas crvenom bojom)

Rumba ima 8 osmina. 1-2-3-4-1-2-3-4.
Basovi idu na sledecim delovima takta: 1-2-3-4-1-2-3-4

Sa-sa takodje ima 8 ali drugacija je shema za sviranje: 1-2-3-4-1-2-3-4

Nije bas tako jednostavno objasniti sve ovo samo recima, ali nadam se da sam pomogao. Uz ovo sto sam napisao mozes potraziti na YouTube snimke gde harmonikasi sviraju melodije u ovim ritmovima sa pratnjom leve ruke pa da cujes kako to treba i da zvuci.

Puno uspeha ti zelim, i ako opet nesto nije jasno - tu smo :svirac:
@zexxl, Begin takodje ima 8 osmina. Basovi idu na sledecim delovima takta:
1-2-3-4-1-2-3-4
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Sviranje basova

Post od dugmetarac78 »

Pa zar nikog nema da opiše kako svira rumbu. Znači nije mi problem razbrojavanje, niti bili šte drugo, i ovo što je webmaestro objasnio, je ok. al to je osnov rumbe, znači 8osmina - prva bas, četvrta dur, peta bas, sedma dur a ostalo su pauze. (MISLIM U PRAKSI) Al mene zanima dal neko ima neku "šaru" -sviračku caku za sviranje rumbe, za nas koji smo razbrojavanja davno prošli. Webmaestro pomagaj.
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Sviranje basova

Post od Webmaestro »

dugmetarac78, slusaj muziku, obrati paznju sta sviraju bass i kontra gitara u orkestru i sam ces doci do odlicnih ideja ;) :svirac: :svirac:
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Sviranje basova

Post od Tomina »

Webmaestro napisao:Na primer:
C - Cdur, E(terc) - C7,
F - Fdur, Fis(terc) - D7,
G - Gdur, H(terc) - G7
C - Cdur, G - Cdur



E - emol, Dis(terc) - emol,
D - emol, Cis(terc) - emol,
H - hdur, Dis(terc) - h7,
E - emol, H - emol
Hvala puno majstore.

I samo da napomenem da je sve ovo (pogotovo molske prijelaze) puuuno lakše svirati na 140 basova harmonici sa dobro treniranim 5. prstom.

Eto baš učim i puno manji skokovi se rade.

A ja mislio da je taj dodatni red na 140 basova znanstvena fantastika. :ijuju:
zvoneto
48 basova
48 basova
Postovi: 56
Pridružio se: 23 Nov 2011, 13:01
Lokacija: Mostar

Re: Sviranje basova

Post od zvoneto »

Tajna uspjeha je u vježbanju u laganom tempu bilo šta da radite. Kolega webmaestro je super objasnio, to je to. Nije loše vježbati uz metronom ili uz pušteni ritam koji se vježba isto u sporom tempu. Webmaestro, ovaj ritam beguine ide u originalu ovako kako si napisao, međutim kod nas dosta njih beguine poistovjećuje sa ritmom "orijental" koji mi harmonikaši sviramo na način
1-2-3-4-1-2-3-4
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Sviranje basova

Post od Webmaestro »

Da zvoneto, u pravu si, eto i orijentala.
kocko
16 basova
16 basova
Postovi: 36
Pridružio se: 19 Maj 2012, 20:56
Lokacija: Prikomora

Re: Sviranje basova

Post od kocko »

Pozdrav, dali ima kakva shema kad se svira (dvanaest osminska pjesma?)
sad sviram od grdovica bacit cu mandolinu, pise ballad, ima 1 snizilicu, pise pa me zanimalo dali se drugacije sviraju basovi na 12 osminskim pjesmama. hvala
zvoneto
48 basova
48 basova
Postovi: 56
Pridružio se: 23 Nov 2011, 13:01
Lokacija: Mostar

Re: Sviranje basova

Post od zvoneto »

Ta pjesma se svira kao 3/4 znači kao valcer, ne znam kako bi je drugačije odsvirao na harmonici? To 12/8 nešto mi ne štima :pudc8:
Odgovori