scandalli super VI FARFISA!!!

Sve o različitim markama i modelima harmonika, o proizvodjačima i fabrikama, opšte karakteristike instrumenata.
Pravila foruma
Molimo držite se teme. Prilikom odgovaranja na temu pišite o harmonici (modelu) koja je predmet teme. Sve ostale poruke biće obrisane ili premeštene.
Korisnikov avatar
steela
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 386
Pridružio se: 15 Avg 2012, 11:48

Re: scandalli super VI FARFISA!!!

Post od steela »

znajte,svi,niti jedna,guerrini,ili dallape,ili bilo koja marka,ne moze biti potpuno ista,guerrini master,savsreno sroceno.. :depkvk:
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: scandalli super VI FARFISA!!!

Post od Bata Kanda 73 »

Apsolutno se slažem sa guerrini mastrer-om.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: scandalli super VI FARFISA!!!

Post od petar3petar »

Da dam prilog diskusiji!

Sve Settimio Soprani Artist VI i Scandalli Super VI pa i model "Farfisa" radila je firma "FARFISA", osim ovih zadnjih koje sa rade nekoliko godina unazad.

Model "Farfisa", kako je ovdje nazvan, po ključnim detaljima najsličniji je legendarnim harmonikama Super VI i Artist VI te ima i najsličniji zvuk.

Stoji činjenica da ne svira ono što piše na harmonici te da ima puno neafirmiranih harmonika izuzetnih performansi koje ljudi ovog podneblja ne cijene, čak što više, banaliziraju ih.
Korisnikov avatar
steela
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 386
Pridružio se: 15 Avg 2012, 11:48

Re: scandalli super VI FARFISA!!!

Post od steela »

znaci dobra harmonika...a jdva cekam,nekada da je probam..pa da samo vidim.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: scandalli super VI FARFISA!!!

Post od Koca »

Probao sam jedan primerak pomenute plasticne Scandalli super 6 harmonike koji je bio u dosta losem stanju, mislim na odrzavanje (kozice, stim, prljava) ali kroz sve te stvari sam zazmureo i stekao utisak da ima dobar ton slican Guerrini. Klavijatura bi trebalo da se poplica, pomenuti primerak nije imao jake basove. Harmonika je cela u plasticnom oklopu koji se jednostavno odsrafi i skine tako da recimo nema vidljivu osovinu za dirke od ispod nego je ispod te plastike, pa se prvo skine ona i dolazi se do osovine. Nisam probao ni jednu vise, mislim da i ona kada bi se sredila bila bi dobra. Vlasnik mi je rekao da ima Taboro tonove, ali ko zna neka ovo potvrdi ili demantuje.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: scandalli super VI FARFISA!!!

Post od dugmetarac78 »

Jel ima neki link sa slikom te plastične, al iznutra, baš bih voleo da joj vidim iznutrice, pošto nisam imao priliku uživo, pa onda makar na slici. Hvala!
Korisnikov avatar
steela
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 386
Pridružio se: 15 Avg 2012, 11:48

Re: scandalli super VI FARFISA!!!

Post od steela »

[hide]http://www.pik.ba/artikal/5283828/scandalli-super-vi/[/hide]

[hide]http://www.pik.ba/artikal/4577663/harmo ... -super-vi/[/hide]

kazu da je isnutr (tosnki) ista 11 +11
e sad neznam,a na tjubu,se prilicno lijepo cuje,kao sto je koca napisao!
Guerrini master
48 basova
48 basova
Postovi: 63
Pridružio se: 27 Okt 2011, 03:00

Re: scandalli super VI FARFISA!!!

Post od Guerrini master »

Ovo je stariji model, tamo pocetkom 50tih. Ima jos verzija sa ovakvim deklom sa 10 i 11 registara u primu sa 6 registara na bass strani. Ovi modeli, barem sto sam ja svirao imaju bolji, jaci i dublji bas nego 11+11 iz kasnih 50tih M model ili legendarne 60te model N. Model N ima malo bolji bas od modela M, ali ja opet mislim da ovaj primjer sa slike iz ranih 50tih ima bolju bas stranu a modeli 11+11 super dobru prim stranu. Guerrini imaju daleko bolji i dublji bas od super 6 harmonika.
Moje licno iskustvo, a sad zavisi. Kao sto rekoh prije jos, ima razlike od harmonike do harmonike pa cak da su napravljena jedna poslije druge i od istog materijala, siguran sam da ce drugacije zvucati.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: scandalli super VI FARFISA!!!

Post od petar3petar »

Neke informacije u vezi Super VI nisu točne.

Scandalli Super VI sa slike je plastični model iz 70. tih godina.
Plastični modeli su zadnji modeli koje je Farfisa radila prije nego što je išla u stečaj.
To su bile jeftine harmonike za koje se je puno dijelova radilo na "špric mašini" za proizvodnju plastike i puno dijelova sa svih tih harmonika paše iz jedne na drugu. I kabinske i bezkabinske i troglasne i 4. glasne imaju čak i jednaku veličinu mjeha. Da dalje ne nabrajam. Kabinske harmonike te klase po nekim su detaljima najsličnije legendarnim harmonikama Super VI sa 11+11 registara.

Što se tiče basova, sve legendarke imaju "C" bas a to je naj "plića" verzija basa. Dakle te harmonike imaju "plići" bas što ne znači da je i slabiji po jakosti.
Nedavno sam imao Super VI M serije koja je bila izuzetno glasna i u primu i u basu i niti jedna harmonika se pored nje nije čula.
Nema pravila koja serija ima ljepši glas ili jači bas. Harmonika je onakva kakva ispadne uz dodatak da niti jedna Super VI ili Artist VI nije ispala loša.
Sve su posebne i neponovljive!
edo harmonikas
16 basova
16 basova
Postovi: 23
Pridružio se: 04 Okt 2011, 02:24
Lokacija: St. Louis, MO USA

Re: scandalli super VI FARFISA!!!

Post od edo harmonikas »

Svaka cast Petre,
Ove tri zadnje recenice sve govore. :jdishddf:
Odgovori