Poliranje harmonike

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
mahe
48 basova
48 basova
Postovi: 56
Pridružio se: 30 Jun 2012, 13:43

Poliranje harmonike

Post od mahe »

Pozzz ljudi interesuje me kako se harmonika moze ispolirati? :svirac:
batadjero
48 basova
48 basova
Postovi: 75
Pridružio se: 14 Apr 2011, 13:00

Re: Poliranje harmonike

Post od batadjero »

mahe napisao:Pozzz ljudi interesuje me kako se harmonika moze ispolirati? :svirac:
Poliranje se radi strucno i precizno to rade majstori ili serviseri harmonika ...Za poliranje se mora imati alat u koji spada nekoliko stvari na prvom mestu grubo receno masina ili ti sprava kojom ces polirati onda tu dodju paste i jos stosta...Naravno pre poliranja ide priprema prvo ...itd..
Korisnikov avatar
steela
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 386
Pridružio se: 15 Avg 2012, 11:48

Re: Poliranje harmonike

Post od steela »

pozdrav,znam ja majstora koji odlicno polira harmonike,poliranje komplet harmonike kosta 50 evra!
Kiro
16 basova
16 basova
Postovi: 25
Pridružio se: 29 Maj 2012, 11:22

Re: Poliranje harmonike

Post od Kiro »

Shto ondak pitash ! Odnesi coveku nek se muci tamo on. Uradiceti u svakom slucaju bolje, nego dase ti zamarash. , Kako, s cime i.t.d. i.t.d.
Kiro
16 basova
16 basova
Postovi: 25
Pridružio se: 29 Maj 2012, 11:22

Re: Poliranje harmonike

Post od Kiro »

IZVINjAVAMSE ! Mislio sam da isti clan posle odgovora nanovo pisao da zna coveka ko polira za 50e
Korisnikov avatar
steela
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 386
Pridružio se: 15 Avg 2012, 11:48

Re: Poliranje harmonike

Post od steela »

hhheheh,nista drug... :D
Guerrini master
48 basova
48 basova
Postovi: 63
Pridružio se: 27 Okt 2011, 03:00

Re: Poliranje harmonike

Post od Guerrini master »

Poliranje mane vise moze svatko da uradi, ali opet je bolje da strucno lice to odradi, jer nekad mozes da napravis vise problema nego sto mozes da napravis dobrog. Sve zavisi koliko su ti duboke ogrebotine. Obavezno trebas elektricni bufer, moze onaj za auta, ali vjerovatno neces napraviti dobar rezultat.
Treba ti ona fiksna masina sa velikim kotacem da bi mogao to fino, duboko i precizno da uradis. Netko koristi polir pastu auta,ako to radis onda ti je naj bolji onaj turtle tzv. kornjaca, ali ima i drugih boljih polir pasta. Prvo koristis grublju polir pastu pa onda onu finiju.
Moras obratiti paznju na zagrijavanje celuloida, jer moze lako da se zapali pri zagrijavanju pa da ostanes bez harmonike ili jos gore i bez kuce :) Pazi da ti ne ulazi polir pasta izmedju dirki, izmedju basova i ostalih supljina u harmonici. Ako ti to udje unutar harmonike, moze ti drvo da nabrekne i onda znas sta te ceka.
Moj savjet ti je, ako imas kakvu harmoniku za dijelove ili staru harmoniku, uci se na njoj, ako nemas onda ili pazi dobro ili odnesi brate nekom strucnjaku da ti odradi to. Sretno
Pozdrav
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Poliranje harmonike

Post od dugmetarac78 »

Slažem se sa Guerrini masterom, poliranje može biti i jednostavno i komplikovano, zavisi od toga dali se samo površinski polira ili se uklanjaju neke ogrebotine i slična oštećenja na celuloidu. U ovom drugom slučaju se mora prvo obrusiti tj. izšmirglati celuloid da se uklone oštećenja, pa se onda tek postepeno matira površina finim brusnim papirom, pa tek onda poliranje, to je dug i dosta složen proces, i treba da ga radi neko ko to zna, ili kao što reče Guerrini master, da se uči na nekoj staroj harmonici za delove.
Korisnikov avatar
steela
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 386
Pridružio se: 15 Avg 2012, 11:48

Re: Poliranje harmonike

Post od steela »

slazem se!
batadjero
48 basova
48 basova
Postovi: 75
Pridružio se: 14 Apr 2011, 13:00

Re: Poliranje harmonike

Post od batadjero »

Pozdrav
Imam pitanje za kolege koji popravljaju harmonike.Posto je ovo tema oko polirranja iskoristio bih priliku da pitam da li od vas koristi neko kolut za poliranje kupljen kod nas i kako se pokazao ako koristi?Koja firma i koji kolut?Dosad sa koristio neki italijanski jako dobar ali se vec potrosio ...Ako ima ovde negde kod nas kuio bi ako ne onda It..Hvala
Odgovori