zvuk nove lepotice

Ukoliko vam treba pomoć pri kupovini ili prodaji harmonike ovo je pravo mesto da postavite pitanje. Procene vrednosti, stanja, karakteristika, godišta i originalnosti instrumenta.
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: zvuk nove lepotice

Post od Dallape 1960 »

Druze cestitam ti na kupovini ziveo i svirao sto godina i jos boljeg naslednika imao, i bolju harmoniku promenio, mada i ova je vrhunska :-) po meni dihtunzi ili meh ti pustaju.. jer mi tonski zvuci jako tacno i ostro da bi bio neki drugi problem.. pozdrav
šokac
120 basova
120 basova
Postovi: 189
Pridružio se: 20 Sep 2011, 17:07

Re: zvuk nove lepotice

Post od šokac »

I ja slično mislim,najprije da je mjeh,dihtunge bi već neko promjenio da tolko ne puše jer to nije problem.
Jedino ako klapne inmaju lufta...?
Mogu puštat malo zraka da ne dihtaju i mjeh bježi a na tonovima se to ne primjeti dok se svira.
To je nezgodan popravak kod kabinki,bilo bi najbolje da nije to.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: zvuk nove lepotice

Post od dugmetarac78 »

Naj jednostavnija solucija da proveri, pošto je čovek početnik, i kako i sam kaže da nema puno iskustva, je da uključi master registar i da pokuša razvučenu harmoniku skupiti a da pri tom nedira ni jednu dirku, zatim to isto ponovi ali sa uključenom samo kabinom iliti basson registar, pa zatim opet isto al na mussette registru. tako će videti kako dihtuje i gde je u stvari problem. A ostalo je stvar majstora, da sad ne davim sa daljnjim postupcima.
šokac
120 basova
120 basova
Postovi: 189
Pridružio se: 20 Sep 2011, 17:07

Re: zvuk nove lepotice

Post od šokac »

Bravo dugmetarac78!
To je odličan način,ako mjeh različito bježi kod promjene registara onda su klapne,ako je stalno isto onda su dihtungi oko mjeha ili on sam.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: zvuk nove lepotice

Post od Koca »

Pa ako je klapna mnogo iskrivljena onda se cuje ton i pri sviranju, a ako je malo onda ne. Tada se cuje samo prilikom sabijanja meha bez pritiskanja dugmica (klavijature), a ako je jos manje onda se ni prilikom sabijanja ne cuje ton nego samo sustanje vazduha, i sad zavisi koliko ko gura meh, ne preporucuje se bildovanje mehom da se istera ton. Dok nisam znao nista o harmonici uradio mi je majstor zamenu filca i kozica i dihtovanje je bilo cak i gore nego pre (dobar majstor). Znaci polozaj klapni je jako bitan i ne sme se zanemariti. Takodje je bitno u kakvom su stanju opruge.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: zvuk nove lepotice

Post od dugmetarac78 »

Jel si nekad radio komplet tapaciranje harmonike, znači skidanje klapni zamena filca kožica i ponovno vraćanje sve na svoje mesto??? Mislim konkretno ti, ne da ti je majstor radio. Al iskreno :depkvk:
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: zvuk nove lepotice

Post od Koca »

Radio sa klapnama koje su bile problematicne, nisu sve problematicne (krive, uglacana i prljava kozica...), normalno skidao ih i vracao. Upravo stalno hocu da kazem da je veci akcenat na polozaju nego na zameni, mozes i stare da podesis i da poboljsas dihtovanje, a mozes sve novo da stavis i opet da ne dihta, pricam jer sam se ranije namucio sa nekim kvazi majstorima. Poenta je skratiti posao ako je moguce. Isto se slazem da je najbolje sve promeniti novo i da jos lepo legne, pa milina. Zavisi od slucaja do slucajai i od toga koliko ce to kostati.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: zvuk nove lepotice

Post od dugmetarac78 »

Taj posao nije jako skup. Neću nikakve cifre navoditi, al uglavnom pristupačna je. Al ako dobar majstor to odradi, onda što se kaze... NEMA DA FALI. E sad ako ti imaš loše iskustvo sa tim, ja nekazem da nije tako, al to je onda majstor, ko što sam ja kosmonaut, kad je sa novim filcom i kozicama harmonika puštala više nego sa starim i dotrajalim. Taj posao se radi sa potrebnim znanjem, i predanošću, i mora biti dobro, jedino u početku traba malo da se svira da sve lepo legne na svoje mesto, i onda je to to.
Dobrica
48 basova
48 basova
Postovi: 50
Pridružio se: 22 Dec 2012, 17:44

Re: zvuk nove lepotice

Post od Dobrica »

zdravo svima,bio sam danas kod majstora,očistio A ton sada je uredu,prekontrolisao celu harmoniku i rekao da je uredu isto tako i dihtovanje harmonike je dobro,uporedio sam sa njegovom ličnom dalapom, jednom dallapom koju ima za prodaju i jednom gverini harmonikom od njegovog sina koja ima tri godine praktično nova,e ona je malo tvrdja,ali i kako je majstor nazvao,da je mutava.zaboravio sam da vam kažem,da čovek koji svira ima preko 1,90m i preko 120kg i da uvek svira (napadno),to je njegova reč,ali da mu još nikada nije pukao ton a svira nešto malo preko 40 godina.pišem šta mi je rečeno,da ne izpadne da posle nekoliko nedelja druženja sa harmonikom ja već postao majstor.majstorova harmonika ja negde oko 60 -te godine i lakša od moje onako na ruku za 1kg,recimo na telu harmonike oko klavijature na oko je vidno da je puno uža.moja lepotica je sa kaiševima teška 12,6kg visina mereno na delu de piše dallape je 47cm,a debljina27 isto mereno po sredini e sad da li sam pravilno merio višinu i širinu to ne znam. :svirac: :depkvk:
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: zvuk nove lepotice

Post od dugmetarac78 »

Premerite opet širinu, organtonka bi trebala biti cca 22-22.5cm široka, merite je u predelu meha recimo.
Odgovori