Harmonika Dugmetara

O tehnici sviranja.
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Harmonika Dugmetara

Post od Tomina »

Dalapa Dugmetara napisao:pa dobro to, kad bi svi svirali pomocu tih basova na sta bi to zvucalo? koji su ostali basovi koji su u harmonskom sklopu? Kako se grade prelazi? i ostalo? :hmmm:
Aha, onda sory, ja sam krivo shvatio - e sad ovo drugo pitanje je već ono teorija i još više vježbe, to trenutno i ja učim, mogu ti samo reči par stvari
- izmjenični bas (tipa C, c dur, g, c dur)
- tercni bas i ljestvica kod tercnog basa, to se može upotrijebiti kad završava neki dio u pjesmi ili hočeš nešto naglasiti, pa odsviraš bas kao da sviraš ljestvicu ako me kužiš, probaj malo odsvirati tipa C, Cdur, pa u istom taktu tercni F, tercni G, i onda opet C, Cdur. Imaš milion kombinacija.
- sedmica, kod prijelaza iz G u C, ili C u F i sličnih, to moraš osjetiti što ti sedmica nosi, ona isto zvuči da nešto naglasi

Itd itd...stvarno ima puno toga za učiti, često se griješi jer prsti ne slušaju, ali svakim danom se vidi napredak i onda pjesma več zvuči na nešto
Dalapa Dugmetara
16 basova
16 basova
Postovi: 23
Pridružio se: 31 Jan 2012, 14:51

Re: Harmonika Dugmetara

Post od Dalapa Dugmetara »

e to je vec bolje, ali recimo ako znas od Zorice Brunslik "ja znam da je ljubav" pa one prelaze njih sviram tacno ali mi ih je majstor pokazao, kako da znam kako se grade prelazi tog tipa? :hmmm: I te kombinacije lestvica kako se dobijaju na osnovu desne strane?
Korisnikov avatar
Ukika
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 400
Pridružio se: 20 Mar 2011, 19:38

Re: Harmonika Dugmetara

Post od Ukika »

majstor ti je pokazao kako, ali nije ti objasnio zasto je to tako pa da ti to za ubuduce znas... cesto kad imas npr sa G n E mozes odsvirati g bas g kontra g bas Dis(terc bas na H) pa e bas e kontra.. sviras dis jer je on vodjica za E.. uvek ti je vodjica terc bas basa iznad :D za e terc na h, za g terc na d, itd.. cini mi se da sam taj prelaz cuo u toj pesmi pa sam ga naveo za primer.. da bi ukapirao sve te stvari moras imati i teorijsko znanje ;) prelistaj Tajcevica ;)
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Harmonika Dugmetara

Post od Tomina »

Ukika napisao:majstor ti je pokazao kako, ali nije ti objasnio zasto je to tako pa da ti to za ubuduce znas... cesto kad imas npr sa G n E mozes odsvirati g bas g kontra g bas Dis(terc bas na H) pa e bas e kontra.. sviras dis jer je on vodjica za E.. uvek ti je vodjica terc bas basa iznad :D za e terc na h, za g terc na d, itd.. cini mi se da sam taj prelaz cuo u toj pesmi pa sam ga naveo za primer.. da bi ukapirao sve te stvari moras imati i teorijsko znanje ;) prelistaj Tajcevica ;)
hm da, ima tu tih caka dosta, prvo je problem naučiti prstiće da te slušaju i hvataju skokove, a poslje na uho već osjetiš kad koji prijelaz staviti.

Ja sad muku mučim sa sviranjem izmjeničnog basa tipa c-cdur-g-cdur. Nisam nikad to svirao, krenuo sam na poduke kod jednog profesora i on hoće da to naučim.
The Accordeon Player
120 basova
120 basova
Postovi: 200
Pridružio se: 05 Jun 2012, 18:00
Lokacija: Крушевац

Re: Harmonika Dugmetara

Post od The Accordeon Player »

Imam jedno pitanje: Da li neko zna prstored Mije Krnjevca? :pudc8: :pudc8: :pudc8: :pudc8: :pudc8: :pudc8:
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Harmonika Dugmetara

Post od Koca »

Tako je Ukika to je to, verovatno kombinujes pre skoka i neku G bas dursku ili molsku tercu pre skoka na Dis? Isto kad ides sa G na C ubacis H bas, tj G bas pa G kontra, pa H bas i C bas (oba brzo) i C kontra. Ili sa G najpre odes na D bas i kontra pa njegova terca durska Fis bas i C bas zaredom pa C kontra! (Mica Nilokic). Najbolja pratnja za narodnu muziku po meni jesu Mica i Kemis jer uvek ubacuju nesto novo u svakoj pesmi !!!
Dalapa Dugmetara
16 basova
16 basova
Postovi: 23
Pridružio se: 31 Jan 2012, 14:51

Re: Harmonika Dugmetara

Post od Dalapa Dugmetara »

u pesmi "ja znam" od zoroce, bila je rec o prelazu: B, TERCN OD G, C, PA TERCNI OD A....
JOS BOLJI JE PRELAZ U KEMISEVOM KOLU.....
Dalapa Dugmetara
16 basova
16 basova
Postovi: 23
Pridružio se: 31 Jan 2012, 14:51

Re: Harmonika Dugmetara

Post od Dalapa Dugmetara »

The Accordeon Player napisao:Imam jedno pitanje: Da li neko zna prstored Mije Krnjevca? :pudc8: :pudc8: :pudc8: :pudc8: :pudc8: :pudc8:
Uico sam krnjevcev prstored...
zoranzify98
Nema harmoniku
Postovi: 8
Pridružio se: 27 Jul 2013, 22:29

Re: Harmonika Dugmetara

Post od zoranzify98 »

Zdravo svima :D Presao sam sa klavirne harmonike na dugmetaru i zanima me koliko ce mi vremenski biti potrebno da sviram dugmetaru kao sto sam svirao i klavirnu :)
Odgovori